Ukrajina nemůže zvítězit, Maďarsko ji podporovat nebude a nechce, řekl Orbán

Maďarsko nedokáže a ani nechce podporovat Ukrajinu. Prohlásil to v pátek v rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlasovou stanici Kossuth Radio předseda maďarské vlády Viktor Orbán.

"Největším problémem je, že strategie, se kterou se Brusel postavil k této válce, selhala," řekl maďarský premiér. Podle něj Evropská unie povzbudila Ukrajinu, aby zahájila otevřenou válku a dala na to finanční prostředky i vojenské vybavení.

"Dokud existoval reálný scénář, že Ukrajina může vyhrát, fungovala jistá strategie. Nicméně Ukrajinci nemohou na frontě zvítězit - a to uznává každý vojenský stratég," konstatoval Orbán s poznámkou, že nyní je trapné uznat, že předchozí strategie nefunguje.

Maďarsko se k Ukrajině vyjadřuje kriticky již delší dobu. Orbán v září prohlásil, že je potřeba zodpovědět některé "velmi dlouhé a složité otázky", než bude moci Evropská unie zahájit rozhovory o členství s Ukrajinou.

Podle serveru Politico řekl, že se EU musí rozhodnout, zda může "vážně uvažovat" o členství země, která je v současnosti ve válce. "Nevíme, jak velké je území této země, protože válka stále probíhá, nevíme, jak velká je její populace, když utíkají," řekl Orbán.

"Přijmout zemi do EU bez znalosti jejích parametrů , to by bylo bezprecedentní," dodal. Podle agentury TASR Orbán také uvedl, že s přijetím nové země do Evropské unie musí souhlasit všechny členské země.

Dodal, že zatím se mu nezdá, že by pro takový krok hlasovali i maďarští poslanci. "S těmito ambiciózními plány bych byl opatrný," varoval Orbán v pravidelném rozhovoru pro rozhlasovou stanici Kossuth Radio.

I v létě přešel do ostré kritiky Ukrajiny a Evropské unie. Podle něj je blok na konci sil, a navíc dluží peníze Budapešti. Podle serveru index.hu zpochybnil ukrajinskou suverenitu s tím, že nyní Kyjev funguje jen díky penězům ze Západu. 

"Suverenita Ukrajiny je prakticky pryč, protože není schopná financovat vlastní civilní operace. Dnes udržují Ukrajinu při životě a v chodu pouze západní peníze. Otázkou nyní je, jak dlouho Evropa tuto válku vydrží," pokračoval.

Kritizoval rovněž přístup Spojených států. "Američané mohou přijít se spoustou peněz, aby se válce vyhnuli. Evropská unie to nedokáže, může generovat peníze pouze tím, že požádá členské státy," poznamenal.

"Evropská unie žádá o prostředky na válku na Ukrajině, a přitom dluží peníze Maďarsku. Je na hranici svých možností. Členské státy se více zabývají vlastní domácí politikou a ekonomickými dopady války," dodal Orbán.

Podle něj existovaly na začátku války pouze dvě možnosti. "Ukrajinci mohli konflikt lokalizovat, jako to udělala například Angela Merkelová, a nedovolit, aby se válka rozšířila. Západ však podle ní šel do války jen napůl srdce, protože na Ukrajinu neposlal vojáky, ale peníze a zbraně. Západní vojáci by za Doněck neumírali."

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ukrajina Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Lex Ukrajina prošel. Sněmovna prodloužila ochranu pro ukrajinské uprchlíky

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu, která prodlužuje dočasnou ochranu pro ukrajinské uprchlíky před ruskou agresí. Těm, kteří se rozhodnou zůstat v Česku a nepotřebují tuto ochranu, bude nově nabídnuta možnost speciálního dlouhodobého pobytu. Sedmou změnu zákona, známou jako lex Ukrajina, nyní posoudí výbory pro bezpečnost a sociální politiku.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

sport

EURO 2024: Modričovo odčinění neproměněné penalty přišlo vniveč, Španělé s přehledem postoupili

Chorvatský veterán Luka Modrič nechtěl, aby duel s Itálií byl jeho dost zřejmě posledním reprezentačním zápasem v kariéře. A dělal to pro to maximum. V zápase téměř o všechno pro Chorvatsko mohl skórovat ve druhé půli už z penalty, ale další pokutový kop na tomto Euru Chorvaté neproměnili. Nakonec to nevadilo, jelikož za necelou minutu se míč dostal před italskou branku znovu, tam si ho našel právě Modrič a nekompromisně zavěsil. Zbytek zápasu strávil už na lavičce a samou nervozitou tlačil časomíru ke konci duelu. Jenže v poslední osmé minutě nastavení se přeci jen Italům vyrovnat zásluhou Zaccagniho střely a výrazně tak zkomplikoval Chorvatů naděje na postup do osmifinále. To Španělé potvrdili, že hrají na Euru zatím nejlepší fotbal a po výhře 1:0 nad Albánií se můžou těšit z postupu z prvního místa skupiny B s devíti body na kontě. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Rusko zakázalo přístup k desítkám médií z EU

Ruské ministerstvo zahraničních věcí v úterý oznámilo, že zakáže přístup k vysílacím zdrojům desítek médií z Evropské unie. Toto rozhodnutí je odvetou za zákaz Unie vůči třem ruským médiím, uvedla agentura Reuters.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Energetika

Evropská rada chce posílit pomoc Ukrajině. Elektrárny navrhují lepší řešení, než posílání peněz

Lídři Evropské unie vyzvou ke zvýšení vojenské a finanční pomoci Ukrajině. Obávají se zvyšující se intenzity ruských útoků proti elektrárnám, kvůli kterým žijí miliony Ukrajinců po tmě. Šéf největší ukrajinské energetické společnosti Ukrenergo vyzývá, ať evropské země neposílají humanitární pomoc, ale „aby přišly na Ukrajinu, vydělaly peníze a zvýšily výrobní kapacitu“. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Bolton, John

Jak zajistit mír v Asii? Vyzbrojte Jižní Koreu jadernými zbraněmi, navrhuje Bolton

Bývalý poradce USA pro národní bezpečnost John Bolton v úterý v Soulu prohlásil, že opětovné umístění amerických taktických jaderných zbraní do Jižní Koreje by mohlo posílit její schopnost odstrašování vůči severokorejským hrozbám, zvláště v době, kdy se prohlubují vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem, uvedla agentura Jonhap. 

před 10 hodinami

Metro C nepojede v úvodu prázdnin v celé délce trasy. Bude výluka

Pražskou hromadnou dopravu čeká na úvod letních prázdnin v jedné oblasti zatěžkávací zkouška. Na jednom z úseků linky metra C bude totiž po dobu pěti dní přerušen provoz. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy