Možná příčina srážky u Perninku: Vlak na Karlovy Vary měl čekat, což se nestalo

Vlak jedoucí na Karlovy Vary, který se v úterý na Karlovarsku srazil s protijedoucí soupravou, měl zůstat stát ve stanici Pernink, kde ale nepočkal. Podle Drážní inspekce (DI) to vyplývá ze záznamů komunikace mezi strojvůdci a dispečerem, řekl dnes v Radiožurnálu generální inspektor DI Jan Kučera. Při srážce vlaků poblíž Perninku zemřeli dva lidé, a 24 utrpělo zranění. Podle mluvčího DI Martina Drápala zatím není jasné, proč strojvedoucí na protijedoucí vlak nepočkal. Inspektoři jej zatím neměli možnost vyslechnout.

Srážka vlaků u Perninku (7.7.2020)
doporučujeme

Vyšetřovatelé podle Kučery vyslechli nahrávky komunikace mezi strojvedoucími a dirigujícím dispečerem. "Z nich opravdu vyplynulo, že vlak jedoucí směrem na Karlovy Vary měl ve stanici Pernink čekat na protijedoucí osobní vlak. To se nestalo," uvedl Kučera.

Podle Drápala bude zjištění, proč vlak nečekal, podstatné kvůli tomu, aby Drážní inspekce mohla zjistit příčinu nehody a navrhnout bezpečnostní opatření, která by podobným událostem mohla zabránit. I když je z prvních poznatků zřejmé, že hlavní příčinou tragické nehody byla lidská chyba, podle Drápala bude vyšetřování příčin nehody trvat několik měsíců.

Na trati, kde se v úterý tragická nehoda stala, není žádné zabezpečovací zařízení, které by bránilo nebo upozornilo strojvůdce, že na trať nemá vjet. Vše tak závisí jen na komunikaci s dispečerem.

Jakou rychlosti vlaky v okamžiku srážky jely, inspekce zatím neví. U jednoho z vlaků se podle Kučery rychloměr zasekl na rychlosti 47 kilometrů v hodině. "Vzhledem k tomu, že na trati je traťová rychlost 50 kilometrů v hodině, dá se předpokládat, že srážka byla zhruba do 100 kilometrů v hodině," uvedl Kučera. O síle nárazu podle něj svědčí, že Regionova jedoucí od Karlových Varů se po střetu posunula o 12 metrů zpět.

Přestože jednou z obětí nehody je německý občan, česká DI na vyšetřování s obdobnou organizací v Německu nespolupracuje. "Nehoda se stala na českém území, v českém mezistaničním úseku. S německými kolegy jsme nemluvili. Pokud by se to stalo třeba blíže k Potůčkům, v tom úseku ke státní hranici, tak bychom logicky s německou drážní inspekcí spolupracovali," vysvětlil Kučera Radiožurnálu.

Nehoda se stala v úterý odpoledne mezi Novými Hamry a dopravnou Pernink. Osobní vlak z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu se srazil s osobním vlakem v opačném směru. Obě kabiny srážka zničila. Podle Drážní inspekce cestovalo v obou vlacích 33 lidí včetně personálu. Dva lidé zemřeli, devět bylo zraněno těžce a středně těžce. Lehce se zranilo 15 lidí a sedm záchranáři ošetřili na místě. Policie srážku vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců. Předběžnou škodu Drážní inspekce vyčíslila na 20 milionů korun.

Správa železnic v noci odstranila z trati u Perninku na Karlovarsku vlaky, které se tam v úterý odpoledne čelně střetly. Od rána je regionální trať mezi Karlovými Vary a německým Johanngeorgenstadtem znovu v provozu. Další postup likvidace havárie bude záležet na Českých drahách, kterým vlaky patří, řekla dnes ČTK mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

Podle Pistoriusové v úterý pozdě večer na místo nehody dorazil z Karlových Varů takzvaný lokotraktor. "Kolem půlnoci se tak podařilo zaklíněné vlaky dotáhnout na nádraží v Perninku. Co s vlaky nyní bude, je na Českých drahách, kterým patří. Samotná trať při nehodě poškozena nebyla," uvedla Pistoriusová.

Provoz na regionální trati z Karlových Varů do německého Johanngeorgenstadtu řídí pouze lidé. "Jde o komunikaci mezi strojvůdcem a vlakovým dispečerem," dodala mluvčí Správy železnic. Provoz na jednokolejné trati, na níž se vlaky jedoucí v opačných směrem mají míjet v předem dané stanici, tak závisí na třech lidech, dvou strojvůdcích a dispečerovi. Podle Drážní inspekce ze záznamů komunikace vyplývá, že jeden ze strojvůdců nepočkal ve stanici Pernink, což měl.

Podle krajské policejní mluvčí Zuzany Týřové policie pokračuje ve vyšetřování nehody. "Jeden člověk zůstává dál zadržený. Budou se provádět další výslechy a zjišťování. Spolupracujeme i s Drážní inspekcí," řekla ráno ČTK Týřová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

U Lovosic hořel kamion, dálnice D8 byla několik hodin uzavřena

03.08.2020 13:27 Aktualizováno Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany byla u Lovosic od noci téměř deset hodin…

Pendolino má jezdit až do Karlových Varů, kraj se předběžně dohodl s…

03.08.2020 11:07 Rychlovlak pendolino by mohl od začátku září jezdit až do Karlových Varů. Předběžně se na tom…

Nehoda a požár auta na hodinu uzavřely Brusnický tunel

02.08.2020 18:42 Nehoda a následný požár osobního auta dnes v podvečer zhruba na hodinu uzavřely Brusnický tunel v…

Železniční audit bude podle šéfa Drážního úřadu hotový na podzim

02.08.2020 14:42 Audit mimořádných událostí na trati mapující poslední dva roky bude hotový za několik měsíců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama