Nový šéf ČD Nebeský? Opozice na něm nenechala nit suchou

Volbu nového šéfa Českých drah vyvolal kritiku opozice, Václav Nebeský podle ní nemá pro tuto funkci dostatečné předpoklady a zkušenosti. Opoziční politici zároveň připomínají spojení jeho manželky s dotační kauzou Agrofertu, jde tak podle nich o politickou volbu. Vyplývá to z ohlasů politiků pro ČTK. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) se naopak na spolupráci s novým vedením drah těší.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Jakub Michálek
doporučujeme

Dosavadního politického náměstka ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Václava Nebeského dnes do čela státního dopravce zvolila dozorčí rada podniku. Nebeský se stal novým předsedou představenstva a zároveň také novým generálním ředitelem společnosti. V obou funkcích nahradil Miroslava Kupce, který byl odvolán v červnu. Do představenstva byl dnes zvolen také bývalý šéf Plzeňských městských dopravních podniků Michal Kraus.

Jako skandál ohodnotil dnešní volbu Nebeského poslanec Pirátů Jakub Michálek. Ten upozornil na spojení manželky nového šéfa drah Olgy s dotační kauzou Agrofertu. Nebeská vede na MMR sekci pro koordinaci evropských dotací, a měla tak na starosti i odpověď České republiky k návrhu auditní zprávy Evropské komise k údajnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) při čerpání unijních dotací pro Agrofert Holding. Nebeská ale v pondělí oznámila ke konci září rezignaci. Michálek možné jmenování Nebeského kritizoval už dříve, kdy uvedl, že to v souvislosti s kauzou premiéra vypadá jako uplácení.

Podle poslance ODS Stanislava Bláhy Nebeský nesplňuje elementární podmínky pro výkon takové funkce. Podle něj nemá dostatečné manažerské zkušenosti. "Největší firma, kterou vedl, měla 19 zaměstnanců," uvedl Bláha. Zároveň připomněl, že dozorčí rada při stanovení podmínek oproti minulosti zmírnila podmínku, podle které musel člen představenstva mít manažerské zkušenosti z firmy s více než 300 zaměstnanci. "Pan Nebeský se takové podmínce ani neblíží a neměl by na tuto funkci vůbec kandidovat," podotkl. Nyní dozorčí radě stačily manažerské zkušenosti z firmy se 100 pracovníky. Nebeský v minulosti působil v již zaniklé firmě UniControls.

Nebeskému i Krausovi naopak pogratuloval ke zvolení ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). "Čeká je nyní hodně práce. Těším se na spolupráci se stabilním vedením Českých drah," uvedl ministr na twitteru. Dnešního jednání dozorčí rady se podle mluvčího ministerstva Jakuba Stadlera Kremlík osobně nezúčastnil.

O Nebeském, který v minulosti v Českých drahách působil, stejně jako v některých jejich dceřiných firmách, jako o možném budoucím šéfovi ČD se hovořilo už dříve. Původně měl po nástupu Kremlíka do funkce přímo nahradit odvolaného Kupce, později rozhodla dozorčí rada o vypsání výběrového řízení na nové členy představenstva. Do něj se přihlásilo 32 kandidátů.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Výběr mýta v ohrožení? Ministr Kremlík mluvil o systému k poslancům

16.10.2019 19:42 Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) dnes opětovně ujišťoval poslance, že spuštění nového…

Karambol na D5: Srazilo se pět aut, provoz na Prahu je omezen

16.10.2019 09:19 Příjezd po dálnici D5 do Prahy dnes ráno zkomplikovala hromadná nehoda mezi 4. a 3. kilometrem. Po…

Řidiče přemohl mikrospánek, dodávka plná lidí nabourala do stromu

16.10.2019 09:17 Na silnici I/50 u Hradčovic na Uherskohradišťsku havarovala dnes krátce po 05:00 dodávka. Cestovalo…

Hrdinové z D1: U tragické nehody pomáhali zdravotní sestra či vojáci, na…

15.10.2019 15:42 Při nedělní tragické hromadné nehodě aut a cisterny na dálnici D1 pomáhali i vojáci nebo zdravotní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama