USAF: Ukrajinské piloty lze přeškolit na F-16 rychle, už za čtyři měsíce

Podle získaného interního dokumentu amerického vojenského letectva (USAF), kterým disponuje server Yahoo News, je možné ukrajinské piloty naučit létat s americkými stíhačkami F-16 během čtyřměsíčního výcviku. Tento dokument se opírá o hodnocení odborníků.

Čtyřměsíční období určené k přeškolení Ukrajinců představuje výrazně zkrácenou dobu oproti předchozím stanoviskům Pentagonu týkajícím se nutné doby pro osvojení komplexní západní letecké technologie.

Dokument byl vypracován na základě pobytu dvou ukrajinských vojenských pilotů na letecké základně USAF v Arizoně. Tito piloti předtím nabývali zkušenosti s letouny sovětského původu, konkrétně s typy MiG-29 a Su-27, avšak neměli žádné předchozí zkušenosti s F-16 ani předchozí výcvik na tomto typu letounu. Na základně byli stručně seznámeni se stíhačkou F-16 a následně jim byla nabídnuta příležitost "vyzkoušet si" tuto techniku na leteckém simulátoru. Ukrajinští piloti tak prostřednictvím virtuální reality v simulátoru absolvovali devět misí a celkově nalétali 11,5 hodin.

Čtyři zkušení američtí piloti, kteří působili jako instruktoři, provedli hodnocení činnosti ukrajinských pilotů. Dospěli k závěru, že ukrajinští piloti jsou schopni se úspěšně vypořádat s náročnými manévry, včetně přistání s vypnutým motorem a útoků s parametry zadávanými během letu, a to i bez předchozího výcviku na F-16 a pouze po jednorázovém předvedení.

Podle instruktorů měli ukrajinští piloti největší problémy se složitou avionikou F-16, která zobrazuje údaje v angličtině. Tato situace představovala výzvu, avšak po dvou týdnech bylo zřetelně pozorovatelné "výrazné zlepšení" jazykových schopností obou pilotů. Navíc se ukázalo, že ukrajinští piloti nebyli zvyklí na létání ve formacích s více letadly, protože jejich výcvik stále vycházel z taktiky sovětské éry.

Navzdory těmto nedostatkům zpráva dochází k závěru, že „vzhledem k současným dovednostem, které piloti ukrajinského letectva prokázali... čtyři měsíce jsou realistickým harmonogramem výcviku“.

Podle zprávy Yahoo News mohou tyto závěry vést ke zvýšenému tlaku na západní spojence Ukrajiny, zejména na samotné Američany, kteří dosud odmítali poskytnout moderní stíhačky Kyjevu. Jedním z důvodů byla obava, že piloti by nedokázali dostatečně rychle zvládnout výcvik na těchto komplexních letounech a nestihli by tak zasáhnout do současného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou.

V únoru představitel ministerstva obrany Colin Kahl informoval výbor Kongresu pro ozbrojené síly, že výcvik ukrajinských pilotů pro létání na F-16 by trval až rok a půl a byl by extrémně nákladný. Média informovala, že Kahl nyní odchází z Pentagonu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Americká armáda (U.S. AIR FORCE) F-16

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Češi hrají třetí zápas ve skupině MS proti Dánsku.

MS v hokeji 2025 ONLINE: Česko – Dánsko 7:2. Pastrňák a Nečas úřadovali

Třetí zápas mají na programu na světovém šampionátu v hokeji v pondělí večer hokejisté České republiky. Po Švýcarsku (5:4 po prodloužení) a Norsku (2:1) tentokrát svěřence kouče Radima Rulíka čeká domácí Dánsko. Oproti zápasu s Nory se poprvé na turnaji v brance představí Daniel Vladař, pro kterého to bude debut na mistrovství světa. Trenéři pak na soupisku nově zapsali obránce Daniela Gazdu kvůli zranění Tomáše Kundrátka. Z duelu s Norskem neodešel bez šrámů ani útočník Jáchym Kondelík, jehož na pozici centra ve třetím útoku nahradí Daniel Voženílek. Jak si povedou Češi proti Dánům, sledujte online třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

včera

včera

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

včera

včera

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

včera

včera

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

včera

včera

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

včera

včera

včera

včera

Oči Evropy se upínají k von der Leyen: Soud rozhodne o tajných zprávách v jedné z největších smluv v EU

Prezidentka Evropské komise Ursula von der Leyen se tento týden ocitne v centru pozornosti, když Soudní dvůr EU vynese rozsudek v kauze tzv. „Pfizergate“ – tedy o tajných textových zprávách, které si vyměňovala s generálním ředitelem společnosti Pfizer Albertem Bourlou během jednání o největší vakcinační smlouvě v historii EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy