Scholz po slovech o bílé vlajce připomněl papežovi, co se děje na Ukrajině

Německý kancléř Olaf Scholz odmítl slova papeže Františka o vztyčení "bílé vlajky" ve válce na Ukrajině.

"Jak si jistě dovedete představit, německý kancléř nesouhlasí s papežem v této záležitosti, " řekl v pondělí v Berlíně mluvčí vlády Steffen Hebestreit, kterého citovala tisková agentura DPA. "Pravda je taková, že Ukrajina se brání proti agresorovi," zdůraznil.

Kyjev dostává velké množství mezinárodní pomoci, aby se mohla bránit ve válce agresora, která porušuje mezinárodní právo, dodal mluvčí.

Papež v rozhovoru pro zpravodajský kanál RSI vyzval nestydět se vyjednávat, přičemž argumentoval, že vyjednávání není kapitulace. "Je to odvaha nedohnat zemi k sebevraždě," tvrdil.

Tato papežova slova vyvolala ostrou reakci Kyjeva i několika evropských politiků. Papežova slova komentoval mimo jiné polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. "Co kdybychom pro rovnováhu povzbudili (ruského prezidenta Vladimira) Putina, aby měl odvahu stáhnout svou armádu z Ukrajiny? Mír přijde okamžitě bez potřeby jednání," uvedl.

Lotyšský prezident Edgards Rinkévičs zase v komentáři k papežovým slovům napsal: "Nemůžete kapitulovat tváří v tvář zlu, musíte s ním bojovat a porazit ho, aby zlo vztyčilo bílou vlajku a kapitulovalo."

Papež František vyzval Ukrajinu, aby měla odvahu vyvěsit "bílou vlajku" a jednat o ukončení války s Ruskem, která následovala po rozsáhlé invazi Moskvy před dvěma lety a která si vyžádala už desetitisíce obětí. 

V rozhovoru novinář Františka otázal na jeho postoj k diskusi o Ukrajině mezi těmi, kteří tvrdí, že by se měla vzdát, protože nebyla schopna odrazit ruské síly, a těmi, kteří tvrdí, že by to legitimizovalo kroky nejsilnější strany. Novinář ve své otázce použil termín "bílá vlajka".

Související

Více souvisejících

Papež František Olaf Scholz válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 7 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

Izrael kvůli útoku Íránu odložil očekávanou invazi armády do města Rafah

Izrael se údajně rozhodl odložit dlouho očekávanou invazi své armády do města Rafah na jihu palestinského Pásma Gazy. Odklad souvisí s útokem na Izrael, který v noci na neděli podnikla íránská armáda. Informoval o tom deník The Times of Israel (TOI).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy