Rusko schválilo odstoupení od ratifikace Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek

Ruský parlament ve středu definitivně schválil odstoupení od ratifikace mezinárodní Smlouvy o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT). Informovala o tom agentura Reuters.

Rada federace, horní komora ruského parlamentu, dokončila schvalování návrhu zákona, kterým Moskva se stahuje z mezinárodní dohody zakazující jaderné zkoušky. Tato legislativa byla jednomyslně schválena poměrem hlasů 156 k nule, stejně tak dolní komora Duma. Nyní jde tento zákon ke schválení ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Prezident Putin tento měsíc vyzval zákonodárce, aby odsouhlasili tuto změnu, kterou podle něj přijímá jako "odraz" postoje Spojených států, protože ty sice podepsaly Smlouvu o úplném zákazu jaderných zkoušek (CTBT), ale nikdy ji neschválily.

Rusko tvrdí, že neobnoví jaderné zkoušky, dokud tak neučiní Washington. Avšak odborníci na kontrolu zbraní mají obavy, že tato kroky Ruska mohou naznačovat přípravu na test, což by Západ vnímal jako zvýšení napětí, zejména v kontextu konfliktu na Ukrajině.

Ukrajina obviňuje Rusko, že využívá "vydírání jadernými zbraněmi."

I když Smlouva o úplném zákazu jaderných zkoušek nikdy formálně nevstoupila v platnost, vytvořila tabu na testování jaderných zbraní. Žádný stát kromě Severní Koreje neuskutečnil jaderný test v tomto století.

Odborníci na kontrolu zbraní varují, že takový test provedený Ruskem nebo Spojenými státy by mohl vyvolat nový zbrojní závod, a to v období zvýšeného mezinárodního napětí, kdy dochází k válečným konfliktům na Ukrajině a na Blízkém východě. Taktéž se domnívají, že pokud by jedna země provedla jaderný test, další by následovaly, což by mohlo zapojit i země jako Čína, Indie a Pákistán.

Minulý měsíc CNN zveřejnila satelitní snímky, na nichž je vidět, že Rusko, Spojené státy a Čína postavily nová zařízení na svých testovacích lokalitách jaderných zbraní v posledních letech.

Americké ministerstvo energetiky minulý týden oznámilo, že provedlo chemický výbuch v testovací lokalitě jaderných zbraní ve státě Nevada s cílem zlepšit schopnost USA detekovat jaderné výbuchy menší intenzity po celém světě.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Riabkov prohlásil před středečním hlasováním, že tento výbuch v Nevadě je "nepochybně politickým signálem."

"Dle slov našeho prezidenta musíme být připraveni, a pokud se Spojené státy přikloní k provedení jaderných testů, budeme jednat obdobně," dodal Riabkov podle agentury Reuters.
 

Související

Více souvisejících

Rusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 31 minutami

před 40 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy