PŮVODNÍ ZPRÁVA | Trumpovo zvolení může vést k obchodní válce, shodnou se experti pro EZ

Jestliže Američané zvolí Donalda Trumpa do Bílého domu, může to vést k obchodní válce, která může upadnout až do stavu „oko za oko“. O tomto možném scénáři pro EuroZprávy.cz hovořili dva odborníci z Masarykovy univerzity v Brně – Petr Kaniok, expert na institucionální politiku a politický systém EU, a renomovaný ekonom Libor Žídek.

Pro budoucí podobu americké ekonomické politiky není až tak důležitý prezident jako administrativa, kterou vytvoří. „Přímo jako osoba určitě ne. Ale je potřeba si být vědom toho, že Trump je protekcionista, ukázal to již během svého prvního mandátu, a v tomto duchu budu tvořit svou administrativu. A ta samozřejmě důležitá je,“ uvedl Kaniok pro EuroZprávy.cz.

Žídek pak zdůraznil jeho politický vliv. „Prezident v USA má na ekonomiku podstatný vliv. Pochopitelně jsou některá rozhodnutí vázaná na Kongres, který má poměrně široké pravomoci, které zahrnují kontrolu federálních daní a výdajů. Mimo stojí i měnová politika, kterou provádí FED a která je na politické reprezentaci nezávislá, ale i ona se může dostat pod politický tlak,“ shrnul pro EuroZprávy.cz.

Obchodní válka může nastat

Kaniok varoval, že v případě zvolení Trumpa může nastat obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. „Ano, myslím si, že to je velmi reálné, protože Trump bude chtít ukázat rozhodnost a ‚svaly‘, tj. něco ve smyslu ochrany americké ekonomiky, zejména například v automobilovém průmyslu, na EU určitě zkusí,“ přiblížil.

Totéž si myslí Žídek. „Myslím, že taková situace může nastat velmi snadno. V roce 2018 Trump uvalil cla na evropskou ocel a hliník. EU byla zaskočena a ve snaze spor urovnat neuvalila odvetná opatření v plné výši zavedených cel,“ nastínil. „Trump však místo hledání kompromisu začal vyhrožovat cly na dovoz automobilů z EU. K tomu nakonec nedošlo, ale EU se z těchto Trumpových kroků poučila. Z mého pohledu si Trump neuvědomuje, kdo je spojenec a koho může i někdy potřebovat,“ dodal Žídek.

Washington ale v tomto ohledu nepůjde proti slabému soupeři, právě naopak. „Na druhou stranu, EU – zde myšlena hlavně Evropská komise, protože tohle je její pravomoc, je podle všeho připravená a rozhodně nebude jen rány přijímat,“ doplnil Kaniok. EU může na Trumpovy kroky reagovat různě. „V prvé řadě vzájemnými ochrannými opatřeními, to znamená především cla a tarify na zboží z druhé strany. EU může samozřejmě reagovat také regulacemi, v tomhle je velmi produktivní,“ podotkl.

USA a EU by si ale vzájemně neměly být nepřáteli. „Na druhou stranu – podle mého názoru by takový konflikt neměl dlouhé trvání, protože v zájmu obou stran je se dohodnout a spíše spolupracovat ve vztahu k Číně. Ta oba aktéry ohrožuje mnohem více,“ upozornil Kaniok. Především ale obchodní válkou utrpí transatlantické vztahy. „Jakýkoliv konflikt, byť by se dojednal ke kompromisu, je určitě nezlepší a nelze čekat, že pro Trumpa bude EU, potažmo Evropa, klíčový objekt zájmu a že na EU bude nahlížet s nějakými sympatiemi,“ poznamenal.

Trump má podle Kanioka na Evropu jasný názor. „Spíše se mně jeví, že Trump Evropou pohrdá, má ji za slabou a neschopnou. V jeho pojetí správy veřejných věcí prostě nemá unijní hyperkonsensuální rozhodovací systém místo pro respekt,“ míní expert.

Jak obchodní válka bude probíhat?

Podle Žídka takováto obchodní válka probíhá v podobě vzájemných odvetných opatření. „Donald Trump mluví o zavedení plošných cel na všechny importy bez ohledu na to, jestli jde o spojence či nepřátele. Původně mluvil o 10 % a teď zmiňuje 20 % a na čínské zboží 60 %,“ pokračoval.

Bývalý prezident explicitně mluví i o automobilovém průmyslu. „USA jsou pro německé automobilky největší trh z pohledu hodnoty exportu. Mimo to si Trump stěžuje i na antimonopolní vyšetřování amerických technologických gigantů v EU,“ dodal.

EU v případě zavedení takových cel bude nepochybně reagovat. „Již v tuto chvíli se chystají potenciální evropská odvetná opatření vůči USA, pokud dojde k zavedení takových cel. Evropští představitelé mluví o ‚rychlé a tvrdé reakci‘ na zavedení cel s cílem přinutit Trumpa okamžitě vyjednávat s EU,“ upřesnil Žídek – na připravenosti EU se tak shodne s Kaniokem.

Varoval před důsledky takové politiky. „Takové kroky mohou snadno vyústit do politiky oko za oko. Jako určitá možnost se jeví obchodní spojenectví mezi EU a USA proti Číně, což by mohlo otupit opatření vůči EU,“ doplnil.

Negativní vliv na vzájemné vztahy

Obchodní válka sice není válka v pravém slova smyslu, přesto může mít výrazné dopady na vztahy mezi EU a USA. „Již předchozí Trumpovo prezidentství mělo negativní vliv na vzájemné vztahy. Závažný problém je také to, že evropská ekonomika je v současnosti ve výrazně horší stavu, než byla v době jeho prvního prezidentství,“ upozornil Žídek.

Celní opatření ze strany USA by tak měla výrazně negativní vliv na evropské ekonomiky. „Pokud by byl navíc tvrdě zasažen německý automobilový průmysl, tak bude skrz dodavatelské řetězce zasažena prakticky celá EU. Mimo to by zavedená cla vedla k růstu cen, což by dělalo starosti i centrálním bankéřům,“ pokračoval.

Podle něj je Česká republika pro USA relativně malý obchodní partner, ale „pokud se započtou i re-exporty například před Německo, tak bude mít případná obchodní válka přímý vliv i na českou produkci“.

Světové hospodářství má s americkým protekcionismem špatné zkušenosti historicky. „Jako velmi negativní je vnímám zejména Smoot-Hawleyho celní sazebník, který v roce 1930 rozpoutal všeobecný protekcionismus. Jednotlivé země se snažily chránit domácí trhy a provádět tzv politiku ožebrač svého souseda. V důsledku se měli všichni hůře a došlo k poklesu světového obchodu na jednu třetinu!“ zdůraznil Žídek.

Posléze dodal, že do jisté míry přišlo i ponaučení. „Od té doby se zdálo, že se USA i další země poučily a protekcionismus neuplatňovaly,“ podotkl.

Jiný případ pro zahraniční investory

Žídek vysvětlil, že chráněný americký domácí trh může být pro zahraniční investory „paradoxně zajímavější“. „Respektive celní bariéry mohou firmy přinutit, aby přesunuly svoje výroby na půdu USA a tím, se celním opatřením vyhnuly. Což je jedna s dalších evropských obav, protože podobná situace již nastala s Bidenovým Zákonem o snížení inflace,“ popsal.

Nakonec ale v delším časovém období ochrana domácího trhu a snížený konkurenční tlak vedou k neefektivitě a slabšímu hospodářskému růstu. „Negativní vliv má na produktivitu práce, která v posledním období roste málo v USA i Evropě.“

Obě oblasti potřebují pravý opak obchodní války. „Obě oblasti by tak potřebovaly spíše se ekonomicky více provázat a zvýšit míru konkurence na domácích trzích, k tomu však vývoj v tuto chvíli nesměřuje – bez ohledu na to, kdo volby v USA vyhraje,“ uzavřel Žídek.

Související

Donald Trump

Jak výhra Trumpa změnila Ameriku? Řada lidí zcela mění svůj názor

Nové průzkumy Politico a Morning Consult, jeden provedený v posledních dnech před volbami a druhý po Trumpově vítězství, odhalují výrazné změny veřejného mínění v USA. Zatímco před volbami byl mezi Trumpovými voliči výrazný pocit nedůvěry k férovosti voleb, po jeho vítězství se situace zásadně změnila. Obdobně se změnily i postoje k ekonomice a očekávání spojená s jeho druhým prezidentským obdobím.

Více souvisejících

prezidentské volby USA 2024 USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

před 1 hodinou

Robert Fico

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

před 2 hodinami

Kim Čong-un

12 tisíc nestačí. Kim pošle Putinovi další vojáky

Jižní Korea oznámila, že detekovala přípravy Severní Koreje na další vojenské dodávky do Ruska, včetně nasazení sebevražedných dronů a dalších vojáků, aby podpořila ruskou válku na Ukrajině. Uvedla to agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Ivanka Trumpová

Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou

Ivanka Trump se rozhodla definitivně opustit politiku a soustředit se na svůj soukromý život. Po téměř dvou desetiletích strávených prací pro svého otce, Donalda Trumpa, Ivanka opustila Washington v lednu 2021 a přesunula se s rodinou na Floridu. Tam se věnuje svým dětem, manželovi a rozvoji nových zájmů, zatímco se snaží udržet stranou od veřejného a politického dění. Uvedl to server CNN.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 7 hodinami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman

S prosincovými projevy politiků se v posledních letech roztrhl pytel. Letos s nimi už uplynulou středu začal předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nejvíce se však čeká na řeči prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS). V televizi se nicméně chystá promluvit i exprezident Miloš Zeman.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy