Ruský prezident Vladimir Putin byl "ochromený" nedávnou krátkou vzpourou žoldnéřů z Wagnerovy skupiny, navzdory tomu, že byl několik dní předem upozorněn na její přípravu. Ukazují to uniklé zpravodajské informace, které zveřejnil deník The Washington Post.
Server napsal, že měl možnost vidět oficiální dokumenty, podle kterých ruské bezpečnostní služby varovaly Putina, že šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin zřejmě plánuje vzpouru, a to dva či tři dny před jejím začátkem.
Evropský bezpečnostní představitel, který si přál zůstat v anonymitě, pro Washington Post řekl, že "Putin měl čas učinit rozhodnutí, že (vzpouru) překazí a zatkne organizátory. Když se pak začala dít, nastalo ochromení na všech úrovních. Zavládlo úplné zděšení a zmatek. Dlouho nevěděli, jak mají zareagovat."
Špionážní dokumenty uváděly, že Putinova nerozhodnost ukazuje na jeho strach jít proti vojenskému veliteli, jakým je Prigožin. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov však popřel tvrzení o "ochromení" a listu řekl, že jej vymysleli "lidé, kteří mají nula informací".
Wagnerova soukromá vojenská společnost se v posledních měsících aktivně zapojila do bojů o Bachmut, o kterém oznámila v květnu, že ho úplně ovládla. Propagandistická média blízká Kremlu pak tuto událost zdůrazňovala jako významný historický úspěch, i když podle zahraničních analytiků nemá město velký strategický význam.
Wagnerova skupina se účastnila ruské invaze na Ukrajinu, v jejím průběhu se ale objevily konflikty mezi jejím vedením a ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu, který se snažil žoldnéřské jednotky dostat pod kontrolu úřadů. Prigožin celé měsíce otevřeně kritizoval nejvyšší ruské vojenské představitele a používal různá hrubá slova, což šokovalo nejvyšší ruské představitele, ale Putin na jeho stížnosti veřejně nereagoval.
Krátce před vzpourou Prigožin obvinil ruské ministerstvo obrany a Ozbrojené síly Ruské federace z raketového útoku na tábor jeho žoldáků a uvedl, že Ukrajina se nechystala zaútočit na Rusko a obvinil ruské ministerstvo obrany z toho, že lže veřejnosti i prezidentovi. Podle něj začala z úplně jiných důvodů, než které byly veřejnosti prezentovány.
Následně vyzval Rusy, aby se připojili k jeho bojovníkům, kteří se hodlají vypořádat s bezprávím v zemi, a během dalšího dne Wagnerovy jednotky dorazily do Rostova na Donu a obsadily štábní budovu Jižního vojenského okruhu. Posléze obsadily také klíčové vojenské objekty ve Voroněži.
V Moskvě, Moskevské oblasti a Voroněžské oblasti byla zavedena protiteroristická opatření a ruský prezident Vladimir Putin v mimořádném projevu označil jednání Wagnerovy skupiny za vzpouru. Kolona o síle 5000 mužů pod velením Dmitrije Utkina, pokračovala směrem k Moskvě, poté ale došlo za zprostředkování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k uzavření dohody o smírném urovnání konfliktu a Wagnerova skupina se stáhla. Prigožin byl následně převezen do Běloruka a jeho mužům byl nabídnut vstup do armády či možnost odejít ze země s ním.
Související

Putin vyjádřil ochotu jednat se Zelenským. Němcům poslal jasný vzkaz

Putinovi jsem řekl, že jeho válka musí skončit. Popřál mi, prozradil Trump
Vladimír Putin , Rusko , Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
včera

Trump se ptá, zda slyšel dobře. Ostře reagoval na slova Medveděva o jaderných zbraních
včera

Policie překazila možný útok cizince v Praze. Cílem mělo být hlavní nádraží
včera

Prázdninové počasí nenaváže na závěr června. Rozdíl bude několik stupňů
včera

Zelenskyj měl v Polsku zemřít. Ukrajinci tvrdí, že zmařili atentát
včera

Na Mladoboleslavsku narazil autobus do stromu. Několik lidí se zranilo
včera

Tankery plné ropy se obrací zpět. Svět se po útoku USA obává ekonomických dopadů
včera

Napětí na Blízkém východě roste: Írán a Izrael na sebe dál útočí, USA otevřeně hovoří o změně režimu
včera

"Korunní princ Íránu" se chce ujmout vlády. Reza Pahlaví vyzval svět, aby svrhnul Chameneího
včera

Zelenskyj přijel do Británie jednat s králem, premiérem Starmerem i ukrajinskými vojáky
včera

Opravu hrozí Rusku ekonomický kolaps? Nezhroutí se, zažilo i horší časy, varuje ekonom
včera

Jak Írán zareaguje na americký útok? Může to být podobná, ale daleko rozsáhlejší reakce než po zabití Sulejmáního, míní Salem
včera

NATO se dohodlo na cíli 5 % HDP na obranu, Španělsko dostalo výjimku
včera

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek
včera

Pondělní počasí si žádá novou výstrahu. Bouřky hrozí až do noci
včera

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
včera

Masivní nálety na Írán: Izrael útočí na vládní i vojenské budovy, zasáhl i komplex Fordo
včera

Konec íránských snah o jadernou bombu? Americký útok mohl naopak vše zhoršit, odhalila analýza
včera

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě
včera
Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?
Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.
Zdroj: Libor Novák