Pozor na pití na dovolené: Tyto země vás za alkohol potrestají

Praha - Když člověk vyrazí na dovolenou, těžko bude celou dobu pít jenom vodu. Vždyť co by to bylo za prázdniny bez skleničky vína nebo oroseného piva. V některých zemích ale můžete mít s popíjením alkoholu problém.

K dovolené nějaký ten alkohol patří, ať už jde o to ochutnat tradiční pálenku, dát si k večeři místní víno nebo zapít oběd točeným pivem. Ne ve všech zemích je ale konzumace alkoholu na veřejnosti přípustná a někde za ni můžete dostat mastnou pokutu a skončit i ve vězení!

Mnoho lidí čeká, že když se vydají na dovolenou jen po Evropě, budou tam platit podobná pravidla jako v Česku. Mohou pak být nepříjemně překvapeni, že se k alkoholu někde nedostanou. Na pozoru byste měli být především ve chvíli, kdy si chcete připít například v parku, na ulici nebo u vody.

Zákaz pití alkoholu na veřejnosti platí například v sousedním Polsku nebo ve španělském Madridu, podobně se tento zákaz vztahuje i na mnohá města v Česku. Problém s pitím alkoholu budete mít také v Norsku, nejenže je tady velmi drahý, ale na veřejnosti a také ve většině turistických ubytoven je zakázaný. Ve Švédsku a Finsku si zase alkohol můžete dopřát až od 20 let.

Částečné omezení platí také ve Francii, například v Paříži je v centru dovoleno pít jen od 7 do 22:30. Zcela zakázáno je pak v historickém centru města Marseille a přes léto není dovoleno ani v Lyonu nebo Bordeaux.

Čechy bude patrně nejvíc zajímat, jak je na tom Chorvatsko. Tady si můžeme alkoholu dopřávat podle libosti, stejně tak v oblíbených letoviscích v Itálii či Bulharsku. Pranýřovat vás za popíjení nebudou ani v Řecku, musíte si ale dát pozor, abyste to nepřehnali. Řekové totiž netrpí opilecké chování, a to ani turistům.

Na to, že si otevřete lahev uprostřed města, rovnou zapomeňte ve Spojených státech. Na většině míst je tady konzumace alkoholu na veřejnosti přísně zakázaná. Američané tento zákaz obcházejí tím, že lahve schovávají do neprůhledných pytlíků. Nezapomeňte také na to, že za oceánem se smí pít až od 21 let.

Velmi přísný zákaz pití alkoholu platí v islámských zemích. Muslimům jeho konzumaci zakazuje víra a nevidí to rádi ani u turistů. Sklenku vína nebo pivo si dejte jen v hotelovém baru nebo restauraci, jinak můžete skončit i za mřížemi. V období měsíce ramadánu vám v některých muslimských zemích nenalijí vůbec.

O něco benevolentnější jsou například v Německu, Rakousku, Portugalsku nebo zemích Beneluxu. Tady dovolí už šestnáctiletým dětem, aby si dali slabší pivo nebo víno.

Na rozdíl od Česka si v některých zemích můžete dát před jízdou v autě třeba pivo. Zatímco u nás nesmíte mít v krvi ani kapku alkoholu, jinde jsou policisté tolerantnější. Podívejte se do tabulky (zde), jaká pravidla v jednotlivých evropských zemích platí.

Související

Více souvisejících

dovolená Alkohol

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy