Hasičský sbor se potýká s epidemií: Covid má 438 členů, další jsou v karanténě

Český hasičský sbor má nyní 438 lidí, u kterých byla prokázána nemoc covid-19, dalších 190 jeho příslušníků a zaměstnanců je kvůli koronaviru v karanténě. Mimo službu a práci je tak 5,6 procenta sboru, uvedl v tiskové zprávě vedoucí komunikace Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Hasiči v akci, ilustrační foto
doporučujeme

Situace je podle něj ale stabilizovaná a hasičů, kteří jsou nemocní nebo v karanténě, v posledním týdnu mírně ubylo. Také v celé zemi nárůst počtu nakažených zpomalil.

Hasiči jako opatření proti šíření koronaviru změnili svůj provoz. Místo standardních tří směn po 24 hodinách slouží na některých stanicích ve dvou směnách po 24 hodinách a střídají se, aniž se potkají. Někde jsou směny navíc rozděleny do družstev, která jsou v oddělených prostorech, aby se jejich členové nepotkali. Jinde slouží hasiči v minimálním počtu, aby měl sbor podle Kramáře personální rezervu pro případ, že by se situace nečekaně zhoršila.

Procentuálně nejvíce příslušníků a zaměstnanců s covidem a v karanténě, deset procent, má nyní hasičský sbor Vysočiny. Naopak nejméně, zhruba dvě procenta nakažených a v karanténě má generální ředitelství hasičů. Následují hasiči z Jihomoravského kraje s 3,9 procenta. Kolem čtyř procent nemocných a lidí v karanténě je pak u hasičů v Praze, Karlovarském nebo Pardubickém kraji, plyne z informací, které poskytl Kramář.

Pro případné zhoršení situace má hasičský sbor podle něj v záloze další opatření. Je to například výpomoc z okolních územních odborů, krajů, masivnější zavedení dvojsměnného režimu, utlumení ostatních činností sboru, které mu standardně nepřísluší nebo snesou odkladu, či povolání lektorů z výcvikových zařízení, zmínil některá z případných dalších opatření Kramář.

V Česku je nyní přes 180.000 nakažených. Od březnového vypuknutí epidemie v zemi se počet lidí, kteří se koronavirem nakazili, blíží 350.000. Téměř 80 procent případů připadlo na říjen. Podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví v druhé polovině minulého týdne začal nárůst počtu nakažených zpomalovat. Nicméně denní nárůsty potvrzených případů dál překračovaly 11.000, méně jich bylo jen v neděli, přes 6500. O volných dnech bývá zpravidla ale méně testů a zjištěných nákaz.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obrana nakoupí terénní vozy Toyota Hilux, zaplatí za ně přes miliardu

26.11.2020 11:17 Ministerstvo obrany dnes uzavřelo smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních…

Metnar: Zeman podpořil armádní rozpočet v současné podobě

25.11.2020 19:29 Prezident Miloš Zeman podpořil návrh rozpočtu ministerstva obrany na příští rok v současné podobě.…

Česká armáda vystřídala 70 vojáků v Mali, cíl výcvikové mise EU se…

25.11.2020 14:04 Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a…

Za pádem vrtulníku s Tichou mohou stát teroristé, tvrdí Zeman. Není jasné,…

24.11.2020 16:49 Aktualizováno Příčinou pádu vrtulníku na vojenské misi na Sinaji, při němž zemřela i štábní praporčice Michaela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama