Armáda ČR má čtyři nové sanitky, do konce roku dostane dalších 15

Vojenští zdravotníci dostali čtyři nové sanitní vozy. Vozidla, která stojí asi 13 milionů korun za kus, převzali minulý týden. Do konce roku pak Agentura vojenského zdravotnictví dostane dalších 15 strojů. ČTK to dnes sdělily Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví a Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministerstvo obrany
doporučujeme

První čtyři sanitky, které se oficiálně jmenují lehký zdravotnický terénní odsunový prostředek (LZTOP), zástupci Agentury vojenského zdravotnictví a Centra zabezpečení materiálem technických služeb Štěpánov převzali minulý týden. Jako první je začne využívat 6. zdravotnický prapor Agentury vojenského zdravotnictví, ostatní budou směřovat k praporním obvazištím ostatních částí armády.

Vozidlo je podle Ferkálové vybaveno zdravotnickou nástavbou na podvozku Iveco. Přepravovat může dva ležící pacienty a jednoho sedícího zdravotníka, nebo jednoho ležícího a minimálně dva sedící pacienty a jednoho sedícího zdravotníka.

Bez doplňování zásob spotřebního zdravotnického materiálu, vody a pohonných hmot dokáže fungovat v dosahu 500 kilometrů a až 16 hodin. Poznamenala, že konstrukce a vybavení zajišťuje snadné nakládání a vykládání raněných, jejich výstroje a výzbroje, stejně tak je jednoduchý i nástup a výstup sedících pacientů i zdravotníků.

"Nástavba zároveň umožňuje provádění lékařských výkonů nutných k záchraně raněných nebo nemocných, tedy výkony nechirurgického charakteru a základní resuscitaci," uvedl ředitel sekce vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník. Zároveň poznamenal, že vybavení sanitek výrazně zvýší úroveň poskytované urgentní péče během převozu pacienta. Budou sloužit nejen v případě nasazení v zahraničních operacích, ale i při výcviku jednotek na českém území.

Ferkálová dodala, že nové sanitní vozy nejsou na rozdíl od vozů Iveco, které se využívají na misích, pancéřované. Určeny jsou proto podle ní pro odvoz pacientů v polních i mírových podmínkách ve středně těžkém terénu a na silnicích.

Podle Cyprisové jedno vozidlo stojí téměř 13 milionů korun včetně DPH. V ceně je zahrnuta i zdravotnická nástavba, přístrojové vybavení a komunikační prostředky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

GIBS obvinila 13 lidí kvůli pronášení drog do pardubické věznice,…

23.09.2020 09:15 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila 13 lidí kvůli výrobě a pronášení drog a…

Dny NATO i bez návštěvníků splnily svůj účel, sledovanost online byla…

20.09.2020 16:39 Dvoudenní Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly na letišti v Mošnově na…

Dny NATO se kvůli koronaviru konají bez diváků, přehlídku lze sledovat…

19.09.2020 17:08 Aktualizováno Seskokem parašutistů české armády dnes na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku…

Válka na Balkáně byla brutální. Sprostě jsem jim vynadal, aby neblbli,…

19.09.2020 15:05 Více než dvě stovky válečných veteránů, kteří se v minulosti účastnili vojenských misí v Perském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama