Záhřeb - Chorvatsko je i v letošním roce favoritem mezi českými dovolenkáři. Není se tedy čemu divit, že překrásná Plitivcká jezera či čisté moře a malebné pláže Makarské riviéry zná už kdekdo. Podívejte se na místa, která se od hlavního proudu turistů drží tak trochu stranou.
Na první pohled tato místa vypadají jako z druhého konce planety, vězte ale, že za nimi nemusíte daleko. Hotelový vyhledávač trivago.cz sestavil přehled sedmi méně známých, o to však krásnějších chorvatských destinací, které na své objevení teprve čekají.
Slané jezero Mir, ostrov Dugi Otok
Severodalmatský ostrov Dugi Otok patří díky přírodní rozmanitosti k nejkrásnějším na Jadranu. V přírodním parku Telašćica najdete stejnojmenou zátoku a v její blízkosti pak slané jezero Mir. Jezero je asi 900 metrů dlouhé a 300 metrů široké a místy dosahuje hloubky až 6 metrů. Nejen jezero však stojí za vidění – unikátní zážitek v podobě krásných scenérií zažijete i při plavbě lodí podél přírodního parku.
Slunjčické vodopády, Rastoke
53 kilometrů jižně od města Karlovac se nachází městečko Slunj, jehož hlavní atrakcí je kouzlo vodní scenérie. Řeka Slunjčica zde vytváří uprostřed zeleně krásné peřeje, jezírka a vodopády. Kouzelnou atmosféru pak dokreslují vodní mlýny a dřevěné domky v osadě Rastoke. Podél říčky vedou cestičky, kde si turisté mohou protáhnout nohy a fotografové zachytit kousek místní krásy.
Pláž Beritnica, ostrov Pag
Ostrov Pag je pátým největším chorvatským ostrovem a patří k těm nejpozoruhodnějším. Díky otevřenému moři je západní strana ostrova porostlá zelení a občas i borovicemi, ale většina ostrova je kamenitá, vyprahlá a holá. Na jižní straně ostrova se nachází zátoka s pláží Beritnica. Jejím poznávacím znakem jsou 3 velké kameny v tyrkysovém moři. Nedaleko pláže se nachází polojeskyně a skalní stěny – známá je zejména Sotga, která je oblíbenou výzvou pro horolezce.
Kopački Rit, Slavonie
Vydáte-li se k hranicím se Srbskem, objevíte národní park Kopački Rit. Nachází se na soutoku řeky Dunaj a Dráva a s rozlohou 170 km2 patří k největším močálovitým oblastem Evropy. Nachází se tu nejen bohatá flóra (louky střídají lesy, mokřady i jezera), ale i fauna – část parku je s 260 druhy ptactva ornitologickou rezervací se vzácným orlem mořským.
Zlatni Rat, ostrov Brač
Zlatý roh, chorvatsky Zlatni Rat, je pláž na ostrově Brač nedaleko městečka Bol. Tato překrásná oblázková pláž dlouhá 630 metrů vděčí za svůj název trojúhelníkovému tvaru. Špička „rohu" však mění svůj tvar v závislosti na větru a mořských proudech – jednou míří doleva, jindy zase mírně doprava, podle toho, kam jsou oblázky unášeny. Díky borovému lesíku je vždy jedna strana pláže v závětří. Vstup do moře je zde poměrně prudký, ale díky povětrnostním podmínkám je to ideální místo pro windsurfing a kitesurfing.
Mužilovčica, NP Lonjsko polje
Malá vesnička Mužilovčica se nachází na břehu řeky Sávy a nabízí turistům velice odlišný zážitek než chorvatské pobřeží. Vesnice se může stát výchozím bodem milovníků přírody pro túry po národním parku Lonjsko polje. Jezera ve tvaru podkovy, která jsou hustě pokryta rostlinami, je v této oblasti spousta. Tato oblast je ideální pro túry, projížďky na lodích i rybaření.
Mokřina Palud, Istrijský poloostrov
Asi 8 km od města Rovinj na Istrijském poloostrově se nachází mokřina Palud. Ještě před 110 lety se zde nacházel obyčejný močál, ale v roce 1906 zde vojáci rakousko-maďarské armády vyhloubil 200 metrů dlouhý kanál, který spojil mokřinu s mořem. Doufali totiž, že slanější voda sníží počty komárů jakožto přenašečů malárie. Mix slané a sladké vody přilákal velkou škálu zvířectva, a to zejména ptactva. Ti šťastní mohou zahlédnout lysky, potápky, pěnice, bekasíny či další z více než 200 druhů ptáků.
Související
Chorvaté propustili Čecha z případu smrtícího výbuchu, který nepřežilo dítě
Chorvatsko obnoví povinnou vojenskou službu
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák