Spalničky jsou zpět, oznámila WHO. A s hrůzou se dívá na dění v USA

Evropa čelí největší epidemii spalniček za posledních téměř třicet let, uvádí nejnovější zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO). V roce 2024 bylo zaznamenáno 127 350 případů, což je přibližně dvojnásobek oproti roku 2023.

„Spalničky jsou zpět a je to budíček pro nás všechny,“ varoval Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu. „Bez vysoké proočkovanosti neexistuje zdravotní bezpečnost.“ Loňský rok si nemoc vyžádala 38 obětí.

Spalničky se šíří podobně jako COVID-19 – kapénkovou a vzdušnou cestou. Mírné případy provází vyrážka a horečka, zatímco těžké případy mohou vést k encefalitidě (otok mozku), zápalu plic či slepotě.

Hospitalizace a úmrtí se v naprosté většině týkají neočkovaných osob. V rozvinutých zemích dosahuje úmrtnost jednoho úmrtí na 1 000 až 5 000 případů.

Jeden nakažený spalničkami v průměru infikuje 12 až 18 dalších lidí, což činí tento virus mnohem nakažlivějším než COVID-19. Například varianta omikron se šířila v průměru na osm dalších osob.

Již v roce 2022 WHO označila spalničky za „bezprostřední hrozbu ve všech regionech světa“. Pandemie COVID-19 ztížila přístup k běžné zdravotní péči, což vedlo k poklesu očkování a oslabení preventivních programů.

Nová alarmující čísla jsou přímým důsledkem nižší proočkovanosti. Přitom spalničky lze téměř zcela eliminovat – dvě dávky vakcíny poskytují více než 99% ochranu proti infekci. Vakcína má také vynikající bezpečnostní profil, přičemž vážné nežádoucí účinky jsou extrémně vzácné.

K udržení nízkého přenosu a prevenci epidemií je zapotřebí, aby bylo očkováno alespoň 95 % populace (tzv. „kolektivní imunita“).

WHO upozornila na země, kde je proočkovanost kriticky nízká. V Bosně a Hercegovině, Černé Hoře, Severní Makedonii a Rumunsku bylo v roce 2023 očkováno méně než 80 % dětí, přičemž v některých oblastech se míra očkování pohybuje pod 50 % již více než pět let.

Rumunsko se v roce 2024 stalo epicentrem evropské epidemie spalniček – zaznamenalo přibližně 30 692 případů.

Jedním z hlavních důvodů poklesu očkování je šíření dezinformací. Například ve Velké Británii bývalý lékař Andrew Wakefield v roce 2002 publikoval falešnou studii, která nesprávně spojovala vakcínu proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) s autismem. Přestože byla studie později stažena, způsobila široké obavy rodičů a vedla k prudkému poklesu očkování, což v roce 2012 vyústilo ve velkou epidemii spalniček mezi britskými teenagery.

Dezinformace o očkování se rozšířily i mezinárodně. Průzkum provedený v USA v roce 2020 ukázal, že 18 % Američanů stále věří, že vakcíny mohou způsobovat autismus – navzdory vědeckým důkazům, které toto tvrzení vyvracejí.

Falešné informace o zdraví se bohužel šíří i z nejvyšších politických pater. Americký prezident Donald Trump během pandemie COVID-19 opakovaně šířil nepodložené informace, včetně návrhu na injekční aplikaci dezinfekčních prostředků jako možného léku.

V roce 2025 Trump jmenoval ministra zdravotnictví Roberta F. Kennedyho Jr., dlouholetého odpůrce vakcín. Kennedy v roce 2015 musel veřejně omluvit své srovnání očkovacích programů s holocaustem. V nedávném rozhovoru pro Fox News však znovu zopakoval nepravdivé tvrzení, že vakcína MMR způsobuje encefalitidu a slepotu.

Odborníci upozorňují, že tato tvrzení jsou nepravdivá. Infekční společnost USA potvrzuje, že „neexistuje žádný důkaz o úmrtích způsobených vakcínou MMR u zdravých jedinců“, zatímco spalničky samotné vedly v USA k prvním úmrtím od roku 2003. Celosvětově se odhaduje, že očkování proti spalničkám zachránilo 94 milionů životů mezi lety 1974 a 2024.

Navzdory těmto důkazům Národní institut zdraví USA 10. března 2025 oznámil, že ruší výzkum zaměřený na porozumění a řešení váhání s očkováním. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) údajně připravuje rozsáhlou studii o souvislostech mezi vakcínami a autismem – přestože dosavadní výzkumy již jasně potvrdily, že žádná taková spojitost neexistuje.

Politická a informační nestabilita v USA a dalších zemích ovlivňuje i evropské obyvatelstvo. Trumpova administrativa má podporovatele v Evropě, což znamená, že její postoje mohou ovlivnit veřejné mínění na starém kontinentu.

Šíření dezinformací na sociálních sítích, zejména z USA, vede k mezinárodnímu dopadu. Například ruské dezinformační kampaně aktivně podporují diskuse o očkování a přispívají k rozkolům ve společnosti.

Epidemie spalniček v Evropě ukazuje, jak nebezpečný může být pokles důvěry v očkování. K zajištění kolektivní imunity a zastavení dalšího šíření infekce je nutné co nejdříve obnovit vysoké míry očkování.

„Virus spalniček nikdy neodpočívá – a my také nemůžeme,“ zdůrazňuje Dr. Kluge. Evropští zdravotníci a politici musí co nejdříve přijmout opatření k zastavení epidemie a zároveň posílit důvěru v očkování prostřednictvím kvalitní a transparentní komunikace. 

Související

Světová zdravotnická organizace (WHO)

WHO: Evropa čelí závažné zdravotní krizi. Miliony lidí jsou v ohrožení

Evropa čelí závažné zdravotní krizi, která se táhne od raného dětství až po stáří. Podle nejnovější zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), zveřejněné v úterý, se v regionu dramaticky zvyšuje výskyt duševních onemocnění mezi mladými lidmi, stagnuje proočkovanost a chronická onemocnění, jako je obezita či srdeční choroby, ohrožují životy milionů lidí.
Sídlo Světové zdravotnické organizace

Trump zvažuje návrat USA do WHO

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa znovu otevřely otázku svého členství ve Světové zdravotnické organizaci (WHO). Na sobotním shromáždění v Las Vegas Trump naznačil, že by mohlo dojít k přehodnocení dřívějšího rozhodnutí opustit tuto globální zdravotnickou agenturu.

Více souvisejících

WHO (Světová zdravotnická organizace) Spalničky

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 4 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy