Nová ranvej v Ruzyni zatím nebude. Soud zasáhl do projektu Středočeského kraje

Přípravy výstavby nové paralelní ranveje na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni se komplikují. Krajský soud zrušil vymezení paralelní dráhy v zásadách územního rozvoje Středočeského kraje. Podle soudu kraj nezohlednil některé zdroje hluku a emisí. Stavba dráhy má začít v roce 2025 a měla by navýšit kapacitu letiště.

Letiště Václava Havla Praha
doporučujeme

Projekt stavby paralelní dráhy tak za současného stavu nemůže pokračovat. Kasační stížnost Středočeského kraje by měl řešit Nejvyšší správní soud. "Rada kraje dnes rozhodla o podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozsudku Krajského soudu v Praze," uvedlo hejtmanství na svém webu.

Krajskému soudu vadilo především nedostatečné zhodnocení možné kumulace dopadů z provozu na nové dráze a na blízké železnici a dálnici. V zásadách údajně schází vyhodnocení dopadů na hlučnost a ovzduší v okolí.

"Středočeský kraj se rozhodně s rozhodnutím soudu neztotožňuje a je názoru, že soudu nepřísluší hodnotit tak vysoce odbornou činnost, a je přesvědčen, že autor vyhodnocení vlivů na udržitelný rozvoj území zmíněné vlivy dostatečně vyhodnotil," uvedl úřad na webových stránkách.

Letiště účastníkem řízení nebylo, jeho průběh však sledovalo. Mluvčí Roman Pacvoň uvedl, že letiště nadále pokračuje v přípravě projektů dalšího rozvoje, a to včetně paralelní dráhy. "Investice do Letiště Praha považujeme z krátkodobého i dlouhodobého hlediska za nezbytné," řekl serveru zdopravy.cz Pacvoň. Podobná situace nastala i v roce 2013, kdy se počítalo se stavbou dráhy v roce 2019.

Rozhodnutí soudu uvítali zástupci pražských městských částí Nebušic a Suchdola. "Bez řádného posouzení všech negativních vlivů na životní prostředí není možné o další dráze ruzyňského letiště rozhodovat," uvedl starosta Nebušic Viktor Komárek. Podle něj lze očekávat negativní vliv letecké dopravy po stavbě dráhy na obytnou zástavbu. "A opomenutí jeho řádného prověření může pak vyvolávat dojem manipulace se vstupními daty za účelem dosažení příznivějšího výsledku," podotkl. Starosta Suchdola Petr Hejl označil projekt paralelní dráhy za přežitý.

Letiště připravuje výstavbu paralelní ranveje kvůli potřebě rozšířit maximální kapacity. Loni odbavilo rekordních 17,8 milionu cestujících a ocitlo se tak na hraně své kapacity. Výstavba dráhy by měla podle stávajících plánů začít za pět let a stát by měla okolo devíti miliard korun. Dalším velkým projektem letiště je rozšíření druhého terminálu za 16 miliard Kč. To by mělo být dokončeno do roku 2028.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Karlovarsku se srazily vlaky. Dva mrtví a 24 zraněných, zadržen…

07.07.2020 22:19 Aktualizováno Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními si vyžádala dnešní čelní…

Vykolejený vlak u Mariánských Lázní: Strojvůdce o snížené rychlosti…

07.07.2020 12:00 Strojvůdce nákladního vlaku, který vloni 28. července vykolejil u Mariánských Lázní, nevěděl, že v…

Tragický víkend na silnicích: od pátku do neděle zemřelo 14 lidí

07.07.2020 01:10 Aktualizováno Uplynulý víkend se stal nejtragičtějším na českých silnicích od začátku letošního roku. Od pátku do…

Řidič auta vjel do tunelu pro tramvaje, nadýchal přes tři promile

06.07.2020 18:05 Řidič osobního automobilu vjel v neděli večer do tunelu pro tramvaje na pražském Barrandově. Na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy