Severní Korea oznámila, že provedla test podmořského "systému jaderných zbraní"

Severní Korea (KLDR) ohlásila provedení testu svého podmořského "systému jaderných zbraní" jako odpověď na nedávné společné námořní manévry Spojených států, Japonska a Jižní Koreje, které zahrnovaly nasazení americké letadlové lodě s jaderným pohonem. 

Podle prohlášení severokorejského ministerstva obrany, citovaného státní agenturou KCNA, tato vojenská cvičení "vážně ohrožovala bezpečnost" KLDR. V reakci na ně provedl Pchjongjang "důležitý test svého vyvíjeného podvodného jaderného zbraňového systému Haeil-5-23" v Japonském moři.

Podle agentury Reuters se jedná o podvodné útočné drony schopné jaderného útoku. Nicméně z prohlášení severokorejské agentury nebylo jasné, kdy přesně k testu tohoto systému došlo.

KCNA cituje nejmenovaného mluvčího severokorejského ministerstva obrany, který uvedl, že "protiraketové postavení armády KLDR pod vodou se dále zdokonaluje a její různé námořní a podvodné reakční akce budou nadále odrazovat nepřátelské vojenské manévry námořních sil USA a jejich spojenců."

Jižní Korea, Spojené státy a Japonsko provedly od pondělí do středy společná námořní cvičení ve vodách jižně od Korejského poloostrova jako odpověď na nedělní vypuštění hypersonické rakety Severní Koreou.

Doporučené články

Cvičení zahrnovalo devět válečných lodí ze zmíněných zemí, včetně americké letadlové lodě na jaderný pohon USS Carl Vinson a torpédoborců jihokorejského a japonského námořnictva.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un minulý týden nazval Jižní Koreu svým "hlavním nepřítelem" a varoval, že nebude váhat zaútočit, pokud by Soul použila sílu proti KLDR.

Během návštěvy továrny na výrobu zbraní Kim uvedl, že je čas označit Jižní Koreu za nejvíce nepřátelský stát vůči Severokorejské lidově demokratické republice (KLDR). Rovněž vyzval pracovníky továrny k výrobě více zbraní a zdůraznil, že nemá v úmyslu vyhýbat se válce. Kim varoval, že nebude váhat s ničením svého jižního souseda.

Tato prohlášení Kima přicházejí krátce po vojenském cvičení severokorejské armády s ostrou municí nedaleko sporné námořní hranice. Jižní Korea na to reagovala vlastními vojenskými manévry a evakuací obyvatel z ostrova v pohraniční oblasti.

Kimův výrok o neváhání s ničením Jižní Koreje následoval po jednom z největších vojenských cvičení od roku 2010, kdy KLDR ostřelovala jihokorejský ostrov Jon-pchjong.

Doporučené články

Výzvy k výrobě zbraní a vyjádření vážnosti vůči Jižní Koreji jsou součástí Kimových snah povzbudit pracovníky v průmyslu. Tyto akce byly popsány jako povzbuzení zaměřené na dosažení ambiciózních výrobních cílů pro nový rok.

Kimova prohlášení přišla také poté, kdy zhruba 50 zemí spolu se Spojenými státy odsoudilo údajné dodávky severokorejských zbraní do Ruska, které je aktuálně zapojeno do války na Ukrajině. Tato činnost by byla v rozporu se sankcemi Organizace spojených národů.

Ve společném prohlášení zemí, včetně USA, Kanady, Austrálie, Japonska a všech členských zemí Evropské unie s výjimkou Slovenska a Maďarska, zdůraznily odsouzení tohoto jednání. Prohlášení vyzývá všechny členské země OSN, včetně členů Rady bezpečnosti OSN, k odsouzení zjevného porušování rezolucí Rady bezpečnosti OSN ze strany Ruska a Severní Koreje.

Bílý dům nedávno uvedl, že Rusko použilo balistické rakety s krátkým dosahem, pocházející ze Severní Koreje, při několika útocích na Ukrajině. Tato obvinění vedla k posílení mezinárodního odsudku a výzvám k odpovědnosti. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov odmítl tato obvinění komentovat.

Washington plánuje v Radě bezpečnosti OSN řešit dohody o zbraních mezi Ruskem a Severní Koreou a žádat odpovědnost Ruska v souvislosti s uvedeným porušením rezolucí OSN, které byly schváleny i Ruskem, včetně zbrojního embarga na Severní Koreu.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy