Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

Připomeňme, že vládnoucí rodina z Abú Dhabí, která tento klub vlastní, vstoupila do Citizens již v roce 2008 a od té doby se bleděmodrým podařilo dospět hned k osmi ligovým titulům, přičemž poslední čtyři z nich vyhrál Manchester City v posledních čtyřech sezónách. Vedle toho jednou vyhrál Ligu mistrů, třikrát Anglický pohár a hned šestkrát ten Ligový.

Vloni v únoru však přišlo obvinění, které na všechny dosud vybojované úspěchy snáší stín pochybností. Tedy přinejmenším na ty úspěchy zaznamenané v letech 2009-2018, kdy mělo ze strany anglického velkoklubu docházet k uvádění zavádějících informací o klubových financích. Kromě toho je tu také obvinění z toho, že klubové vedení odmítlo spolupracovat během vyšetřování s vyšetřovateli Premier League. S tímto obviněním ale klub nesouhlasí. "Jsem rád, že už to začne. Vím, že zase budou různé spekulace. Ale každý je nevinný, dokud se mu neprokáže vina," nechal se k vyšetřováním slyšet kouč Pep Guardiola. Tento strůjce posledních úspěchů působící na lavičce tohoto klubu od roku 2016 může po případném potrestání klubu na lavičce skončit.

K současným obviněním došlo po čtyřletém vyšetřování, které započalo především poté, co německý deník Der Spiegel od roku 2018 pravidelně zveřejňoval uniklé dokumenty a e-maily týkající se podivných finančních machinací Manchesteru City. Z těchto zmiňovaných dokumentů mělo vyplývat, že se Citizens snažili nelegálně vměstnat se do pravidel finanční fair-play nastavených ze strany UEFA a Premier League, a to konkrétně zakrýváním zdrojů klubových příjmů.

Že v tomto ohledu není v Manchesteru City něco v pořádku, to už bylo veřejnosti jasné před deseti lety, kdy UEFA velkoklub potrestala pokutou ve výši 60 milionů eur (v současnosti v přepočtu 1,5 miliardy korun), přičemž nakonec klub zaplatil jen třetinu z této částky poté, co sáhl k nápravě. Zároveň tehdy UEFA ještě omezila Manchesteru City počet hráčů na soupisce Ligy mistrůz 25 na 21.

V roce 2020 sáhla UEFA k nejtvrdšímu trestu a to k vyřazení Manchesteru City ze svých soutěží na dvě nadcházející sezóny. Tehdy proto, že se přišlo na to, že klub nadsazoval příjmy od sponzorů a navíc ještě k tomu nespolupracoval s vyšetřovateli. Tento trest byl ale zrušen rozhodnutím Sportovního arbitrážního soudu (CAS), jenž ještě snížil pokutu z 30 milionů eur na třetinu. 

Související

Josep Guardiola i Sala, bývalý španělský fotbalista a fotbalový manažer, který naposledy působil v katalánském velkoklubu FC Barcelona, kde prožil i většinu své hráčské kariéry. V roce 2012 se po neúspěchu ve španělské lize a Lize mistrů UEFA rozhodl z Barcelony odejít.

Guardiolu zaskočil jeden z hráčů. Z Kataru si přivezl nadváhu, od trenéra dostal stopku

Zatímco jiní navrátilci z Kataru, kde se donedávna hrálo mistrovství světa ve fotbale, o druhém svátku vánočním naskočí do kolotoče zápasů anglické Premier League, záložník Manchesteru City Kalvin Phillips si na svůj návrat na ligová hřiště bude muset ještě počkat. Kouč Pep Guardiola ho ale nenasadí kvůli zranění, tím pravým důvodem je totiž nečekaně jeho nadváha.
Méně slavný z manchesterských týmů se jmenuje City.

Emoce mezi Atléticem a Citizens byly i po zápase. Nakonec je přišla řešit i policie

Člověk se nemůže divit, že v souboji o postup do semifinále Ligy mistrů je plno emocí. Nejinak tomu bylo ve středeční čtvrtfinálové odvetě této prestižní evropské klubové soutěže mezi Atléticem Madrid a Manchesterem City, ve které se to nejpodstatnější dělo v závěru. Protože postupem času to byli spíše Citizens, kteří zdržovali tak, aby do konce zápasu neinkasovali a nešlo se do prodloužení. Nakonec jim tato taktika vyšla, ale hráče Atlética to rozpálilo do běla natolik, že po úmyslém faulu na Fodena byl vyloučen Felipe a strhla se tak rázem mela, která mezi oběma týmy pokračovala i po konci v útrobách stadionu.

Více souvisejících

Manchester City Fotbal

Aktuálně se děje

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

včera

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy