
Jaderné soupeření mezi Indií a Čínou pokračuje. Dillí nově do výzbroje zařadilo druhou ponorku se schopností nést balistické rakety s jadernými hlavicemi, Peking jich už má šest. Pákistán rovněž posiluje své odstrašující kapacity, případný konflikt bude devastující.
Indie koncem minulého týdne do námořní flotily zařadila druhou ponorku schopnou nést balistické rakety. Podle tamní vlády jde o důležitý krok posilující jaderné odstrašení ze strany nejlidnatější země na světě. Jenže podle americké stanice CNN má Indie stále co dělat, aby se dokázala vyrovnat minimálně jednomu úhlavnímu protivníkovi – Pekingu.
Čínská lidová armáda stále rozšiřuje své jaderné kapacity, včetně jaderných ponorek. Rovnováha se posle expertů stále vychyluje na stranu Pekingu, protože má hned šest provozuschopných balistických ponorek třídy Jin. Tyto dokážou nést až dvanáct balistických střel s doletem minimálně 8000 kilometrů.
Takové síle se Indové sotva vyrovnají. „Třída INS Arihant může sotva dosáhnout čínských cílů podél východní čínsko-indické hranice z pobřežních vod severního Bengálského zálivu, který je pro ponorku nebezpečně mělký,“ přiblížil bezpečnostní analytik Carl Schuster. Rakety z indických ponorek totiž dosáhnout „pouze“ do vzdálenosti 750 kilometrů.
Lepší a výkonnější rakety mají Indové prozatím stále ve vývoji. „Přestože indické námořní jaderné odstrašení je stále v relativně raném stádiu, země má zjevně ambice vybudovat sofistikované námořní jaderné síly, jejichž jádrem budou ponorky s balistickými raketami,“ prohlásil Matt Korda z projektu Nuclear Information Project.
Potenciální vývoj raket s doletem 6000 kilometrů by podle něj mohl vést k situaci, kdy Indie dokáže zasáhnout kterýkoli cíl v Číně. „Tyto ponorky jsou klíčovým prvkem širšího úsilí Indie o vytvoření bezpečných jaderných sil druhého úderu, což jí umožní ohrozit pákistánské i čínské cíle, zejména s případnou třetí a čtvrtou ponorkou,“ vysvětlil Korda.
Vlastnictví další jaderné ponorky ale má na „psychiku“ indické armády zásadní vliv. „Je to znak toho, že jsme velmoc. Všech pět členů Rady bezpečnosti OSN – Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie – má ponorky s balistickými raketami schopnými nést jaderné zbraně,“ popsal někdejší velitel americké ponorky Tom Shugart, který nyní působí jako vedoucí pracovník Centra pro novou americkou bezpečnost.
Francouzská a britská flotila jsou sice nejmenší – každá má čtyři lodě – ale vždy mohou mít jednu loď v akci, což je zásadní výhoda. „Tím, že jich bude více, je větší šance, že Indie bude moci mít jednu z nich na moři ve stavu, kdy přežije. Ale udržet jednu na moři po celou dobu bude pravděpodobně vyžadovat více lodí,“ podotkl Shugart.
Zatímco někteří analytici viní Indii z eskalace napětí, jiní vidí chybu v Číně. „Rozsáhlé budování čínského námořnictva a pravidelné nasazování plně vyzbrojených jaderných odstrašujících hlídek ponorek typu 094 (třídy Jin) vnímají ostatní země v regionu včetně Indie jako hrozbu,“ vysvětlil analytik Kandlikar Venkatesh z analytické společnosti Global Data.
Jenže Čína není jediným soupeřem – Indové mají největší obavy z další jaderné velmoci, Pákistánu. „Skutečným impulsem pro rozšíření indické schopnosti druhého úderu je ve skutečnosti výrazný růst pákistánského a čínského námořnictva v Indickém oceánu,“ míní bezpečnostní analytik Abhijita Singh, vedoucí pracovník Observer Research Foundation v Bombaji.
„Islámábád v rámci modernizace své flotily právě pořizuje osm útočných ponorek typu 039B čínské konstrukce. Pákistán pokračuje ve snižování rozdílu v námořní síle mezi ním a Indií,,“ varoval Singh.
Napětí mezi Indií a Čínou pramení z nevyřešených hraničních sporů, zejména v oblastech Aksai Chin a Arunáčalpradéš. Tyto spory vedly k válce v roce 1962, kdy Čína získala kontrolu nad Aksai Chin, zatímco Arunáčalpradéš zůstal pod indickou správou. Napětí se projevuje občasnými střety, jako byl incident v Ladáku v roce 2020.
Indie a Pákistán mají napjaté vztahy kvůli Kašmíru, území, na které si nárokují obě země. Války v letech 1947, 1965 a 1999 posílily rivalitu, kterou komplikuje jaderná výzbroj obou států a podpora terorismu ze strany Pákistánu.
Související

Není to jen Kanada nebo Čína. Trump v tichosti vede obchodní válku ještě s jednou zemí

Měla to být nejzábavnější AI na světě. Muskův chatbot Grok rozložil Indii, zasáhnout musela i vláda
Indie , Armáda Indie , Čína , Čínská armáda , Pákistán
Aktuálně se děje
před 5 minutami

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
před 48 minutami

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
před 1 hodinou

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
před 1 hodinou

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
před 2 hodinami

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
před 3 hodinami

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
před 3 hodinami

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
před 4 hodinami

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
před 5 hodinami

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
před 6 hodinami

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
před 6 hodinami

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
před 8 hodinami

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
před 9 hodinami

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
před 10 hodinami

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
včera

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
včera

Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
včera

Vážná nehoda v Holohlavech. Několik zraněných skončilo v hradecké nemocnici
včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice
včera

Česko rozhodlo o tom, kdo ho bude zastupovat na pohřbu papeže
včera
Na velikonoční bouřky brzy navážou další. Meteorologové řekli, kdy a kde hrozí
Letošní Velikonoce přinesly všelijaké počasí. Na úvod svátečního období pršelo, pak se vyjasnilo a oteplilo téměř na letní teploty. V pondělí večer dorazily bouřky. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nejsou vyloučeny další bouřky v příštích dnech.
Zdroj: Jan Hrabě