Zapomenutá fronta. Indie zápasí s Čínou o jadernou nadvládu, posiluje i Pákistán

Jaderné soupeření mezi Indií a Čínou pokračuje. Dillí nově do výzbroje zařadilo druhou ponorku se schopností nést balistické rakety s jadernými hlavicemi, Peking jich už má šest. Pákistán rovněž posiluje své odstrašující kapacity, případný konflikt bude devastující. 

Indie koncem minulého týdne do námořní flotily zařadila druhou ponorku schopnou nést balistické rakety. Podle tamní vlády jde o důležitý krok posilující jaderné odstrašení ze strany nejlidnatější země na světě. Jenže podle americké stanice CNN má Indie stále co dělat, aby se dokázala vyrovnat minimálně jednomu úhlavnímu protivníkovi – Pekingu.  

Čínská lidová armáda stále rozšiřuje své jaderné kapacity, včetně jaderných ponorek. Rovnováha se posle expertů stále vychyluje na stranu Pekingu, protože má hned šest provozuschopných balistických ponorek třídy Jin. Tyto dokážou nést až dvanáct balistických střel s doletem minimálně 8000 kilometrů. 

Takové síle se Indové sotva vyrovnají. „Třída INS Arihant může sotva dosáhnout čínských cílů podél východní čínsko-indické hranice z pobřežních vod severního Bengálského zálivu, který je pro ponorku nebezpečně mělký,“ přiblížil bezpečnostní analytik Carl Schuster. Rakety z indických ponorek totiž dosáhnout „pouze“ do vzdálenosti 750 kilometrů.

Lepší a výkonnější rakety mají Indové prozatím stále ve vývoji. „Přestože indické námořní jaderné odstrašení je stále v relativně raném stádiu, země má zjevně ambice vybudovat sofistikované námořní jaderné síly, jejichž jádrem budou ponorky s balistickými raketami,“ prohlásil Matt Korda z projektu Nuclear Information Project. 

Potenciální vývoj raket s doletem 6000 kilometrů by podle něj mohl vést k situaci, kdy Indie dokáže zasáhnout kterýkoli cíl v Číně. „Tyto ponorky jsou klíčovým prvkem širšího úsilí Indie o vytvoření bezpečných jaderných sil druhého úderu, což jí umožní ohrozit pákistánské i čínské cíle, zejména s případnou třetí a čtvrtou ponorkou,“ vysvětlil Korda. 

Vlastnictví další jaderné ponorky ale má na „psychiku“ indické armády zásadní vliv. „Je to znak toho, že jsme velmoc. Všech pět členů Rady bezpečnosti OSN – Spojené státy, Rusko, Čína, Velká Británie a Francie – má ponorky s balistickými raketami schopnými nést jaderné zbraně,“ popsal někdejší velitel americké ponorky Tom Shugart, který nyní působí jako vedoucí pracovník Centra pro novou americkou bezpečnost. 

Francouzská a britská flotila jsou sice nejmenší – každá má čtyři lodě – ale vždy mohou mít jednu loď v akci, což je zásadní výhoda. „Tím, že jich bude více, je větší šance, že Indie bude moci mít jednu z nich na moři ve stavu, kdy přežije. Ale udržet jednu na moři po celou dobu bude pravděpodobně vyžadovat více lodí,“ podotkl Shugart. 

Zatímco někteří analytici viní Indii z eskalace napětí, jiní vidí chybu v Číně. „Rozsáhlé budování čínského námořnictva a pravidelné nasazování plně vyzbrojených jaderných odstrašujících hlídek ponorek typu 094 (třídy Jin) vnímají ostatní země v regionu včetně Indie jako hrozbu,“ vysvětlil analytik Kandlikar Venkatesh z analytické společnosti Global Data. 

Jenže Čína není jediným soupeřem – Indové mají největší obavy z další jaderné velmoci, Pákistánu. „Skutečným impulsem pro rozšíření indické schopnosti druhého úderu je ve skutečnosti výrazný růst pákistánského a čínského námořnictva v Indickém oceánu,“ míní bezpečnostní analytik Abhijita Singh, vedoucí pracovník Observer Research Foundation v Bombaji. 

„Islámábád v rámci modernizace své flotily právě pořizuje osm útočných ponorek typu 039B čínské konstrukce. Pákistán pokračuje ve snižování rozdílu v námořní síle mezi ním a Indií,,“ varoval Singh. 

Napětí mezi Indií a Čínou pramení z nevyřešených hraničních sporů, zejména v oblastech Aksai Chin a Arunáčalpradéš. Tyto spory vedly k válce v roce 1962, kdy Čína získala kontrolu nad Aksai Chin, zatímco Arunáčalpradéš zůstal pod indickou správou. Napětí se projevuje občasnými střety, jako byl incident v Ladáku v roce 2020.

Indie a Pákistán mají napjaté vztahy kvůli Kašmíru, území, na které si nárokují obě země. Války v letech 1947, 1965 a 1999 posílily rivalitu, kterou komplikuje jaderná výzbroj obou států a podpora terorismu ze strany Pákistánu.

Související

Více souvisejících

Indie Armáda Indie Čína Čínská armáda Pákistán

Aktuálně se děje

včera

Německo, ilustrační foto

Německo nevyužilo šanci, kterou dostalo po válce. Zahazuje veškerý pokrok i demokracii

Němci nejen od Evropy dostali po skončení druhé světové války úplně všechno. Pomoc od Spojených států, francouzské odpuštění a obnovení mocenské pozice na mezinárodní scéně. Jedna z největších ekonomik světa ale nedokázala tuto jedinečnou šanci dobře zužitkovat a místo toho dnes čelí výrazné ekonomické krizi, a dokonce hrozícímu nástupu krajní pravice.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Její zavedení bude stát značné úsilí

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pentagon

Pentagon chce Ukrajině dát zakázanou munici s bílým fosforem

Americké ministerstvo obrany doporučilo prezidentu Joeu Bidenovi, aby Ukrajině poskytl munici s bílým fosforem, avšak Bílý dům tuto myšlenku opakovaně odmítl. O této situaci informovala ve středu televize NBC News, která se odvolává na tři anonymní zdroje.

včera

Péter Szijjártó navštívil Česko

Szijjártó vysvětlil, proč Maďarsko udržuje kontakt s Ruskem

Maďarsko usiluje o zachování vztahů s Ruskem založených na férovosti a vzájemném respektu a chce rozvíjet spolupráci v oblastech, na které se nevztahují sankce. Po schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem to v New Yorku uvedl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

včera

Aktualizováno včera

Putin hrozí jaderným útokem zemím, které pomáhají Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu navrhl změny v ruské jaderné doktríně. Podle těchto změn by Moskva považovala za akt agrese i situaci, kdy by jaderná velmoc podpořila útok jiné země na Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy