Jaderné soupeření mezi Indií a Čínou pokračuje. Dillí nově do výzbroje zařadilo druhou ponorku se schopností nést balistické rakety s jadernými hlavicemi, Peking jich už má šest. Pákistán rovněž posiluje své odstrašující kapacity, případný konflikt bude devastující.
Indie koncem minulého týdne do námořní flotily zařadila druhou ponorku schopnou nést balistické rakety. Podle tamní vlády jde o důležitý krok posilující jaderné odstrašení ze strany nejlidnatější země na světě. Jenže podle americké stanice CNN má Indie stále co dělat, aby se dokázala vyrovnat minimálně jednomu úhlavnímu protivníkovi – Pekingu.
Čínská lidová armáda stále rozšiřuje své jaderné kapacity, včetně jaderných ponorek. Rovnováha se posle expertů stále vychyluje na stranu Pekingu, protože má hned šest provozuschopných balistických ponorek třídy Jin. Tyto dokážou nést až dvanáct balistických střel s doletem minimálně 8000 kilometrů.
Takové síle se Indové sotva vyrovnají. „Třída INS Arihant může sotva dosáhnout čínských cílů podél východní čínsko-indické hranice z pobřežních vod severního Bengálského zálivu, který je pro ponorku nebezpečně mělký,“ přiblížil bezpečnostní analytik Carl Schuster. Rakety z indických ponorek totiž dosáhnout „pouze“ do vzdálenosti 750 kilometrů.
Lepší a výkonnější rakety mají Indové prozatím stále ve vývoji. „Přestože indické námořní jaderné odstrašení je stále v relativně raném stádiu, země má zjevně ambice vybudovat sofistikované námořní jaderné síly, jejichž jádrem budou ponorky s balistickými raketami,“ prohlásil Matt Korda z projektu Nuclear Information Project.
Potenciální vývoj raket s doletem 6000 kilometrů by podle něj mohl vést k situaci, kdy Indie dokáže zasáhnout kterýkoli cíl v Číně. „Tyto ponorky jsou klíčovým prvkem širšího úsilí Indie o vytvoření bezpečných jaderných sil druhého úderu, což jí umožní ohrozit pákistánské i čínské cíle, zejména s případnou třetí a čtvrtou ponorkou,“ vysvětlil Korda.
Vlastnictví další jaderné ponorky ale má na „psychiku“ indické armády zásadní vliv. „Je to znak toho, že jsme velmoc. Všech pět členů Rady bezpečnosti OSN – Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie – má ponorky s balistickými raketami schopnými nést jaderné zbraně,“ popsal někdejší velitel americké ponorky Tom Shugart, který nyní působí jako vedoucí pracovník Centra pro novou americkou bezpečnost.
Francouzská a britská flotila jsou sice nejmenší – každá má čtyři lodě – ale vždy mohou mít jednu loď v akci, což je zásadní výhoda. „Tím, že jich bude více, je větší šance, že Indie bude moci mít jednu z nich na moři ve stavu, kdy přežije. Ale udržet jednu na moři po celou dobu bude pravděpodobně vyžadovat více lodí,“ podotkl Shugart.
Zatímco někteří analytici viní Indii z eskalace napětí, jiní vidí chybu v Číně. „Rozsáhlé budování čínského námořnictva a pravidelné nasazování plně vyzbrojených jaderných odstrašujících hlídek ponorek typu 094 (třídy Jin) vnímají ostatní země v regionu včetně Indie jako hrozbu,“ vysvětlil analytik Kandlikar Venkatesh z analytické společnosti Global Data.
Jenže Čína není jediným soupeřem – Indové mají největší obavy z další jaderné velmoci, Pákistánu. „Skutečným impulsem pro rozšíření indické schopnosti druhého úderu je ve skutečnosti výrazný růst pákistánského a čínského námořnictva v Indickém oceánu,“ míní bezpečnostní analytik Abhijita Singh, vedoucí pracovník Observer Research Foundation v Bombaji.
„Islámábád v rámci modernizace své flotily právě pořizuje osm útočných ponorek typu 039B čínské konstrukce. Pákistán pokračuje ve snižování rozdílu v námořní síle mezi ním a Indií,,“ varoval Singh.
Napětí mezi Indií a Čínou pramení z nevyřešených hraničních sporů, zejména v oblastech Aksai Chin a Arunáčalpradéš. Tyto spory vedly k válce v roce 1962, kdy Čína získala kontrolu nad Aksai Chin, zatímco Arunáčalpradéš zůstal pod indickou správou. Napětí se projevuje občasnými střety, jako byl incident v Ladáku v roce 2020.
Indie a Pákistán mají napjaté vztahy kvůli Kašmíru, území, na které si nárokují obě země. Války v letech 1947, 1965 a 1999 posílily rivalitu, kterou komplikuje jaderná výzbroj obou států a podpora terorismu ze strany Pákistánu.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Politico: EU skrze Indii financuje Putinovu válku. A sama o tom možná ani neví
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
Indie , Armáda Indie , Čína , Čínská armáda , Pákistán
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 5 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák