KOMENTÁŘ | Kim Čong-un máchá zbraněmi, podpořit Severní Koreu ve válce proti jihu ale není v zájmu nikoho

Rok 2023 byl v oblasti geopolitiky ještě náročnější než rok 2022. Zatímco na Ukrajině pokračovala ruská válka, Hamás zaútočil na Izrael a ten začal na oplátku devastovat Pásmo Gazy. Oba konflikty se v neutlumené míře táhnou doteď, oběti narůstají a mezinárodní společenství v čele s OSN nedošlo k žádnému řešení. Nyní navíc hrozí rozhoření dalších konfliktů zamrzlých v čase.

Tenze se zhoršuje zejména na Korejském poloostrově. Severní ani Jižní Korea mezi sebou oficiálně nemají mír od konce Korejské války v 50. letech minulého století. K rozpoutání konfliktu tedy stačí jen narušení příměří.

V pátek zamrzlý konflikt začal nabírat na nebývalých obrátkách. Jak napsaly EuroZprávy.cz, Severní Korea vypálila zhruba dvě stovky kusů dělostřelecké munice do moře u západního pobřeží poloostrova, načež Jižní Korea nařídila evakuaci obyvatel nedalekých ostrovů. Jižní soused komunistické země tak spustil dělostřelecké cvičení na pohraničním ostrově Jon-pchjong.

Znesváření nevlastní bratři si tak teď vzájemně ukazují svou sílu. V případě hrozícího konfliktu jde o přirozený proces, avšak mezi zeměmi, které po dlouhé dekády neukončily válku, předznamenává mnohem kritičtější situaci.

Možnost na uzavření míru či dokonce sjednocení už de facto neexistuje. Obě země se dostaly v agresivní rétorice tak daleko, že diplomacie v současné době nepředstavuje relevantní řešení. Korunku agresivnímu přístupu Severní Koreje nasadil vůdce Kim Čong-un hned při novoročním projevu, kdy dal armádním velitelům pokyn v případě vojenské konfrontace „totálně vyhladit“ Jižní Koreu a Spojené státy. Pokyn severokorejského vůdce je značně irelevantní, protože jen těžko dosáhne absolutního zničení obou zemí dřív, než tyto zničí Severní Koreu.

Mezi severním a jižním sousedem na Korejském poloostrově existuje něco, co mezi Sovětským svazem a Spojenými státy v období studené války – záruka vzájemného zničení, což je z anglického MAD – Mutually Assured Destruction. Pokud by se tedy severokorejští armádní velitelé rozhodli pro zničení Jižní Koreje, Spojené státy by podle všeho dostály svým spojeneckým závazkům a prostřednictvím jaderných zbraní zničily Severní Koreu.

Potenciální obnovení konfliktu na Korejském poloostrově je pro geopolitiku ještě kritičtější než ruská válka na Ukrajině. Zatímco se z válečného úsilí Moskvy stává spíše konflikt dlouhodobého charakteru, Druhá korejská válka by znamenala nutnost akutního zásahu nejen pro Spojené státy, ale také Organizaci spojených národů a její Radu bezpečnosti.

Ačkoliv si diktátoři Vladimir Putin, Si Ťin-pching a Kim Čong-un vzájemně slibují kooperaci v rámci „svaté války“ proti Západu, není jednoznačné, zda má Severní Korea pro Moskvu a Peking opravdu tak zásadní význam. Je více než pravděpodobné, že pokud se Pchjongjang rozhodně pro vojenskou konfrontaci s jižním sousedem, zůstane na ni kromě možných dodávek zbraní úplně sám.

Jak Putin, tak Si Ťin-pching totiž hledí úplně jinam a vyčerpávání vlastních zdrojů na bratrovražedné hrátky mezi Jižní a Severní Koreou pro ně nemá velký smysl. Kromě toho, že se Ruská federace snaží udržet alespoň to minimum, co získala na Ukrajině, tak pro Si Ťin-pchinga je důležité sjednocení Číny. Podobně jako Kim Čong-un v novoročním projevu avizoval čínské revizionistické choutky a prohlásil, že sjednocení Číny a Tchaj-wanu je neodvratné.

Komunistická Čína se tedy připravuje na sjednocení, což v doslovném překladu znamená agresivní zabrání Tchaj-wanu vojenskou silou. Investování prostředků do Severní Koreje se tedy až tolik nevyplatí. Pozice Pchjongjangu se může zdát jako výhodná na Korejském poloostrově, ale obrovská Čína nebude mít potřebu jej chránit.

Sama o sobě až k poloostrovu sahá a existence Jižní Koreji je pro východní Asii důležitá – dokonce i pro Peking. Pokud Si Ťin-pching míní ekonomický růst své země vážně, nemůže podpořit chudou zemi v boji proti extrémně rozvinutému a bohatému státu. Otázkou ale zůstává, jak racionálně se coby diktátor zachová. V případě podpory Severní Koreje se totiž proti Pekingu postaví nejen Korejská republika, nýbrž i aliance Japonska, Spojených států, Austrálie, Nového Zélandu a eventuálně i Severoatlantická aliance. Východní Asie a Pacifik by se tak změnily v peklo na zemi pouze na základě choutek slabého diktátora Kim Čong-una.

Související

Vlivná Kim Jo-čong, sestra diktátora na archivních snímcích.

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea komentář

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

Maďarsko převezme otěže EU. Szijjártó řekl, na co se během předsednictví zaměří

Maďarsko, které se chystá převzít předsednictví v Radě EU ve druhé polovině tohoto roku, se zaměří na klíčová témata pro střední Evropu, jako je boj proti migraci, rozšiřování EU na západní Balkán a zajištění energetické bezpečnosti. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy