Metnar: Obhájení stabilního rozpočtu je prvořadý cíl

Obhájení stabilního a předvídatelného rozpočtu označil ministr obrany Lubomír Metnar za svůj prvořadý cíl. Řekl to na dnešním velitelském shromáždění české armády. Představitelé České republiky opakovaně slíbili spojencům z NATO, že v roce 2024 bude Česko dávat dvě procenta HDP na svou obranu. Někteří politici ale potřebu vysokého růstu rozpočtu zpochybňují.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

NATO
doporučujeme

Metnar také zdůraznil potřebu odstranění systémových chyb v obraných plánech a koncepcích. Připomněl tak chyby u některých zakázek z poslední doby, u kterých došlo k velkému rozdílu mezi předpokládanou hodnotou a skutečnou cenou. "Podobné případy se nesmí opakovat, protože zpochybňují dobré jméno resortu obrany," řekl Metnar.

Zakázky, u kterých došlo k těmto pochybením, ale byly podle něj jinak v pořádku. Poznamenal, že obrana musí být schopna garantovat, že veškeré svěřené prostředky využívá účelně a hospodárně.

Za nejvýznamnější oblast označil přípravu a realizaci strategických modernizačních projektů. "Tady se nám konečně podařilo prolomit ledy," řekl ministr. Poznamenal, že za poslední dva roky ministerstvo obrany nakoupilo za více peněz za posledních osm let dohromady. Loni bylo uzavřeno téměř 11.000 smluv za 43 miliard korun. Dodal, že letos ministerstvo obrany plánuje podepsat zakázky za více než 75 miliard korun, a to především na pásová bojová vozidla pěchoty, protiletadlový raketový komplet nebo nových děl.

Metnar také připomněl změny ve velení armády nebo vznik nových velitelství kybernetických sil, pro operace nebo pro teritoria. Za test schopností označil působení v operacích. "Z našich největších působišť jsme již od roku 2002 v Afghánistánu, a třebaže vývoj mírového procesu dává naději do budoucna, zatím se rozhodně z této země nestahujeme," řekl ministr.

Zmínil také misi v Mali, kde letos česká armáda převezme velení výcvikové mise Evropské unie. Obrana také počítá s účastí ve francouzské protiteroristické operace.

"Mým prvořadým cílem je obhájit ve vládě a v Parlamentu splnění základní podmínky pro dosažení stanovených cílů, jímž je udržení stabilního a předvídatelného finančního rámce," zdůraznil ministr. Podle Metnara jsou všechny armádní plány postaveny na předpokladu postupně narůstajícího rozpočtu ministerstva obrany, který by měl v roce 2024 dosáhnout dvou procent HDP.

O splnění tohoto slibu, který ČR dala spojencům z NATO, se v poslední době živě diskutovalo. Především vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček zpochybnil politickou vůli závazek splnil.

Metnar na dnešní tiskové konferenci, která následovala po zahájení velitelského shromáždění, novinářům řekl, že neuvažuje, že by ČR dvě procenta HDP na obranu armáda nedostala. Za svůj prvořadý úkol označil příští rok rozpočet ministerstva obrany ve výši 1,4 procenta HDP. "Myslím si, že toto jasně splníme. A myslím, že budeme směřovat k těm avizovaným dvou procentům HDP do roku 2024," dodal. Pokud bude v příští vládě, bude jeho ambicí naplnění tohoto závazku.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku je 29 nakažených policistů, jejich počet v karanténě klesl

04.04.2020 10:57 V České republice je nyní 29 policistů pozitivně testovaných na onemocnění COVID-19. Počet…

Armádě a policii důvěřuje nejvíc Čechů od roku 1997, dobře si vede také…

03.04.2020 13:20 Armádě a policii nyní důvěřuje nejvíce Čechů od roku 1997. Vojáci i policisté mají aktuálně důvěru…

Letos bez "Bahna". Armáda ČR kvůli koronaviru zrušila Den pozemního vojska

03.04.2020 12:11 Kvůli epidemii koronaviru se letos neuskuteční tradiční Den pozemního vojska Bahna. Už 31. ročník…

Policie zřejmě dostane možnost pokutovat koronavirové přestupky

01.04.2020 20:24 Policisté možná dostanou pravomoc ukládat lidem na místě pokuty až 10.000 Kč za porušení opatření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy