Útěk amerického vojáka s násilnickou minulostí do KLDR řeší OSN. Jedná s Pchjongjangem

Německý server Deutsche Welle v pondělí ráno informoval o zahájení rozhovorů mezi Organizací spojených národů a Pchjongjangem v souvislosti s útěkem amerického vojáka z minulého úterý. Není jasné, co k tomu už tak problematického člena ozbrojených sil USA vedlo, k Jižní Koreji ale evidentně neměl právě vřelý vztah. Dokazuje to jeho chování při zatčení korejskými policisty z loňska. 

„Konverzace s Korejskou lidovou armádou byla zahájena prostřednictvím mechanismu dohody o příměří,“ sdělil generálporučík Andrew Harrison z mnohonárodního velení pod vedením USA. 

Minulé úterý americký voják Travis King překročil hranice Severní Koreje, přesné místo jeho pobytu je v současné chvíli neznámé. KLDR se k incidentu nevyjádřila, informovala americká stanice CNN. „Spojené státy se aktivně obracejí na Severní Koreu, aby situaci vyřešily, ale zatím se jim nikdo neozval,“ uvedl ve středu představitel Pentagonu. „Pro Severní Koreu je typické, že na americké výzvy nereaguje,“ doplnil.

King nedávno dokončil své nasazení v Jižní Koreji a stejně tak trest odnětí svobody za napadení. Měl se vrátit do USA, nicméně z letiště utekl a připojil se k soukromé prohlídce hranic mezi znesvářenými zeměmi. „Od skupiny se odtrhl a přešel demilitarizovanou zónu do Severní Koreje,“ uvedla mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. 

Kingova matka byla po synově útěku v šoku. „Nedokážu si představit, že by Travis něco takového udělal. Můj syn se před několika dny ozval a řekl, že se vrátí na svou základnu ve Fort Bliss,“ řekla. 

Admirál John Aquilino, mající na starost velení amerických sil v Indopacifiku, dle svých slov nemá žádné informace o Kingových sympatiích vůči severokorejskému režimu. „King přeběhl demilitarizovanou zónu ve společné bezpečnostní zóně, byl vyzvednut Severokorejci a do této chvíle nemáme žádný kontakt,“ popisoval Aquilino bezprostředně po vojákovu útěku.

King se v Jižní Koreji dostal do problémů. Podle amerických představitelů čelil disciplinárnímu řízení pro napadení a strávil zhruba 50 dní ve vazebním zařízení. Dne 10. července byl voják propuštěn z vazby a minulé pondělí měl odletět do Spojených států. 

„Kinga na letiště doprovodili vojenští úředníci, ale eskorta ho nemohla doprovodit k východu a on nakonec nenastoupil do svého letu,“ popsal další z amerických vysoce postavených úředníků pro CNN. 

Americká stanice přinesla rovněž informace o Kingově chování. Během roku 2022 byl dvakrát obviněn z napadeni, za jeden z incidentů dostal pokutu. Loni v říjnu během návštěvy jednoho z klubů v jihokorejské metropoli Soulu udeřil oběť několikrát do obličeje poté, co mu odmítla nabídnout nápoj, o který požádal, píše CNN. 

„Po údajném napadení byl King zadržen policí a umístěn na zadní sedadlo hlídkového vozu, když údajně v rozčilení použil urážlivé výrazy proti Koreji, korejské armádě a korejské policii,“ uvádí dokument Západního okresního soudu v Soulu. 

Související

Více souvisejících

Travis King (U.S. voják, který utekl do KLDR) USA (Spojené státy americké) Severní Korea (KLDR) Americká armáda (U.S. ARMY) OSN Jižní Korea

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 2 hodinami

před 8 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy