Ukrajinská armáda se probila přes ruské linie na jihu Ukrajiny, tvrdí generál

Ukrajinská armáda se probila přes ruské linie na jihu Ukrajiny. Uvedl to generál zapojený do ukrajinského protiútoku Olexandr Tarnavskij s tím, že postup je sice pomalejší, ale nezastaví ho ani blížící se zima.

"Na levém křídle (u obce Verbove) jsme dosáhli průlomu a postupujeme dál," uvedl ukrajinský generál Olexandr Tarnavskij pro televizi CNN. Zároveň uznal, že postup armády je pomalejší než Ukrajina doufala. "Není to tak rychle, jak jsme čekali," uvedl.

Ukrajinské ozbrojené síly mezitím ohlásily úspěchy v ofenzivě ve směru na pobřežní města Melitopol a Berďansk. Americký Institut pro studium války (ISW) navíc tvrdí, že ukrajinská obrněná vozidla operují za poslední linií ruské obranné vrstvy v západní části Záporožské oblasti. Podle ISW ukrajinské ozbrojené síly prorážejí tuto obrannou linii, nelze ale potvrdit, zda ji zcela prolomili. 

Server Ukrajinska pravda uvedl, že se se ruským jednotkám, které se v současnosti brání v západní části Záporožské oblasti, nepodařilo od poloviny srpna zabránit ukrajinským jednotkám v postupu.

Deník The Wall Street Journal (WSJ) označuje situaci na frontě za důležitý milník v tři a půl měsíce trvající ukrajinské protiofenzívě, jejímž cílem je rozdělit pozice ruské okupační armády na dvě části.

Kyjev v srpnu ohlásil strategické vítězství, když se mu podařilo zpět dobýt obec Robotyne na jihu Ukrajiny. Podle Tarnavského by však pro Ukrajinu představovalo velký průlom dobytí města Tokmak, které leží asi 20 kilometrů od frontové linie. To by ukrajinským silám umožnilo zatlačit směrem k okupovanému městu Melitopol a anektovanému Krymskému poloostrovu.

Tarnavskij přitom nesouhlasí s tvrzeními, že přicházející zima by mohla Ukrajince zpomalit. " Počasí může být vážnou překážkou při postupu, ale vzhledem k tomu, jak se hýbeme vpřed většinou bez vozidel, si nemyslím, že by výrazně ovlivnilo protiútok," uvedl.

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho má totiž ukrajinská armáda na svou protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí zhorší a začne bránit dalším operacím. Milley poznamenal, že Ukrajinci postupují pomaleji, než se očekávalo, ale těžké boje stále pokračují.

Milley pro BBC zdůraznil, že je příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. Podle něj Ukrajina postupuje vytrvale skrze ruské obranné linie a konflikt je dlouhý, pomalý a těžký s mnoha ztrátami, což bylo ale očekávané.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům ve čtvrtek ve Washingtonu řekl, že Ukrajina svou protiofenzívu tuto zimu nezastaví a vyjádřil naději, že Kyjevu se podaří využít slabiny Ruska. Uznal, že nadcházející období bude složité, ale připomněl, že Ukrajina "má zkušenosti z loňského roku" .

Ukrajinský prezident konstatoval, že není expertem na armádu, ale podle jeho názoru by měl ruský prezident Vladimir Putin invazi zastavit, protože "přišel o spoustu lidí, o profesionální armádu. Jsou mrtví."

Tarnavskij také přiblížil způsob, jakým se na jihu Ukrajiny v současnosti vedou boje. "Ani nepřítel a ani my v současnosti nepoužíváme velké formace – roty, prapory nebo brigády. Využíváme útočné čety, skupiny 10 až 15 mužů," řekl.

Související

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy