Peking - Buddhistický klášter Šao-lin, jehož mniši vytvořili proslavenou školu kung-fu, ročně navštíví přes 1,5 milionu turistů. Opat, který je zároveň poslancem čínského parlamentu, nedávno čelil podezření z korupce. Z místa se již vytratila jeho duchovní podstata.
Za komercializací 1500 let starého šaolinského chrámu a tamních škol kung-fu, které v současnosti vystupují po celém světě včetně České republiky, stojí nejvýše postavený duchovní kláštera Š' Jung-sin.
V roce 2015 na jistou dobu zmizel z očí veřejnosti, když byl obviněn ze zpronevěry. Kritici poukazovali na nákladné dary, jako například automobil SUV značky Volkswagen a drahý oděv protkávaný zlatem, a stěžovali si, že nejvyšší představený odklonil chrám od základních principů buddhismu, jimiž jsou skromnost a jednoduchost.
Ve zprávě vyšetřovatelů z letošního února se podle listu Financial Times ovšem uvádí, že několik milionů jüanů, které v letech 2010 až 2012 opatovi daroval jeden z jeho učedníků, bylo použito na rozvoj chrámu a podporu studia žáků. Také opatovy finanční podíly v různých firmách jsou podle zprávy vedeny jménem instituce a 15 automobilů je registrováno na chrám, nikoli na mnicha samotného. Letos v únoru vládní vyšetřovací tým v provincii Che-nan opata veškerých obvinění zbavil.
Ať už je pravda o opatovi jakákoli, při prohlídce chrámu návštěvník nepochybuje, že Šao-lin je v současnosti především byznys. Kde se kdysi mniši stranou od civilizace oddávali meditaci, proudí dnes nekonečné zástupy turistů.
K fotografování a natáčení je toho v chrámovém komplexu opravdu hodně. Na seřadišti po vstupu do chrámu stojí v řadách desítky studentů kung-fu v červenočerných teplákových soupravách, kteří trénují skoky, výkopy, výpady i techniky s dlouhou tyčí. Ve školách kung-fu v okrese Teng-feng, pod který Šao-lin spadá, studuje 60.000 žáků. Studium na místních školách je v Číně stále nesmírně prestižní a děti jsou sem přijímány od pěti let.
Zlatým hřebem prohlídky chrámu je vystoupení škol kung-fu. Čtvrthodinové představení je zakončeno rádoby humornou scénou, kdy jsou na pódium pozváni tři dobrovolníci z řad diváků. Odvážlivci mají napodobovat prvky kung-fu po skutečných studentech tohoto bojového umění. Ti přecházejí od jednoduchých, pomalých pohybů postupně k náročnějším cvikům a končí kopy s obrátkou. Dobrovolníci neobratně vrávorají a čínské publikum se dobře baví.
Chrám, který se nachází v krásném přírodním prostředí na úpatí posvátné hory Sung-šan a který se od roku 2010 řadí na seznam kulturního dědictví UNESCO, byl založen na konci 5. století a původně sloužil buddhistickým mnichům k meditaci. Vznik školy bojových umění, která patřila k chrámu, je podle legend spojován s příchodem mnicha Bódhidharmy z Indie kolem roku 527. Bódhidharma kritizoval špatnou tělesnou kondici mnichů a vedl je ke cvičení.
Na chrám zaútočily Mao Ce-tungovy Rudé gardy a zatkly přítomné mnichy. Vláda pak odnesla z komplexu veškeré buddhistické materiály a zanechala ho prázdný. Další mniši pak sice založili nové školy bojových umění v okolí, pod vlivem komunistické strany byl ale chrám stále více komercializován, až se téměř úplně vytratila jeho duchovní podstata.
Související
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
Čína , Kung-Fu , klášter Šao-lin , cestování
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
Ázerbájdžán, hostitel letošní globální klimatické konference COP29, přitahuje pozornost neobvyklým chováním svého prezidenta Ilhama Alijeva. Místo snahy o hledání konsensu mezi téměř 200 zeměmi zahájil Alijev summit ostrou kritikou západních zemí a slovy o „pokrytectví“.
Zdroj: Libor Novák