Zákaz, který přišel draho. Izraelci při útoku na členy Hizballáhu využili zranitelnost

Izrael kvůli útoku na pagery Hizballáhu zřejmě vybudoval rozsáhlou dodavatelskou síť sahající až do Budapešti. Stalo se tak poté, co lídr teroristického hnutí jeho členům zakázal používat mobilní telefony a doporučil právě pagery.

Íránem podporované skupiny v čele s libanonským Hizballáhem jsou velmi zranitelné vůči sofistikovaným izraelským útokům na technologie. Už v roce 2020 Izraelci zabili íránského jaderného vědce prostřednictvím satelitem řízeného robota s umělou inteligencí. Rovněž probíhaly vážné hackerské útoky, které brzdily íránský jaderný program. 

Šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh proto rozhodl, že „pokud Izrael používá špičkové technologie, Hizballáh je bude používat málo“. „Ptáte se mě, kde je agent. Říkám vám, že telefon ve vašich rukou, v rukou vaší ženy a v rukou vašich dětí je ten agent. Pohřběte ho. Dejte ho do železné schránky a zamkněte ji,“ varoval Nasralláh už v únoru letošního roku.

Vůdce prosazoval využívání pagerů, které i při omezených možnostech oproti mobilním telefonům dokážou přijímat data bez toho, aby prozradily polohu uživatele. Podle amerického listu New York Times v tomto izraelští zpravodajci „spatřili příležitost“ a „připravili plán na založení krycí společnosti, která by se vydávala za mezinárodního výrobce pagerů“. 

Právě na tomto základě vznikla maďarská společnost BAC Consulting, která na základě smlouvy vyráběla zařízení s licencí tchajwanské společnosti Gold Apollo. „Byly vytvořeny nejméně dvě další krycí společnosti, aby se zamaskovala skutečná identita lidí, kteří pagery vytvářeli,“ uvedli izraelští zpravodajští důstojníci anonymně. 

Společnost se sídlem v Budapešti vyráběla pagery i pro běžné uživatele, hlavním „klientem“ ale byl Hizballáh. Tři zpravodajští pracovníci potvrdili, že byly vyráběny samostatně a obsahovaly baterie s příměsí výbušniny PETN. Pagery se do Libanonu dostávaly už od roku 2022, mohutné nákupy ale Hizballáh provedl až poté, co Nasralláh vyzval k jejich využívání.

Tato drobná zařízení byla během léta po tisících distribuována mezi členy Hizballáhu. Rozkaz k aktivaci pagerů byl vydán až toto úterý, načež při jejich koordinovaném výbuchu zahynulo více než dvanáct lidi a tisíce se jich zranilo. 

Záhadou ale stále zůstávají středeční výbuchy vysílaček. Japonská společnost Icom uvedla, že vysílačky IC-V82, které hromadně explodovaly a zabily minimálně dvacet lidí a 450 zranily, už přes deset let nevyrábí. 

Společnost nemá žádné zásoby těchto strojů a dlouhodobě upozorňovala, že se rozmáhá obchod s padělky. „Na trhu kolují kopie těchto modelů. Vzhledem k tomu, že zařízení, která explodovala v Libanonu, nebyla opatřena nálepkou proti padělání, nebylo možné potvrdit, zda pocházejí od nás,“ poznamenala společnost. 

Dle svých slov Icom prodává výrobky pouze autorizovaným distributorům a dodržuje přísné kontroly vývozu. U padělaných vysílaček už tak hrozí nebezpečí požáru nebo výbuchu v důsledku poruchy baterií. Padělek lze rozeznat tak, že je na něm napsáno „Made in China“ neboli „vyrobeno v Číně“ – vysílačky od japonské společnosti se totiž vyrábějí výhradně v Japonsku. 

Související

Více souvisejících

Izrael Hizballáh Hasan Nasralláh (vůdce libanonského šíitského hnutí Hizballáh) mobily libanon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy