"S Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly" nově na výstavě v norském Oslu

V dubnu začínají hned dvě výstavy, které vyplynuly z nové česko-norské spolupráce. V Oslu v muzeu Kon-Tiki se dnes otevřela expozice, jež norskému publiku představí cestovatelskou dvojici Hanzelka + Zikmund. Naopak do Zlína potom od 22. dubna zavítá výstava cestovatele Thora Heyerdahla, o jehož odkaz pečuje právě muzeum Kon-Tiki.

Stejné hodnoty, touha objevovat, poznávat a učit se novým věcem, rozsáhlé publikační, filmové i vědecké dílo. To spojuje Miroslava Zikmunda a Thora Heyerdahla. Oba světoznámí cestovatelé vyrazili na svou nejslavnější expedici v roce 1947. Znali se. Současná spolupráce institucí, které se starají o jejich odkaz, tak byla logickým vyústěním. 

„Pro Nadační fond Zikmundova vila je spolupráce se zkušenějším partnerem, jakým je muzeum Kon-Tiki, velkým přínosem. Věříme, že užitečná bude i pro město Zlín a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně,“ uvedl Čestmír Vančura, předseda Nadačního fondu Zikmunova vila. „Od spolupráce očekáváme inspiraci, získání know-how, zkušeností i doporučení.“

Ze vzájemného propojení se teď bude moct těšit také široká veřejnost. Od 15. dubna do 31. května 2023 je v Oslu v muzeu Kon-Tiki k vidění výstava, která ukazuje slavnou českou cestovatelskou dvojici H+Z. Je se čím chlubit – společně navštívili více než 83 zemí, napsali 18 cestopisů přeložených do 11 jazyků včetně těsnopisu a Braillova písma, více než 1500 novinových a rozhlasových reportáží a natočili 4 celovečerní a 147 krátkých dokumentárních filmů.

Slavnostního zahájení výstavy 15. dubna v Kon-Tiki se zúčastnil také dokumentarista a člen správní rady Nadačního fondu Zikmundova vila, Petr Horký. Ten se v posledních pěti letech života Thora Heyerdahla s dobrodruhem pravidelně setkával a procestoval 32 zemí po stopách jeho expedic a objevů. Vytvořil tak nejucelenější kolekci osobních vzpomínek tohoto muže a i dnes se podílí na šíření odkazu jeho díla. „Jsem moc rád, že díky našim setkáním vznikla řada zajímavých rozhovorů, která je vůbec největší kolekcí výpovědí, jaké Thor Heyerdahl o svém životě poskytl,“ uvedl Petr Horký a dodal, že na tomto základě nyní ve spolupráci s muzeem Kon-Tiki připravuje knihu „Thor Heyerdahl vlastními slovy“.

Opačným směrem, z Osla do Zlína, zamíří již za pár dní grafické panely ze sbírek muzea Kon-Tiki a přiblíží tak práci mořeplavce a dobrodruha Thora Heyerdahla. Výstava bude umístěna v Muzeu Jihovýchodní Moravy ve Zlíně v rámci cestovatelské expozice ve 3. poschodí. Zahájena bude 22. dubna v 17.30 hodin slavnostní vernisáží za přítomnosti norských hostů Liv Heyerdahl a Reidara Solsvika. Otevřena bude až do 7. června.
 
„Věříme, že obě výstavy přiblíží veřejnosti inspirativní lidské příběhy i přesah díla osobností Heyerdahla a Zikmunda do dnešní společnosti. A také pomohou k lepšímu propojení norské a české kultury,“ doplnila Dagmar Výlupková.

Související

Více souvisejících

Jiří Hanzelka Miroslav Zikmund

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

před 6 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

Počasí se změní. Za pouhé dvě hodiny se razantně ochladí, varují meteorologové

Počasí během prvního ryze lednového týdne je jako na houpačce, přiznávají i meteorologové. Čtvrtek přinese další oteplení, nicméně jen krátké. Už večer a v noci na pátek se ochladí a do konce týdne bude opět panovat zima. Pro milovníky zimních sportů jsou to dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy