Praha - Žlutá zimnice, vzteklina, malárie - na všechny tyto nemoci můžete při svých cestách narazit a přivézt si je domů, není žádná legrace. Jedinou jistotou je nechat se před výletem očkovat, do některých zemí vás dokonce bez příslušných očkování ani nepustí.
To, že v Česku na dovolené chytnete maximálně tak rýmu, neznamená, že v zahraničí je situace stejná. Nemoci se nevyhýbají ani rozvinutým zemím a určitá míra prevence se rozhodně vyplatí.
Nebezpečí číhá i v Evropě
Pokud si myslíte, že při dovolené v Evropě vám riziko nehrozí, nemáte úplně pravdu. Odpadá vám sice povinnost povinného očkování, lékaři ale přesto doporučují jejich ordinace před cestou navštívit. Například v oblíbených přímořských státech Čechů, jako je Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo Řecko, lékaři důrazně doporučují očkování proti meningokové meningitidě a klíšťové encefalitidě.
Při cestách do východní a jihovýchodní Evropy se tato doporučení ještě rozšiřují. Podle lékařů byste měli zvážit očkování také proti vzteklině a záškrtu. Nezbytností před každou cestou je očkování proti žloutence, kterou člověk může chytit všude, kde hygienické podmínky nejsou úplně perfektní.
V poslední době, především před olympiádou v Rio de Janeiru, rozpoutal mírnou paniku virus Zika, proti kterému účinná vakcína ještě neexistuje. Daleko větší hrozbou je ale v Brazílii právě žloutenka nebo břišní tyfus.
Vždy zvažte, kam pojedete
Před dovolenou byste vždy měli zhodnotit, zda vám stačí povalování u bazénu v luxusním letovisku s kvalitním hotelem, nebo se budete chtít toulat po místním venkově, kde budete pít vodu ze studní, spát v chatrči a poznávat krásy divoké přírody. Pokud budete chtít zažívat místní kulturu na vlastní kůži, měli byste být daleko obezřetnější a prevenci nepodceňovat.
Nejste si jistí, jaká očkování jsou pro vaši dovolenkovou destinaci povinná? Chcete se podívat, jaká očkování lékaři doporučují? Využijte tuto mapu.
Proti nemocem se můžete očkovat u svého praktického lékaře nebo v některém ze specializovaných center. Jejich přehled najdete zde.
Seznam nemocí, které si z dovolených vozíme nejčastěji, sestavil web bezpecnadovolena.cz:
Žlutá zimnice
Výskyt: rovníková Afrika, Jižní Amerika
Nemoc přenáší komár, který sál infikovanou krev. Onemocnění může způsobit poškození jater a rozvoj žloutenky, při těžkém průběhu i smrt. Při vstupu do rizikových zemí je očkování proti nemoci povinné, očkovat se musíte nejpozději deset dní před cestou.
Tyfus
Výskyt: celosvětově, rizikovými oblastmi jsou jihovýchodní Asie, Střední a Jižní Amerika, Afrika
Toto závažné horečnaté onemocnění způsobuje bakterie Salmonella typhi. Člověk se nakazí z kontaminované vody, potravy a předmětů. Projevuje se bolestí hlavy, nechutenstvím, nevolností a teplotou. Bez léčby se objevují poruchy vědomí, k závažným komplikacím patří krvácení do střev. Očkovat proti tyfu se mohou osoby starší dvou let.
Cholera
Výskyt: Afrika, Asie (zejména Indie), Jižní Amerika
Cholera je průjmové onemocnění, kterým se člověk nakazí pitím kontaminované vody, potravinami nebo při koupání. Projevuje se vodnatými průjmy, které mohou rychle způsobit dehydrataci a následný minerální rozvrat organismu. Očkování je dostupné pro děti od dvou let.
Vzteklina
Výskyt: celosvětově (kromě Austrálie), rizikovými oblastmi jsou Asie, Afrika, Střední a Jižní Amerika
Vzteklinu nejčastěji přenáší psi a volně žijící domácí i divoká zvířata. Virus je obsažen ve slinách nakažených zvířat, k přenosu dojde při kontaktu s porušenou kůží. Infekce vzteklinou vždy končí smrtí. Doporučuje se 6-8 týdnů před cestou navštívit ambulanci cestovní medicíny na infekčních klinikách nebo v očkovacích centrech, kde vám s prevencí poradí.
Malárie
Výskyt: Afrika, Latinská a Jižní Amerika, části Asie a Tichomoří
Malárii způsobuje krevní parazit Plasmodium, který přenáší nakažený komár. Hlavním příznakem je záchvat horečky doprovázený třesavkou a zimnicí, které trvají až několik hodin, poté dochází k prudkému poklesu teploty s výrazným pocením. Možnou prevencí jsou repelenty, moskytiéry a užívání léků proti malárii.
Související
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
Tálibán si zahrává se zdravím dětí. Bez důvodu zastavil očkování
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák