Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

Dopoledne ruské tiskové agentury s odvoláním na záchranáře informovaly o třech mrtvých na letišti u Rjazaně po výbuchu cisterny s palivem a média s odkazem na svědectví na sociálních sítích psala, že na dráhu ruského vojenského letiště Engels u Saratova dopadl dron a poškodil dva strategické bombardéry.

"Kyjevský režim s cílem vyřadit ruská letadla dlouhého doletu podnikl pokusy o úder bezpilotními proudovými letouny sovětské výroby na vojenských letištích Ďagilevo v Rjazaňské oblasti a Engels v Saratovské oblasti," uvedlo ruské ministerstvo obrany, které útoky označilo za "teroristický čin". Bezpilotní letouny podle něj letěly v malé výšce a zachytila je ruská protivzdušná obrana. Podle ruského ministerstva obrany poškodily úlomky dronů lehce dvě ruská letadla.

Rusko dnes podniklo rozsáhlé vzdušné útoky na Ukrajinu, které zabily podle Kyjeva nejméně dva civilisty a způsobily výpadky proudu. Podle ukrajinské armády vyslaly ruské síly na Ukrajinu přibližně 70 střel s plochou dráhou letu, přičemž přes 60 se jich podle Ukrajinců podařilo sestřelit.

Ruské ministerstvo obrany k tomu uvedlo, že nehledě na útoky na dvou ruských letištích, ruská armáda dnes na Ukrajině zasáhla 17 cílů a splnila cíl. "Dnes kolem 15:00 (moskevského času; 13:00 SEČ) byl proveden masivní útok vysoce přesnými zbraněmi vzdušných sil a námořnictva na systém vojenského velení a související objekty ukrajinského obranného komplexu, komunikační centra, energetiku a na ukrajinské vojenské jednotky," uvedl ruský resort obrany podle agentury RIA Novosti.

Kyjev se k útokům na ruská letiště nepřihlásil, zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak dnes ale na twitteru ironicky napsal: "Země je kulatá... Pokud se něco velmi často vypouští do vzdušného prostoru druhých států, dříve nebo později se neznámé létající objekty vrátí na místo vzletu."

Z letiště Engels vzlétají ruské bombardéry, než odpálí střely s plochou dráhou letu proti objektům na Ukrajině. Základna Engels u Saratova je sídlem bombardovacích letounů, které jsou součástí ruských strategických jaderných sil, poznamenala agentura Reuters.

Během dne Rusko incidenty na svých letištích zlehčovalo. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov je odmítal komentovat a gubernátor Saratovské oblasti Roman Busargin na sociální síti spoluobčany ujišťoval, že není důvod ke znepokojení, protože v rezidenčních čtvrtích Engelsu se nic nestalo a žádný civilní objekt nebyl poškozen.

Engels na levém břehu Volhy leží naproti Saratovu, obě města spojuje most. Nacházejí se asi 750 kilometrů jihovýchodně od Moskvy. Na letecké základně Engels jsou podle tisku rozmístěny strategické bombardéry typů Tu-95MS, Tu-160 a Tu-22M3. Druhý incident se odehrál podle Moskvy na letišti Ďagilevo u Rjazaně, která leží přibližně 200 kilometrů na jihovýchod od Moskvy.

Stanice BBC uvedla, že ukrajinské ozbrojené síly nemají podle dostupných informací ve výzbroji prostředek s doletem umožňujícím zasáhnout letiště v Engelsu a u Rjazaně, ale na podzim ukrajinské zbrojovky informovaly, že dokončují vývoj dronu o doletu 1000 kilometrů.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Související

Více souvisejících

Rusko letiště Engels

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

včera

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

včera

Donald Trump

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merze čeká boj. Bez silného a akceschopného Německa je stabilita a bezpečnost Evropy nemožná

Německo stojí na prahu zásadní proměny. Nová vláda přebírá odpovědnost ve chvíli, kdy je třeba čelit zpomalující ekonomice a zároveň výrazně posílit obranyschopnost země. Budoucnost evropské stability závisí na tom, zda Německo zvládne svou roli nejen hospodářské, ale i bezpečnostní opory kontinentu. Friedrich Merz mezitím představil koaliční smlouvu se sociálními demokraty.

včera

včera

Lukáš Vlček

Vlček měsíc po hromadném propouštění navštívil onsemi. Jednal o budoucnosti výroby čipů v Česku

Zatímco v rožnovském závodě onsemi došlo koncem března k výraznému propouštění zaměstnanců, ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček na místo vyrazil jednat o strategické podpoře výroby čipů. Redakce EuroZprávy.cz proto zjišťovala, zda byl ministr o rozsahu propouštění před svou návštěvou informován, a jestli má aktuální situace vliv na vyjednávání mezi státem a americkou firmou.

včera

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

EU prozradila, co udělá, pokud jednání s Trumpem selžou

Evropská unie zvažuje uvalení nových daní na americké technologické firmy, pokud se nepodaří dosáhnout dohody se Spojenými státy o zrušení cel na evropské zboží. Uvedla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v rozhovoru pro britský deník Financial Times. Unie je podle jejích slov připravena na odvetná opatření, která by mohla citelně zasáhnout například společnosti jako Meta, Google či Facebook.

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie

Střelba ve firmě u Prahy: Muž bojuje o život, policie zadržela jednoho podezřelého

V pátek krátce po poledni došlo v Jílovišti u Prahy k vážnému incidentu, při kterém byl ve firemním areálu postřelen muž. Ten utrpěl velmi vážná zranění a záchranáři ho letecky transportovali do pražské motolské nemocnice. Během převozu zůstával v kritickém stavu, lékaři ho museli resuscitovat a připojit na umělou plicní ventilaci.

včera

Evropská unie

Evropa oznámila nový vojenský balík pro Ukrajinu, Británie zvažuje rozmístění jednotek

Evropští spojenci oznámili zásadní navýšení vojenské pomoci Ukrajině v době, kdy se v Bruselu koná obranný summit NATO. Británie představila balík pomoci v hodnotě 450 milionů liber (580 milionů dolarů), přičemž hlavní část financí – 350 milionů – bude uvolněna ještě letos. Cílem je nejen posílení obrany Ukrajiny, ale i zajištění výhodnější vyjednávací pozice při případném mírovém urovnání s Ruskem.

včera

Petr Gazdík (STAN)

Exministr Gazdík po patnácti letech končí ve Sněmovně. Kandidovat už nechce

Po patnácti letech opouští Poslaneckou sněmovnu jeden z nejviditelnějších politiků hnutí STAN a bývalý ministr školství Petr Gazdík. Na páteční krajské konferenci Starostů a nezávislých ve Zlínském kraji oznámil, že se již nebude ucházet o místo na podzimní kandidátce. Tím de facto opouští vrcholnou politiku. I nadále však zůstává aktivní jako zastupitel v Suché Lozi na Uherskohradišťsku.

včera

včera

včera

Čína, ilustrační foto

Nejistota v obchodní politice otřásá celým světem. Co přijde nyní?

Obchodní spory, celní opatření a rostoucí geopolitické napětí postupně mění strukturu globální ekonomiky. Zatímco důvěra v předvídatelnost Spojených států oslabuje, Čína rozšiřuje svůj vliv v Asii, Africe i Latinské Americe. Svět se posouvá směrem k více rozdělenému a konkurenčnímu uspořádání.

včera

včera

Dovoz a vývoz zboží

CNN: Obchodní válka mezi USA a Čínou může být katastrofální pro celý svět

Rychle eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou, dvěma největšími geopolitickými mocnostmi světa, hrozí těžkými dopady nejen na jejich vlastní ekonomiky, ale i na globální trhy. Prezident Donald Trump, který tuto krizi rozpoutal, zatím nenabízí jasnou strategii a jeho kroky působí spíše jako improvizace než promyšlený plán. Vyplývá to z analýzy serveru CNN.

včera

10. dubna 2025 22:06

10. dubna 2025 21:31

10. dubna 2025 20:12

Bílý dům zveřejnil skutečnou výši cel pro Čínu. S EU bude Trump jednat jako s celkem

Spojené státy uvalily celková cla ve výši nejméně 145 % na dovoz z Číny, potvrzuje The Guardian s odkazem na nové nařízení prezidenta Donalda Trumpa. Zvýšení zahrnuje i 20% příplatek, který Trump dříve označil za opatření proti pašování fentanylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy