Pohonné hmoty v Česku zdražily, cena ropy je kvůli pandemii jako na houpačce

Ceny pohonných hmot v ČR od minulého týdne opět mírně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o šest haléřů na průměrných 28,03 Kč/l. Nafta se nyní prodává v průměru za 27,21 Kč/l, což je o deset haléřů více než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Ukazatel paliva

V meziročním srovnání je benzin v Česku v současnosti levnější o 4,26 koruny. Za litr nafty platili motoristé ve druhé polovině loňského října o 4,67 koruny více.

Analytik společnosti Purple Trading Štěpán Hájek dnes ČTK řekl, že důvodem aktuálního mírného růstu cen paradoxně šířící se pandemie koronaviru také. Způsobují ho vládní restrikce a následná reakce na finančních trzích, kde oslabuje česká koruna. "Ta se na páru s americkým dolarem dostala nad 23,30 koruny za dolar, což zdražuje dovozy pohonných hmot," uvedl. V dolarech se pohonné hmoty obchodují na komoditní burze v Rotterdamu. Čím je koruna vůči americké měně silnější, tím levnější mohou být benzin a nafta u čerpacích stanic v ČR.

Hájek upozornil, že pandemie se však projevuje napříč všemi trhy, cena severomořské ropy Brent klesla až na 38,90 dolaru za barel, což je nejnižší úroveň od začátku října. "Ceny pohonných hmot by tak neměly do konce roku výrazněji zdražovat, naopak může dojít ke zlevnění v důsledku větších zásob a možného dalšího poklesu ceny ropy," dodal.

S tím souhlasí také výkonný ředitel společnosti Energy financial group Tomáš Voltr. "Pohyb cen ropy v posledním týdnu připomíná houpačku. Po prudkém pondělním propadu o celá tři procenta cena ropy Brent opět pomalu stoupá na současných 41 dolarů za barel. Na trhu však panuje v souvislosti s aktuální koronavirovou situací i obnovením těžby v Libyi nejistota, proto je predikce budoucího vývoje velmi komplikovaná," uvedl.

Do cen pohonných hmot se podle něj pondělní skokový pokles cen ropy zatím nijak výrazněji nepromítl, to se však může změnit. "Aktuální vývoj epidemie vedoucí v řadě zemí k lockdownu bude mít nejspíš vliv na poptávku, jejíž snížení vývoj cen pochopitelně ovlivní," dodal.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy se mohou čeští řidiči během listopadu a prosince dočkat i výraznější zlevnění pohonných hmot, v řádu desítek haléřů na litr. "Důvodem je vzestup zásob v USA a opětovně zrychlující tempo šíření koronavirové nákazy v USA a v Evropě. Investorům dělá těžkou hlavu opětovné, byť částečné karanténní uzavírání klíčových evropských ekonomik, Německa a Francie," uvedl.

Array

Nejlevnější paliva natankují řidiči stále v Ústeckém kraji. Litr benzinu u tamních čerpacích stanic stojí v průměru za 27,67 Kč, litr nafty je průměrně za 26,68 Kč. Pod 27 korun za litr se průměrná cena dieselu dostala ještě v krajích Jihočeském, Karlovarském, Královéhradeckém a Zlínském.

Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze. Litr benzinu se prodává v hlavním městě průměrně za 28,64 Kč, litr nafty pak za 28,33 koruny. Více než 28 korun zaplatí řidič v průměru za Natural 95 také ve středních Čechách, na jižní Moravě, na Vysočině a v Olomouckém kraji. Nafta je dražší než 28 korun pouze v Praze.

Podle portálu fuelo.net, který sleduje orientační ceny paliv v Evropě, jsou pohonné hmoty na jihu Moravy levnější než v sousedním Rakousku a na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,09 eura (v přepočtu 29,93 Kč), litr nafty 1,01 eura (27,73 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,17 eura (v přepočtu 32,13 Kč), nafta stojí průměrně 1,02 eura (28,00 Kč).

Benzin a nafta v Česku jsou nejdražší za sedm let

14.10.2021 08:01 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř…

Pohonné hmoty v Česku dál rychle zdražují. Za benzin se platí přes 34 korun

07.10.2021 08:12 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden skokově zdražily. Cena nafty stoupla o 86 haléřů na 32,91…

Prudké zdražování zasáhlo i pohonné hmoty. Benzin je nejdražší za sedm let

30.09.2021 07:36 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou, průměrná cena benzinu poprvé od prosince 2014 překročila…

Benzin i nafta v Česku od minulého týdne opět zdražily

23.09.2021 08:22 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

reklama