Armáda chystá velké nákupy. Česko potřebuje BVP a děla

Ministerstvo obrany počítá s podepsáním smlouvy na nová bojová vozidla pěchoty (BVP), která budou stát více než 50 miliard korun. Nákup dnes podpořil i premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulosti kvůli dopadům krize kolem nového koranoviru připustil možnost odložení jejich pořízení.

Armáda České Republiky
doporučujeme

 Armáda se podle předsedy vlády musí modernizovat, řekl po dnešním jednání s představiteli ministerstva a armády. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je řada nyní provozovaných bojových vozidel pěchoty nepojízdných. Nefunkční je také více než polovina používaných děl, která chce také armáda pořídit nová.

Stěžejním přezbrojovacím projektem je nákup 210 BVP. Ministerstvo obrany by za ně mělo zaplatit asi 52 miliard korun, půjde tak o nejdražší zakázku v historii české armády. Podle Babiše je zakázka na "dobré cestě", nyní ministerstvo hledá způsob financování. "Byla by škoda, kdybychom tuto zakázku odložili," poznamenal.

Náměstek ministra obrany pro akvizice Lubor Koudelka řekl, že smlouva na BVP by mohla být uzavřena do konce roku. Ministerstvo původně předpokládalo, že dodavatele vybere do konce minulého roku, později termín posunulo na polovinu letošního roku. Financování i dodávky nových bojových vozidel by podle současných předpokladů mělo být rozloženo na šest let. Ministerstvo nyní osloví tři firmy, které o zakázku soutěží, zda by bylo možné splátky odložit.

Metnar odmítl, že by ministerstvo mohlo nechat zmodernizovat nyní používaná BVP, označil to za slepou cestu, která by nesplnila standardy NATO. Náčelník generálního štábu Aleš Opata zdůraznil, že nyní používané stroje jsou nemodernizovatelné. Poukázal na to, že v době jejich výroby se válčilo jiným způsobem a vojáci měli jinou výzbroj, poukázal na slabé pancéřování.

Babiš za důležité označil také nákup nových terénních vozů a 52 děl, které by odpovídaly ráži NATO. Babiš také dnes na tiskové konferenci armádě poděkoval za její pomoc při epidemii koronaviru.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Vláda projedná právní postavení českých vojáků v Nigeru

19.09.2020 14:10 Vláda má v pondělí projednat přijetí dokumentu, který zajistí českým vojákům v Nigeru stejné právní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama