Válka na Ukrajině: Objevily se nové výpočty ruských ztrát na Ukrajině, která vlastní čísla tají

Západní země opět přišly s odhady počtů padlých, zraněných či zajatých ruských vojáků. Na druhé straně Ukrajina statistiky na své straně nezveřejňuje. Slova prezidenta Volodymyra Zelenského o 31 tisíci padlých se ale nezdají pravděpodobná už vzhledem k tomu, že u Rusů se často uvádí přes půl milionu obětí z řad armády.

Zjištění serveru Kyiv Independent hovoří o tom, že dosud ve válce na Ukrajině zemřelo, bylo zraněno nebo zajato asi 462 až 728 tisíc ruských vojáků. Uvedl to s odvoláním na server Economist a uniklý dokument z amerického ministerstva obrany. 

Že jsou boje mezi ruskou a ukrajinskou armádou mimořádně brutální, potvrdil americký list New York Times už na konci června. Toho času Rusko mělo ztrácet až tisícovku vojáků denně. „Navzdory ztrátám však Rusko měsíčně nabírá 25 000 až 30 000 nových vojáků – zhruba tolik, kolik jich opouští bojiště,“ napsaly NY Times s odkazem na americké představitele. 

Pokud se tato čísla potvrdí, bude patrné, že ruská technika „mlýnku na maso“ ještě zdaleka neskončila. Ztráty jsou ale kritické i na ukrajinské straně. „Prezident Putin a Moskva se letos na jaře skutečně snažili dosáhnout velkých úspěchů, prolomit frontovou linii. Pokusili se o to a neuspěli. Dosáhli velmi malých zisků a platí za to velmi vysokou cenu,“ poznamenal generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Nejintenzivnější ztráty měli Rusové utrpět během květnového náporu v Charkovské oblasti. „Ruské ztráty v květnu činily v průměru 1200 denně, byly nejvyšší za celou válku,“ vyčíslila britská vojenská rozvědka. 

Podle informací NY Times od začátku války byla zraněna nebo zabita až 2 % všech ruských mužů ve věku od 20 do 50 let. „Od února 2022, kdy Putin zahájil invazi v plném rozsahu, bylo zabito nebo zraněno nejméně 350 000 ruských vojáků,“ uvedl americký ministr obrany Lloyd Austin. Britské odhady mluví až o půl milionu zraněných nebo zabitých Rusů. 

Za tak brutálními ztrátami stojí mnoho faktorů moderní války, jedním z nich je velké užití bezpilotních letounů. Ty dokážou spolehlivě zaměřit, případně zlikvidovat nepřítele bez toho, aniž by byl ohrožen život vlastního vojáka. 

Ukrajinská strana odhady svých obětí dlouhodobě tají, stejně tak ruská. Ukrajinci podle slov prezidenta Volodymyra Zelenského měli do letošního února přijít zhruba o 31 tisíc mužů. Toto číslo se ale jeví krajně nespolehlivé – a to už vzhledem k tomu, že by Rusové v opravdu brutální válce ztráceli až desetinásobek personálu. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina Rusko Ukrajina

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 20 minutami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Fotbalová Sparta v příštím týdnu poletí do Irska, Ostrava se utká s arménským Urartu

Kromě toho, že v pátek začíná pro české kluby sezóna startem české nejvyšší ligové soutěže, připravují se první z nich i na svá úvodní vystoupení v předkolech evropských pohárů. Jedná se nyní o tři české zástupce, a to pražskou Spartu, Ostravu a Mladou Boleslav. Zatímco mistrovská Sparta začne svou cestu do evropských pohárů ve 2. předkole Ligy mistrů, další dva jmenované kluby zahájí svou sezónu na evropské scéně ve 2. předkole Konferenční ligy. Sparta i Ostrava se pak dozvěděly své soupeře v tomto týdnu.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 3 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Napětí na Korejském poloostrově stoupá. KLDR vypouští balóny, Jižní Korea obnovila propagandu

Jižní Korea ve čtvrtek večer obnovila propagandistické vysílání směrem k Severní Koreji jako reakci na vypouštění balónů s odpadky ze strany KLDR. Uvedla to televize ABC News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy