Zákaz, který přišel draho. Izraelci při útoku na členy Hizballáhu využili zranitelnost

Izrael kvůli útoku na pagery Hizballáhu zřejmě vybudoval rozsáhlou dodavatelskou síť sahající až do Budapešti. Stalo se tak poté, co lídr teroristického hnutí jeho členům zakázal používat mobilní telefony a doporučil právě pagery.

Íránem podporované skupiny v čele s libanonským Hizballáhem jsou velmi zranitelné vůči sofistikovaným izraelským útokům na technologie. Už v roce 2020 Izraelci zabili íránského jaderného vědce prostřednictvím satelitem řízeného robota s umělou inteligencí. Rovněž probíhaly vážné hackerské útoky, které brzdily íránský jaderný program. 

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh proto rozhodl, že „pokud Izrael používá špičkové technologie, Hizballáh je bude používat málo“. „Ptáte se mě, kde je agent. Říkám vám, že telefon ve vašich rukou, v rukou vaší ženy a v rukou vašich dětí je ten agent. Pohřběte ho. Dejte ho do železné schránky a zamkněte ji,“ varoval Nasralláh už v únoru letošního roku.

Vůdce prosazoval využívání pagerů, které i při omezených možnostech oproti mobilním telefonům dokážou přijímat data bez toho, aby prozradily polohu uživatele. Podle amerického listu New York Times v tomto izraelští zpravodajci „spatřili příležitost“ a „připravili plán na založení krycí společnosti, která by se vydávala za mezinárodního výrobce pagerů“. 

Právě na tomto základě vznikla maďarská společnost BAC Consulting, která na základě smlouvy vyráběla zařízení s licencí tchajwanské společnosti Gold Apollo. „Byly vytvořeny nejméně dvě další krycí společnosti, aby se zamaskovala skutečná identita lidí, kteří pagery vytvářeli,“ uvedli izraelští zpravodajští důstojníci anonymně. 

Společnost se sídlem v Budapešti vyráběla pagery i pro běžné uživatele, hlavním „klientem“ ale byl Hizballáh. Tři zpravodajští pracovníci potvrdili, že byly vyráběny samostatně a obsahovaly baterie s příměsí výbušniny PETN. Pagery se do Libanonu dostávaly už od roku 2022, mohutné nákupy ale Hizballáh provedl až poté, co Nasralláh vyzval k jejich využívání.

Tato drobná zařízení byla během léta po tisících distribuována mezi členy Hizballáhu. Rozkaz k aktivaci pagerů byl vydán až toto úterý, načež při jejich koordinovaném výbuchu zahynulo více než dvanáct lidi a tisíce se jich zranilo. 

Záhadou ale stále zůstávají středeční výbuchy vysílaček. Japonská společnost Icom uvedla, že vysílačky IC-V82, které hromadně explodovaly a zabily minimálně dvacet lidí a 450 zranily, už přes deset let nevyrábí. 

Společnost nemá žádné zásoby těchto strojů a dlouhodobě upozorňovala, že se rozmáhá obchod s padělky. „Na trhu kolují kopie těchto modelů. Vzhledem k tomu, že zařízení, která explodovala v Libanonu, nebyla opatřena nálepkou proti padělání, nebylo možné potvrdit, zda pocházejí od nás,“ poznamenala společnost. 

Dle svých slov Icom prodává výrobky pouze autorizovaným distributorům a dodržuje přísné kontroly vývozu. U padělaných vysílaček už tak hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu v důsledku poruchy baterií. Padělek lze rozeznat tak, že je na něm napsáno „Made in China“ neboli „vyrobeno v Číně“ – vysílačky od japonské společnosti se totiž vyrábějí výhradně v Japonsku. 

Související

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

Více souvisejících

Izrael Hizballáh Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh) mobily libanon

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 46 minutami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Na univerzitě v Plzni se měly ozvat výstřely. Policie prověřuje oznámení

Policie od pozdních odpoledních hodin zasahuje v areálu Západočeské univerzity v Plzni, protože přijala oznámení o údajných výstřelech v areálu. Strážci zákona krátce po půl šesté odpoledne sdělili, že do této chvíle nemají potvrzenou informaci o střelbě či zraněných osobách. Evakuováno bylo zhruba tisíc lidí.

před 54 minutami

před 2 hodinami

Recep Tayyip Erdogan

Pádem Aleppa to nekončí. Erdogan rozehrál v Sýrii nebezpečnou hru, o hlavu Asada mu ale nejde

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se aktuálně pouští do riskantní geopolitické hry v Sýrii, která by mohla mít dalekosáhlé důsledky pro celý region. Pád Aleppa, který ovládla koalice vedená islamistickou skupinou Hayat Tahrir al-Šám (HTS), znovu rozdmýchal dlouhotrvající syrskou občanskou válku a výrazně oslabil syrského prezidenta Bašára Asada i jeho klíčové spojence – Írán a Rusko.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tucker Carlson

Ukrajina nás přibližuje jaderné válce víc než Kuba, tvrdí Putinův propagandista. Historik vysvětlil, jak to skutečně je

Tucker Carlson, známý americký konzervativní komentátor, se znovu objevuje v Rusku, tentokrát kvůli rozhovoru s ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Carlson tvrdí, že americké zapojení do konfliktu na Ukrajině nás přibližuje k jaderné válce více než kdykoli předtím, dokonce i více než během kubánské raketové krize. Na jeho odvážná prohlášení reagoval historik Sergey Radchenko, který se specializuje na sovětskou studenou válku a psychologii jaderného vyjednávání.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Podřezal si ICC pod sebou větev? Zatykač na Netanjahua nemá v historii obdoby

Mezinárodní trestní soud (ICC) čelí v posledních měsících nebývalému oslabení své autority. Rozhodnutí soudu vydat zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, jeho bývalého ministra obrany Yoava Gallanta a vysokého představitele Hamásu vyvolalo kontroverze a otázky o spravedlivém uplatňování mezinárodního práva.

před 6 hodinami

Jun Sok-jol

Jun Sok-jol dal v sázku jihokorejskou demokracii potřísněnou krví. Ta ho zřejmě přežije

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol vyhlášením stanného práva ohrozil křehkou demokracii, která v zemi existuje. Historický vývoj jihokorejského režimu od konce Korejské války v roce 1953 se nese ve jménu autoritářství, vojenských převratů a studentských protestů. Snaha o ukončení násilností a diktatur vedla k tomu, že se Jihokorejcům podařilo vybudovat zemi fungující na principu právního státu a občanských svobod – což Jun Sok-jol v úterý bezprostředně ohrozil.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Jižní Korea, ilustrační foto

Rána geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 10 hodinami

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 10 hodinami

před 12 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy