WHO obnoví testy antimalarika pro léčbu pacientů s koronavirem

Světová zdravotnická organizace (WHO) obnoví testování antimalarického léku hydroxychlorochin pro léčbu pacientů s koronavirem. S odvoláním na generálního ředitele Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse o tom dnes informovala agentura Reuters. WHO lék, jehož užívání opakovaně doporučoval americký prezident Donald Trump, přestala zkoušet kvůli možným vedlejším účinkům.

Světová zdravotnická organizace (WHO)
doporučujeme

Ghebreyesus před více než týdnem uvedl, že WHO "dočasně" zastavila testování léku na pacientech s covidem-19 a to kvůli obavám o jejich zdraví. Důvodem byla studie nedávno zveřejněná v prestižním časopise The Lancet, podle které by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit.

Na dnešní pravidelné tiskové konferenci šéf organizace sdělil, že experti doporučili v pokračovat v testování všech potenciálně účinných léků proti koronaviru, tedy i hydroxychlorochinu.

"Dlužíme pacientům definitivní odpověď na to, zda lék funguje nebo ne," uvedla hlavní vědkyně WHO Soumja Svaminathanová. Dodala, že očekává výsledky klinických testů léku avifavir, kterým budou "velice brzy" experimentálně léčeni pacienti s koronavirem v ruských nemocnicích.

Prezident Trump v polovině května řekl, že hydroxychlorochin už několik týdnů sám preventivně užíval, což vyvolalo údiv a kritiku řady politiků i expertů. Trumpův lékař dnes v souvislosti s lékem uvedl, že prezident za dvoutýdenní léčby nepociťoval žádné vedlejší příznaky.

Dřívější rozhodnutí WHO zastavit testování hydroxychlorochinu přimělo několik států i firem učinit to samé. Používání léku pro léčbu infikovaných koronavirem zakázaly Francie, Itálie a Belgie, svůj výzkum přerušila i farmaceutická firma Sanofi.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajinský prezident Zelenskyj přiznal neohlášení změny majetkových poměrů

07.07.2020 21:11 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ve stanovené lhůtě neoznámil výrazné změny v…

WHO reaguje na výzvu vědců. Připouští, že koronavir se možná šíří vzduchem

07.07.2020 20:35 Světová zdravotnická organizace (WHO) připustila, že koronavirová infekce covid-19 se přenáší přímo…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Povodně v Japonsku si vyžádaly nejméně 55 životů

07.07.2020 20:20 Nejméně 55 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Desítky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy