Armáda chystá velké nákupy. Česko potřebuje BVP a děla

Ministerstvo obrany počítá s podepsáním smlouvy na nová bojová vozidla pěchoty (BVP), která budou stát více než 50 miliard korun. Nákup dnes podpořil i premiér Andrej Babiš (ANO), který v minulosti kvůli dopadům krize kolem nového koranoviru připustil možnost odložení jejich pořízení.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Armáda České Republiky
doporučujeme

 Armáda se podle předsedy vlády musí modernizovat, řekl po dnešním jednání s představiteli ministerstva a armády. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) je řada nyní provozovaných bojových vozidel pěchoty nepojízdných. Nefunkční je také více než polovina používaných děl, která chce také armáda pořídit nová.

Stěžejním přezbrojovacím projektem je nákup 210 BVP. Ministerstvo obrany by za ně mělo zaplatit asi 52 miliard korun, půjde tak o nejdražší zakázku v historii české armády. Podle Babiše je zakázka na "dobré cestě", nyní ministerstvo hledá způsob financování. "Byla by škoda, kdybychom tuto zakázku odložili," poznamenal.

Náměstek ministra obrany pro akvizice Lubor Koudelka řekl, že smlouva na BVP by mohla být uzavřena do konce roku. Ministerstvo původně předpokládalo, že dodavatele vybere do konce minulého roku, později termín posunulo na polovinu letošního roku. Financování i dodávky nových bojových vozidel by podle současných předpokladů mělo být rozloženo na šest let. Ministerstvo nyní osloví tři firmy, které o zakázku soutěží, zda by bylo možné splátky odložit.

Metnar odmítl, že by ministerstvo mohlo nechat zmodernizovat nyní používaná BVP, označil to za slepou cestu, která by nesplnila standardy NATO. Náčelník generálního štábu Aleš Opata zdůraznil, že nyní používané stroje jsou nemodernizovatelné. Poukázal na to, že v době jejich výroby se válčilo jiným způsobem a vojáci měli jinou výzbroj, poukázal na slabé pancéřování.

Babiš za důležité označil také nákup nových terénních vozů a 52 děl, které by odpovídaly ráži NATO. Babiš také dnes na tiskové konferenci armádě poděkoval za její pomoc při epidemii koronaviru.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velitelství pozemních sil armády se přesouvá z Prahy do Olomouce

27.05.2020 18:17 Velitelství pozemních sil české armády se dnes začalo stěhovat z pražské budovy generálního štábu…

Zeman se setkal s náčelníky generálního štábu, jednali o modernizace armády

27.05.2020 17:10 Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal náčelníka generálního štábu Aleše Opatu a pět…

Strážníci získají nárok na odchodné, zpřísní se podmínky jejich…

27.05.2020 13:34 Strážníci získají nárok na odchodné. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, která zároveň odmítla senátní…

Policie zdvojnásobí flotilu aut do těžkého terénu, hodlá koupit až 50 toyot

27.05.2020 11:57 Policie do příštího roku zdvojnásobí svou flotilu aut do těžkého terénu. Ke stávajícím šesti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy