Vylidněné pláže, letiště bez života. Čeká Evropu léto bez turistů?

Projděte se po Barceloně a poslouchejte. Vlny tiše narážejí do písku. Všude zní volání racků, kteří krouží po modrém nebi. Cyklisti, běžci a omladina na skateboardech zaplavili chodníky, aby využili krátkého času za karantény, kdy mají dovoleno se protáhnout. To, co tu chybí, jsou turisté.

Na konci pláže Barceloneta stojí kultovní W Hotel tiše jako stín a jeho zaprášený vchod je obehnaný policejní páskou, napsal zpravodajský server The Daily Beast.

Stejná scéna se opakuje znovu a znovu v prakticky každé turistické destinaci v Evropě a dokazuje, jak hluboko je kontinent ponořený v koronavirové krizi. Pařížský Louvre, římské Koloseum, náměstí svatého Marka v Benátkách - všude je prázdno. Pláže od Francie po Portugalsko jsou pusté, letiště prakticky bez života. Země Evropské unie uzavřely hranice pro zahraniční turisty, a toto opatření bude v platnosti nejméně do poloviny května.

Evropa se sice pomalu probírá ze své hibernace zavedené kvůli pandemii covidu-19, ale turistický sektor bude poslední, kde se začne něco dít. Podle Thierryho Bretona, evropského komisaře pro vnitřní trh, se turistická ekonomika EU v hodnotě dvou biliónů dolarů může v letošním roce kvůli koronavirové krizi propadnout až o 70 procent.

V České republice letos odborníci očekávají propad turistických příjmů o 75 procent. Ve Španělsku, kde turistika přispívá 12 procenty k hrubému domácímu produktu, je propad odhadován na 80 procent - tedy 130 miliard dolarů.

Jednou překážkou je uvolňování koronavirových opatření, druhou pak přesuny z místa na místo a samotný pobyt. Pokud mají být dodrženy zásady společenského odstupu, budou restaurace a hotely zaplněné jen z poloviny, a polovina míst v letadlech zůstane prázdná. To je ovšem opak politiky, podle které fungují nízkonákladoví dopravci, jejichž obchodní model staví na zaplnění každého sedadla do posledního.

Aby byly záležitosti ještě více matoucí, nabízejí některé mezinárodní letecké společnosti stále letenky do Evropy, přestože valná většina návštěvníků nemá povolený vstup.

Navzdory těmto problémům se země jako Chorvatsko a Česká republika, kterým se podařilo zvládnout koronavirovou krizi poměrně dobře, snaží najít způsoby, jak podpořit turistiku a zároveň zabránit potenciální druhé vlně nákazy.

Jedním z možných řešení, o kterém se minulý týden zmínil chorvatský ministr turistiky Gari Cappelli, by bylo vytvoření takzvaných covidových pasů, ve kterých by byl zaznamenán zdravotní stav držitele. Podle Světové zdravotnické organizace a dalších subjektů by ale takový plán mohl být příliš riskantní.

Chorvatsko zatím zaznamenalo jen asi 2000 případů nákazy koronavirem a 77 úmrtí, a vyhnulo se tak tragédii, jaká zasáhla Velkou Británii, Itálii nebo Španělsko. Ale i tak ho zasáhly tragické ekonomické následky pandemie. Turistika zajišťuje 20 procent hrubého domácího produktu země a vláda očekává, že se hospodářství země letos propadne o 9,4 procenta.

Stejně jako ve zbytku Evropy, ani ve Španělsku se zatím vůbec nehovoří o mezinárodní turistice. Země představila postupný program uvolňování karantény od nuly do čtyřky, přičemž posledním krokem je cestování mezi jednotlivými španělskými oblastmi. Pokud všechno půjde dobře, mohlo by cestování mezi 17 španělskými regiony být obnoveno po konci června.

Itálie stále v Evropě vede chmurnou bilanci co do nejvyššího počtu úmrtí lidí nakažených koronavirem. A tak navzdory skutečnosti, že turistický sektor generuje více než 13 procent hrubého domácího produktu země, by zahraniční turisté neměli počítat s tím, že se v dohledné době podívají na některou z italských pláží. Musíme jen doufat, že tato evropská sezóna s covidem-19 je pouze aférka na jedno léto, dodal The Daily Beast.

Související

Více souvisejících

cestování dovolená Turisté pláž Hotely cestovní ruch Chorvatsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy