Na D1 havarovala cisterna s kyselinou, dálnice byla uzavřená osm hodin

Dálnice D1 na Benešovsku byla na 66. kilometru ve směru na Brno zhruba osm hodin uzavřená kvůli nehodě kamionu, který převážel kyselinu fosforečnou. Kamion se před 09:00 převrátil na bok a kyselina z něj začala vytékat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hasiči
doporučujeme

Provoz v místě byl plně obnoven kolem 17:00. Látku z havarované cisterny museli hasiči přečerpat do náhradního vozidla, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Při nehodě se nikdo nezranil.

Hasiči zasahovali v plné protichemické ochraně, měli skafandry i dýchací přístroje. "Hasiči vytvořili několik hrází, aby se kyselina nešířila do okolní půdy," řekl Svoboda. Policie dopravu odkláněla na 56. kilometru na Soutice, zpět na dálnici se mohli řidiči vracet na 66. kilometru u Lokte.

Havárie se stala v blízkosti vodního zdroje Želivka, která zajišťuje pitnou vodu nejen pro Prahu, ale i pro další přilehlé oblasti hlavního města. Na místo byly povolány společnosti Pretol a Purum, které havárii ve spolupráci s hasiči likvidovaly. Společnost Purum z havarované cisterny přečerpala kyselinu a následně převezla k ekologickému odstranění do vlastní neutralizační stanice v Letově.

"Kyselina fosforečná je nebezpečná nejen při přímém kontaktu, ale v teple se rozkládá a vytváří leptavé a toxické plyny. Používá se zejména při zpracování ropy a k úpravě kovů. Využívá se také při výrobě nealkoholických nápojů, mimo jiné nápoje Coca-Cola," řekl chemik společnost Purum Tomáš Palán.

Společnost Purum v tiskové zprávě uvedla, že se podařilo zamezit rozsáhlé ekologické havárii, při které hrozilo, že se kontaminuje Želivka, uvedl vedoucí sanačního zásahu Jan Demský. Kyselina fosforečná podle firmy neunikla na D1 poprvé, stalo se tomu také v květnu 2017 při srážce dvou nákladních vozidel.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič v Brně srazil malé dítě, skončilo v nemocnici

29.05.2020 15:38 Osobní vůz dnes po poledni srazil v Brně malé dítě, skončilo v nemocnici. Podle prvotního zjištění…

Negrelliho viadukt se otevře v pondělí, jde o první úsek k pražskému…

29.05.2020 12:51 Tříletá rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze je téměř hotová, během víkendu se uskuteční…

Vychovatelky, které převáděly děti přes přejezd, dostaly pokutu

28.05.2020 11:53 Tři vychovatelky, které v únoru převáděly skupinu dětí přes železniční přejezd v Řeporyjích i přes…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy