Bezpečnostní rámy, měření teploty. Památky v Tunisku zavedly opatření proti koronaviru

Před vstupem do mauzolea prezidenta Habíba Burgiby v tuniském pobřežním městě Monastir personál návštěvníkům měří teplotu. Vyžadováno je také zakrytí nosu a úst, roušky jsou povinné i v dalších památkách. Uvnitř však již nařízení kontrolováno není, nedodržují ho ani všichni zaměstnanci. Do tuniských památek lidé vstupují přes bezpečnostní brány, zjistila zpravodajka ČTK na místě.

Mauzoleum v Monastiru je přístupné všem návštěvníkům zdarma. Podle Kateřiny Duškové z Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch do mauzolea často přicházejí místní. Burgiba byl coby první prezident Tuniské republiky podle ní velmi oblíbený, protože schválil mnoho důležitých zákonů a dal více práv ženám, připomněla Dušková. Zrušil například mnohoženství nebo povolil rozvody. Ovšem přesto, že mauzoleum je populárním cílem Tunisanů i zahraničních turistů, fronty se před ním podle Duškové netvoří ani za běžné situace.

Další významnou památkou Monastiru je pevnost, označovaná slovem Ribat. Také zde je vstup opatřen bezpečnostním rámem, visí tu označení o povinnosti nošení roušek. Tu ale neměli ani zaměstnanci kontrolující návštěvníky. Pevnost je ovšem velmi rozlehlá a lidé tak nemají prakticky možnost být spolu v blízkém kontaktu. Podle Duškové letos v monastirském Ribatu kleslo vstupné. Zatímco dříve dospělý zaplatil deset dinárů (zhruba 80 Kč), letos bylo stanoveno na osm dinárů (asi 64 Kč), Tunisané platí pět dinárů (40 Kč).

Tuniská vláda ve středu rozhodla, že od 26. srpna turisté bez ohledu na zemi původu, musí při překročení hranic předložit negativní test na covid-19 s následnou alespoň sedmidenní karanténou, uvádí české ministerstvo zahraničí. Pro Čechy nadále platí výjimka a mohou do severoafrického státu bez testu přijet v rámci organizované turistiky s cestovními kancelářemi. Individuální program není možný. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové 95 procent klientů do Tuniska jezdí s cestovní kanceláří. Nejčastěji do země míří na osm dní, nejvíce poptávají čtyřhvězdičkové hotely s all inclusive, řekla.

První let do Tuniska tuzemské cestovní kanceláře vypravily 15. srpna. O zemi je podle zástupců prodejců zájezdů velký zájem, částečně totiž nahrazuje zatím nedostupný Egypt a Turecko. S CK Fischer tam podle jejího mluvčího Jana Bezděka míří stovky lidí. CK Exim Tours podle svého obchodního ředitele a mluvčího Petra Kostky zvýšila kapacitu letů, aby uspokojila poptávku. CK Blue Style prodloužila zhruba o měsíc sezonu a poslední let zatím vypravuje 22. listopadu, uvedla mluvčí CK Jana Ondrejechová.

Související

Tunisko

Vražda v Tunisku: Soud asi proběhne v Africe, verdikt může být nevratný

Soud v případu podezřelého úmrtí českého turisty na dovolené v Tunisku s největší pravděpodobností proběhne v severoafrické zemi, ačkoliv se v kauze začali angažovat také čeští kriminalisté. Manželce, která se měla přiznat k vraždě, podle místních zákonů hrozí i nevratný verdikt v podobě trestu smrti. 

Více souvisejících

Tunisko Turisté cestování cestovní kanceláře dovolená Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

před 3 hodinami

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

před 5 hodinami

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

před 5 hodinami

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

před 6 hodinami

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

před 7 hodinami

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

před 8 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Vladimir Putin

Putin stupňuje agresivní hybridní útoky proti Německu

Německo čelí rostoucí vlně hybridních útoků ze strany Ruska. Podle šéfky německé vojenské kontrarozvědky Martiny Rosenbergové se letos dramaticky zvýšil počet případů špionáže a sabotážních operací, za nimiž s vysokou pravděpodobností stojí Moskva.

včera

„Humanitární tábor je zcela nepřijatelný. Utrpení dosáhlo nového dna.“ Desítky zemí podepsaly prohlášení proti Izraeli

Více než dvacet zemí včetně Spojeného království dnes společně vystoupilo s výzvou k okamžitému ukončení války v Pásmu Gazy. Ve společném prohlášení, které zveřejnil britský Foreign Office, signatáři odsuzují izraelskou taktiku distribuce humanitární pomoci, označují ji za nebezpečnou a ponižující a důrazně požadují příměří.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy