Severní Korea (KLDR) ohlásila provedení testu svého podmořského "systému jaderných zbraní" jako odpověď na nedávné společné námořní manévry Spojených států, Japonska a Jižní Koreje, které zahrnovaly nasazení americké letadlové lodě s jaderným pohonem.
Podle prohlášení severokorejského ministerstva obrany, citovaného státní agenturou KCNA, tato vojenská cvičení "vážně ohrožovala bezpečnost" KLDR. V reakci na ně provedl Pchjongjang "důležitý test svého vyvíjeného podvodného jaderného zbraňového systému Haeil-5-23" v Japonském moři.
Podle agentury Reuters se jedná o podvodné útočné drony schopné jaderného útoku. Nicméně z prohlášení severokorejské agentury nebylo jasné, kdy přesně k testu tohoto systému došlo.
KCNA cituje nejmenovaného mluvčího severokorejského ministerstva obrany, který uvedl, že "protiraketové postavení armády KLDR pod vodou se dále zdokonaluje a její různé námořní a podvodné reakční akce budou nadále odrazovat nepřátelské vojenské manévry námořních sil USA a jejich spojenců."
Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko provedly od pondělí do středy společná námořní cvičení ve vodách jižně od Korejského poloostrova jako odpověď na nedělní vypuštění hypersonické rakety Severní Koreou.
Cvičení zahrnovalo devět válečných lodí ze zmíněných zemí, včetně americké letadlové lodě na jaderný pohon USS Carl Vinson a torpédoborců jihokorejského a japonského námořnictva.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden nazval Jižní Koreu svým "hlavním nepřítelem" a varoval, že nebude váhat zaútočit, pokud by Soul použila sílu proti KLDR.
Během návštěvy továrny na výrobu zbraní Kim uvedl, že je čas označit Jižní Koreu za nejvíce nepřátelský stát vůči Severokorejské lidově demokratické republice (KLDR). Rovněž vyzval pracovníky továrny k výrobě více zbraní a zdůraznil, že nemá v úmyslu vyhýbat se válce. Kim varoval, že nebude váhat s ničením svého jižního souseda.
Tato prohlášení Kima přicházejí krátce po vojenském cvičení severokorejské armády s ostrou municí nedaleko sporné námořní hranice. Jižní Korea na to reagovala vlastními vojenskými manévry a evakuací obyvatel z ostrova v pohraniční oblasti.
Kimův výrok o neváhání s ničením Jižní Koreje následoval po jednom z největších vojenských cvičení od roku 2010, kdy KLDR ostřelovala jihokorejský ostrov Jon-pchjong.
Výzvy k výrobě zbraní a vyjádření vážnosti vůči Jižní Koreji jsou součástí Kimových snah povzbudit pracovníky v průmyslu. Tyto akce byly popsány jako povzbuzení zaměřené na dosažení ambiciózních výrobních cílů pro nový rok.
Kimova prohlášení přišla také poté, kdy zhruba 50 zemí spolu se Spojenými státy odsoudilo údajné dodávky severokorejských zbraní do Ruska, které je aktuálně zapojeno do války na Ukrajině. Tato činnost by byla v rozporu se sankcemi Organizace spojených národů.
Ve společném prohlášení zemí, včetně USA, Kanady, Austrálie, Japonska a všech členských zemí Evropské unie s výjimkou Slovenska a Maďarska, zdůraznily odsouzení tohoto jednání. Prohlášení vyzývá všechny členské země OSN, včetně členů Rady bezpečnosti OSN, k odsouzení zjevného porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Ruska a Severní Koreje.
Bílý dům nedávno uvedl, že Rusko použilo balistické rakety s krátkým dosahem, pocházející ze Severní Koreje, při několika útocích na Ukrajině. Tato obvinění vedla k posílení mezinárodního odsudku a výzvám k odpovědnosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tato obvinění komentovat.
Washington plánuje v Radě bezpečnosti OSN řešit dohody o zbraních mezi Ruskem a Severní Koreou a žádat odpovědnost Ruska v souvislosti s uvedeným porušením rezolucí OSN, které byly schváleny i Ruskem, včetně zbrojního embarga na Severní Koreu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Proč nemá Ukrajina zajatce? Bývalý člen armády vysvětlil, proč nejde severokorejské vojáky vzít do zajetí
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek