Tádžmahal žloutne, lidé v jeho okolí nesmějí topit kravským trusem

Dillí - Slavná hrobka Tádžmahal je obložená záživým bílým mramorem a restaurátorům dělá starosti, jak stavební materiál rychle žloutne. Úřady proto lidem žijícím v blízkosti mauzolea zakázaly topit kravským trusem.

Tádžmahal, památku zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, ročně navštěvují miliony turistů. Kromě náporu návštěvníků jí škodí znečištění pocházející z města Ágra a z blízké ropné rafinérie.

"Čas od času se objevují obavy, že barva Tádžmahalu se mění," řekl Pradíp Bratanghar, vysoce postavený úředník ve městě Ágra. Kromě barvy Tádžmahalu jde podle něho i o "estetický dojem". "Nechceme, aby zdi domů ve městě byly pokryty kravským trusem," vysvětlil, proč město zakazuje používat obyvatelům Ágry oblíbený druh paliva.

Dodal, že město bude podporovat lidi v tom, aby topili čistšími typy paliv a postará se o to, aby do více domácností byl zaveden plyn.

Sultán Šáhdžáhán vládl v letech 1628 – 1658 a jeho manželkou byla již od roku 1612, kdy ještě nebyl vladařem, půvabná Ardžumand Banu Baygam, které se říkalo také Mumtáz Mahal, tedy „Perla paláce". Původně ji Šáhdžáhán jako patnáctiletou přijal ke svému harému, kde byla jen jednou z mnoha. Brzy však poznal, že si zaslouží být mnohem více. Věnoval ji veškerou svou pozornost a měli spolu čtrnáct dětí. Při porodu posledního dítěte v roce 1631 však Mumtáz zemřela, bylo jí pouhých 36 let.

Legenda praví, že sultánovi u smrtelné postele jeho manželky najednou zešedivěly vlasy. Nechal vyhlásit dvouletý státní smutek. Učinil také slib, že postaví pomník, který bude opravdu hoden její památky a kterému se žádná stavba na světě nevyrovná.

Tádžmahal (Tádž Mahal) vznikal v letech 1632 – 1644. Údajně byl navržen jako pozemská replika rajského domu. Má dokonalý mramorový obklad, který je pomocí zvláštní techniky osázen polodrahokamy, jako je nefrit, jaspis, tyrkys, křišťál a další, které vytvářejí nádherné zdobné motivy. Je tak ukázkou rafinované estetiky, která za vlády Šáhdžahána dosahovala vrcholu, vydvětluje indie.svetadily.cz.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie památky

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 1 hodinou

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy