Česko slaví Den veteránů. V naší skupině byl zrádce, vzpomíná hrdinka 2. světové války

U příležitosti Dne válečných veteránů si dnes vojáci, politici i veřejnost na pražském Vítkově připomněli oběti a účastníky válek. Během oslav bylo vysokými oceněními ministerstva obrany vyznamenáno osm osobností a jeden novodobý válečný veterán byl povýšen do hodnosti plukovníka. Další vzpomínkové akce se konají po celé zemi.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Národní památník na Vítkově
doporučujeme

Na Vítkově nejprve politici, vojáci a zástupci organizací, které pečují o válečné veterány, položili pod jezdeckou sochou Jana Žižky věnce. Slavnostní akt na Vítkově se uskutečnil za účasti čestných jednotek i historických praporů. Přítomni byli například předseda Senátu Jaroslav Kubera, místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal a pražský primátor Zdeněk Hřib.

Osm osobností bylo vyznamenáno Křížem obrany státu nebo Záslužným křížem ministra obrany. Do hodnosti plukovníka byl povýšen podplukovník ve výslužbě Břetislav Mizera, který se zúčastnil v letech 1993 a 2003 dvou mírových misí.

Kříž obrany státu dostala například válečná veteránka Jarmila Halbrštátová, která se zúčastnila bojů u Sokolova, Kyjeva nebo na Dukle. Stejným vyznamenáním byla oceněna Zoe Klusáková, která se spolu s matkou a bratrem zapojila do pomoci rodinám postiženým činností gestapa. Později ukrývala československé parašutisty. "Bohužel i v naší skupině byl zrádce, ta jeho zrada stála mnoho životů," řekla Klusáková novinářům. Jí a mamince se podařilo uprchnout. Po vyzrazení se skrývala až do konce války na Vysočině na jižní Moravě. Její bratr byl zatčen a v březnu 1942 popraven v Mauthausenu.

Vyznamenáni také byly in memoriam legionář Jindřich Holeček, příslušník roty Nazdar a účastník bitvy u Arrasu a František Veitl, osobní strážce prezidenta Edvarda Beneše v londýnském exilu, který později zemřel jako palubní střelec u 311. československé bombardovací peruti. Oceněn byl i bývalý velitel vzdušných sil české armády Ladislav Minařík, in memoriam "duchovní otec" 4. brigády rychlého nasazení Karel Kuba, Ľudmila Formánková, která se stará o válečné veterány, a Euan Edworthy, který inicioval výstavbu památníku českých letců sloužících v RAF Okřídlený lev na pražském Klárově.

Na veterány se ve světě vzpomíná v den, kdy před 101 lety vstoupilo v platnost příměří, kterým byly ukončeny boje první světové války. Zatímco v cizině, především v některých anglicky mluvících zemích nebo ve Francii, má svátek široký společenský ohlas, v Česku tolik připomínán není. Oficiálně se zde slaví od listopadu 2001.

Veteránů z druhé světové války žije v České republice kolem 340. Novodobých veteránů je přes 15.000.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata dnes na Vítkově řekl, že pro vojáky jsou tradice zásadní. Připomněl československé legionáře či bojovníky z druhé světové války. "Na tyto legendy dnes navazujeme," poznamenal. Vyslovil přání, aby Den válečných veteránů byl dnem, kdy lidé vzpomenou na své hrdiny a pokusí se jednat jako oni.

Náměstkyně ministra obrany Kateřina Blažková označila dnešní den za chvíli, kdy je vyjadřována lítost nad zmařenými životy a zároveň jsou odsuzováni ti, kteří dávají přednost válčení před diplomacií.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejasnosti kolem amerických vrtulníků. Kolik za ně Česko opravdu zaplatí?

13.12.2019 17:55 Ministerstvo obrany by již příští týden mohlo zaplatit první splátku zhruba 850 milionů korun za…

Milník pro armádu ČR: Nákup amerických vrtulníků je krok do 21. století,…

12.12.2019 14:11 Nákup vojenských vrtulníků z USA je pro českou armádu podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty…

Policie se bude reorganizovat, vznikne národní kriminální úřad

12.12.2019 12:29 Aktualizováno K 1. dubnu příštího roku vznikne v policii nový zastřešující útvar, národní kriminální úřad, v…

Tři oběti střelby ve FN Ostrava působily u Vězeňské služby, muž chránil…

11.12.2019 16:25 Generální ředitel Vězeňské služby (VS) Petr Dohnal vyloučil, že by úterní útok v ostravské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama