V Turecku zasahují týmy z 36 zemí, uvedl turecký ministr zahraničí

V Turecku, které v pondělí zasáhlo silné zemětřesení, v současnosti působí záchranářské týmy z 36 zemí. Prohlásil to dnes večer šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu, kterého cituje agentura DPA.

Severoatlantická aliance dnes uvedla, že do oblasti postižené zemětřesením vyslalo své týmy přes 20 členských a partnerských zemí, a to včetně Řecka, Švédska či Finska, se kterými má Ankara napjaté vztahy. Mezi týmy ze zahraničí jsou i čeští záchranáři a hasiči.

Podle šéfa turecké diplomacie je na místě přes 3000 záchranářů z 36 zemí. NATO dnes uvedlo, že členské a partnerské země do oblasti vyslaly zhruba 1400 lidí. Podle NATO na místě zasahuje také přes 50.000 příslušníků tureckých záchranných a bezpečnostních složek.

Podle pondělního prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana slíbilo zemi pomoc 45 států.

V některých případech je pomoc ještě na cestě. Spojené státy oznámily, že vysílají do Turecka dva své týmy se zhruba 160 členy. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová dnes uvedla, že Španělsko vysílá do oblasti svou letadlovou loď a 500 vojáků. Dvě letadla se záchranářskými družstvy odstartovala v pondělí večer, ale kvůli intenzivnímu provozu a jiným problémům nemohla přistát na letišti v Adaně, které je nejbližší oblasti, kterou nejvíce postihlo zemětřesení. To v Sýrii a Turecku způsobilo zřícení stovek budov a tisíce mrtvých.

Související

Více souvisejících

zemětřesení v Turecku Turecko

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy