Wagnerovci už s novým šéfem navrženým Putinem. Kdo je "Šedivý vlas" Andrej Trošev?

Ruský prezident Vladimir Putin navrhl bojovníkům Wagnerovy skupiny, podle komentářů ruského vůdce pro noviny Kommersant, nyní velel soukromé vojenské skupině starší žoldák jménem Andrej Trošev. S informací přišel server CNN.

Podle zprávy zveřejněné v ruském listu vyplývá, že ruský prezident Vladimir Putin zasadil rozkol mezi vyššími bojovníky žoldnéřské skupiny a jejím vůdcem Jevgenijem Prigožinem po neúspěšném povstání, ke kterému došlo minulý měsíc, uvedl server CNN.

Podle tohoto příběhu, který vychází z Putinových komentářů pro zmíněný list Kommersant došlo k setkání, které ruský prezident pořádal pět dní po pádu Wagnerova povstání koncem června. Podle Putina se setkání zúčastnilo 35 lidí. "No, jste v Kremlu," řekl jim prezident, uvádí server Fontanka. Na této schůzce byl také přítomen Jevgenij Prigožin a několik desítek významných bojovníků Wagnerovy skupiny.

Podle Kommersantu Putin na schůzce sdělil desítkám Prigožinových žoldáků, že mezi mnoha nabízenými možnostmi angažování se je i možnost, aby pokračovali v boji na Ukrajině pod velením jejich přímého velitele, muže známého s volacím znakem "Sedoy" (což v ruštině znamená "šedý vlas"). Tímto návrhem Putin naznačuje, že žoldáci by mohli setrvat pod vedením tohoto zkušeného velitele.

„Mohli se všichni shromáždit na jednom místě a pokračovat ve službě,“ řekl Putin, „a nic by se pro ně nezměnilo. Vedl by je stejný člověk, který byl po celou dobu jejich skutečným velitelem.“

"A co se stalo potom?" zeptal se reportér Kommersantu Putina. "Mnoho lidí přikývlo, když jsem to řekl," odpověděl Putin.

Kdo je Andrej Trošev?

Podle sankčních dokumentů zveřejněných Evropskou unií a Francií je "Sedoy" volací značkou Andreje Troševa, bývalého ruského plukovníka ve výslužbě a zakládajícího člena a výkonného ředitele Wagnerovy skupiny.

Evropská unie zavedla sankce týkající se situace v Sýrii, které upřesňují postavení Troševa jako náčelníka štábu operací Wagnerovy skupiny v Sýrii, která podporovala syrský režim.

Podle sankčních opatření Evropské unie z prosince 2021 se Trošev narodil v dubnu 1953 v Leningradu v bývalém Sovětském svazu.

Andrej Trošev je spojován se zakladateli Wagnerovy skupiny, Dimitrijem Utkinem, který je dle sankcí EU bývalým důstojníkem ruské vojenské rozvědky GRU. Trošev má také vazby na velitele skupiny Aleksandra Sergejeviče Kuzněcova a Andreje Bogatova.

Podle zpravodajského webu Fontanka je "Šedivý vlas" také bývalým zaměstnancem zvláštního oddělení rychlé reakce Severozápadního federálního okruhu ruského ministerstva vnitra. Má také zkušenosti z válek v Čečensku a Afghánistánu.

Za svou službu v Afghánistánu byl Trošev oceněn dvěma Řády Rudé hvězdy, která jsou významnými vyznamenáními Sovětského svazu za mimořádné zásluhy. V souvislosti se svou účastí v čečenské operaci obdržel také dva Řády odvahy a medaili Řádu za zásluhy o vlast 2. stupny, jak informují ruská média.

Trošev byl v prosinci 2016 mezi pozvanými hosty na recepci v Kremlu. Fotografie, která pravděpodobně pochází z této příležitosti, byla zveřejněna v ruských médiích v roce 2017 a zobrazuje Putina spolu s Troševem a Utkinem, kteří jsou oba zdobeni několika medailemi.

Související

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Ruská armáda Wagnerova skupina (v přepisu z ruštiny Vagnerova) Andrej Trošev Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

Portugalsko porazilo Česko 2:1

EURO 2024: Provod poslal Čechy senzačně do vedení, Portugalci s pomocí Hranáče ale duel otočili

První kolo základních skupin zakončili vzájemný duelem v rámci skupiny F fotbalisté Portugalska a Česka. Svěřenci kouče Ivana Haška poznali skutečnou kvalitu jednoho z největších favoritů na celkové vítězství na Euru. Zvláště v prvním poločase se Češi k ničemu pořádnému nedostali a pro českého diváka mohl být takovýto obrázek hry až utrpením. Češi mohli děkovat brankáři Jindřichu Staňkovi za to, že první půle skončila bez branek. O to větší překvapení pro všechny byla 63. minuta, kdy z jediné střely na branku, ale za to parádní zpoza šestnáctky skóroval Provod. V tu chvíli možná čeští fanoušci v koutku duše věřili, že by z toho mohl být senzační bodový zisk a to i poté, co si dal vlastní gól Hranáč. Hru českého týmu trošku oživila i střídání, ale nakonec střídání vyšlo na portugalské straně. V závěru totiž otočil stav na 2:1 střídající Conceicao. 

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin dorazil do KLDR. Rusko by mohlo pomáhat Severní Koreji s jaderným programem, obává se NATO

Letadlo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přistálo dnes večer v Pchjongjangu, informoval server BBC. Putin zahájil dvoudenní návštěvu Severní Koreje, během níž se setká s jejím vůdcem Kim Čong-unem. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg varoval, že Putinova návštěva této totalitní země má "mezinárodní dopad". Spekuluje se, že Pchjongjang by mohl poskytnout Moskvě vojenskou podporu v její válce proti Ukrajině, která trvá už přes dva roky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.

včera

včera

včera

Anouk Aimée

Ve věku 92 let zemřela Anouk Aimée, legenda francouzského filmu

Ve věku 92 let zemřela v úterý v Paříži francouzská herečka Anouk Aimée, známá především svou rolí ve filmu "Muž a žena" od režiséra Clauda Leloucha z roku 1966, kde hrála po boku Jeana-Louise Trintignanta. Zprávu o její smrti oznámila její dcera Manuela Papatakisová na Instagramu.

včera

Čína, ilustrační fotografie

Čína se ostře ohradila proti kritice Stoltenberga

Čína v úterý ostře reagovala na prohlášení generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, který ji obvinil z podpory Ruska a z eskalace války na Ukrajině. Peking vyzval NATO, aby se zaměřila na sebereflexi namísto útoků a očerňování. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Rutte má zelenou. Na cestě do vedení NATO ho podpořilo Slovensko i Orbán

Maďarsko je ochotno podpořit kandidaturu Marka Rutteho na pozici generálního tajemníka NATO, uvedl v úterý maďarský premiér Viktor Orbán na sociální síti X. Odcházející nizozemský premiér Mark Rutte se setkal s Viktorem Orbánem na okraj neformálního summitu lídrů členských zemí EU v Bruselu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Cristiano Ronaldo

Euro 2024: Hašek by rád porazil Ronalda, portugalskému kouči Martínezovi se styl Čechů líbí

Očekávaný vstup do fotbalového Eura z pohledu české fotbalové reprezentace se blíží, jelikož už v úterý večer od 21:00 nastoupí v Lipsku do duelu proti Portugalsku. Tedy proti týmu, který je pasován mezi největší favority celého turnaje. Z české strany vyšlo najevo, že jsou všichni hráči zdravotně v pořádku, i kapitán Tomáše Součka, jenž měl problémy s nohou a úlevy na trénincích. Portugalský stratég  Roberto Martínez českou reprezentaci nehodlá nikterak podceňovat.

včera

včera

Ukrajina míří k masivnímu blackoutu. Lidé budou bez elektřiny polovinu dne, varují energetici

Ukrajinci se budou muset v nejbližších týdnech připravit na ještě rozsáhlejší přerušení dodávek elektřiny způsobené systematickými útoky ruských sil na energetickou infrastrukturu země. V ukrajinské státní televizi uvedl ředitel společnosti Ukrenerho Volodymyr Kudryckyj.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy