WHO: V Rafahu může přestat fungovat úplně poslední nemocnice

Poslední nemocnice v Rafahu může v případě rozsáhlejší operace izraelské armády přestat fungovat a lze očekávat značný počet úmrtí, varoval v úterý představitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Richard Peeperkorn. Uvedla to agentura Reuters.

"Pokud bude invaze pokračovat, přijdeme o poslední nemocnici v Rafahu," řekl Peeperkorn během Světového zdravotnického shromáždění v Ženevě.

V neděli při leteckém útoku v Rafahu vypukl v uprchlickém táboře Tal as-Sultán v západní části Rafahu, kde se ukrývaly tisíce lidí v západní čtvrti, požár a zahynulo nejméně 45 lidí. Při útoku izraelských tanků západně od Rafahu v úterý zahynulo 21 Palestinců a desítky utrpěly zranění.

Peeperkorn uvedl, že ze tří nemocnic v Rafahu nyní funguje "sotva" jedna. Nemocnice Muhammada Júsufa Nadžára, která dříve poskytovala služby 700 dialyzovaným pacientům, již není v provozu.

Rafah byl hlavním vstupním bodem pro humanitární pomoc do Pásma Gazy před tím, než Izrael tento měsíc zintenzivnil vojenskou ofenzívu na jihu palestinské enklávy. Podle Peeperkorna mělo uzavření průchodu přímý vliv na schopnost WHO dostat zdravotnické potřeby do pásma Gazy.

"Téměř 100 procent zdravotnického materiálu, základních léků a vybavení přichází z al-Aríše (v Egyptě) přes hraniční přechod Rafah," řekl. "V současnosti je v al-Aríši 60 nákladních aut, která čekají na vstup do Gazy," dodal Peeperkorn.

Od uzavření Rafahu se WHO podařilo dostat jen tři kamiony se zdravotnickými potřebami přes průchod Kerem Šalom.

Související

Anthony Blinken

Blinken opět tvrdí, že příměří v Pásmu Gazy je blízko

Spojené státy americké nevzdaly snahu o alespoň dočasné zastavení bojů v Pásmu Gazy. Šéf americké diplomacie Antony Blinken v pátek vyjádřil naději, že Izrael a militantní hnutí Hamás směřují k dosažení dohody o příměří. Informovala o tom agentura Reuters. 

Více souvisejících

Pásmo Gazy Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 30 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 48 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy