Český záchranný tým USAR míří do Bejrútu, zapojí se do pomoci po ničivé explozi

Čeští záchranáři dorazí do Libanonu dnes kolem 19:00 místního času (18:00 SELČ) a budou druhou nebo třetí zahraniční skupinou, která se zapojí do pomoci na místě po ničivém výbuchu v Bejrútu. Novinářům to před odletem záchranářů řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zdůraznil, že při poskytnutí pomoci je nejdůležitější rychlost. Přesný termín návratu českých specialistů zatím nebyl stanoven, v zemi zůstanou, jak dlouho bude třeba.

Podle Hamáčka už do Libanonu dorazili řečtí záchranáři, na cestě jsou Francouzi a nyní vyrážejí i Češi. "(Český) tým si vybuduje základnu a podle pokynů libanonských záchranářů se zapojí do záchranných prací. Co se počítá, jsou hodiny a minuty," řekl ministr. Zdůraznil, že klíčové bude vyhledávání a vyprošťování lidí, kteří zůstali pod troskami a stále jsou naživu.

? Zhruba 8 hodin od potvrzení pomoci nám trvalo vše zabalit a dopravit sebe i materiál na letiště. Abychom mohli okamžitě v 36ti členném týmů odletět pomáhat do výbuchem postiženého Bejrútu. ?‍? Držte nám palce, ať jsme co nejvíc nápomocni tam, kde nás teď nejvíc potřebují. pic.twitter.com/8Eny26V360

— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) August 5, 2020

"Nestanovovali jsme zatím datum návratu. Uvidíme, do kdy budou naši hasiči potřeba," řekl Hamáček. Uvedl rovněž, že šestatřicetičlenný tým, který Česko posílá, patří mezi nejlepší na světě. "Pokud jsme v něčem nejlepší, je naše povinnost pomoci," zdůraznil.

Český tým dopraví do Libanonu letadlo soukromé společnosti Smartwings. Důvodem pro jeho vyslání bylo podle Hamáčka to, že do vládních airbusů by se vybavení záchranářů nevešlo a cesta letouny CASA by trvala výrazně delší dobu. Cena za dopravu činí podle Hamáčka 1,5 milionu korun a je pravděpodobné, že až tři čtvrtiny nákladů Česku zpětně proplatí Evropská unie.

Do Libanonu míří specialisté z týmu USAR cvičení na vyprošťování lidí zavalených v troskách. Kromě záchranářů jsou mezi nimi i kynologové, statik či lékař. Česko vedle vyslání záchranného týmu poskytlo Libanonu také humanitární pomoc deset milionů korun a nabídlo i vyslání lékařského traumatýmu nebo péči o zraněné v českých nemocnicích.

Součástí vyslaného týmu je Jiří Kubeš, který je jeho členem 20 let. ČTK řekl, že naposledy byl na záchranné akci při zemětřesení v Nepálu v roce 2015, kdy však byli hasiči součástí lékařského týmu vyslaného ministerstvem zdravotnictví. Již před dnešním odletem je podle Kubeše jasné, kde Češi budou mít v Bejrútu základnu operace. Po přistání čeká tým prvotní zhodnocení situace a následně co nejrychlejší zapojení do záchranných operací.

"V tento okamžik je plán nasazení dělán na pět dnů, ale samozřejmě může dojít jak ke zkrácení působení týmu, tak k prodloužení. Základní varianta je na pět dnů, protože po této době už je strašně malý předpoklad, že by v troskách budov mohly být ještě nalezeni živí lidé," řekl šéf pražských hasičů Luděk Pudil. Kromě pěti psů bude tým k hledání přeživších používat také technické prostředky, jako jsou echolokátory a kamery.

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková dnes v České televizi řekla, že libanonští představitelé uvítali českou pomoc i její rychlost. "Čím rychleji pomůžeme, tím ta pomoc bude efektivnější," řekla Froňková. Podle Hamáčka Praha pomoc nabídla v úterý večer, Libanon zájem potvrdil dnes časně ráno a záchranáře se podařilo vyslat osm a půl hodiny po potvrzení z libanonské strany.

Dvě gigantické exploze v bejrútském přístavu, které v úterý poničily několik čtvrtí, si vyžádaly podle aktuálních údajů Libanonského červeného kříže přes stovku mrtvých a více než 4000 zraněných. Příčiny katastrofy jsou zatím nejasné.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) Jan Hamáček Hasiči Česká republika libanon

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 56 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy