Ekonomové prozradili, jak se mít v důchodu dobře. Lidem se to líbit nebude

Vyžít se současnou výší důchodů je navzdory neustálému zvyšování těžké. Lidé by si proto měli spořit a nespoléhat pouze na stát. Kolik by ale měli mít do důchodu našetřeno? Překvapivě nestačí ani milion korun.

Přidejte svůj názor 268 komentářů

Důchodce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Odborníci tvrdí, že Češi své výdaje ve stáří podceňují. Většina z nich se podle průzkumu ING Bank domnívá, že že jim na jejich potřeby bude stačit částka mezi 15 tisíci až 20 tisíci korunami měsíčně.

Je ale třeba si uvědomit, že výše důchodů u většiny z nich této výše nedosáhne. Tedy alespoň u lidí ve věku 50 až 65 let, mezi kterými byl průzkum realizován.

Průměrný důchod je totiž stále nižší, a ačkoliv roste, rostou i výdaje. Může se tedy stát, že za 15 let budou důchody v průměru dosahovat například 20 tisíc korun, nákladě ale budou také diametrálně odlišné od těch současných.

Lidé by si proto měli spořit, aby v důchodu vyžili. Kolik by ale měli našetřit? Podle odborníků je i milion korun málo. Měli by mít nejméně 1,5 milionu korun, aby ve stáří dosáhli na takovou částku, jakou by rádi měli.

Je také třeba si uvědomit další faktory. Nikdo z nás neví, jak dlouho bude důchod pobírat. Může to být 20 let, ale i 40. Navíc diametrálně vzrostou i náklady na zdravotní potřeby, neboť se zvyšujícím se věkem zdravotních problémů přibývá.

Na to lidé podle expertů mnohdy nemyslí, než vše ale za ně uhradí pojišťovny. A i jen částka například za brýle se může vyšplhat hravě i na 10 000 korun. nemluvě o dalších pomůckách, které jsou mnohdy i dražší.

Loading...
Vstupte do diskuze (268)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Záškoláctví by mohli řešit sociální pracovníci škol, plánuje MPSV

27.02.2020 15:53 Záškoláctví by mohli pomoci vyřešit školní sociální pracovníci. Pracovali by nejen s žáky, ale i s…

13. důchod: Proč ho na Slovensku dostanou a čeští důchodci ne?

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Slovensko by mělo ještě letos začít vyplácen seniorům takzvaný 13. důchod. Spekulovalo se o něm i v…

Ve zrušeném 2. pilíři jsou stále peníze. Nevyzvedlo si je téměř 2000 lidí

21.02.2020 13:35 Téměř 2000 lidí si stále nevyzvedlo peníze ze zrušeného druhého pilíře penzijního připojištění.…

Úřady práce manipulují s dávkami. Lidem nepomáhají a neříkají pravdu

19.02.2020 22:35 Aktualizováno Se závažným zjištěním přišel pořad České televize 168 hodin. Podle jeho informací některé úřady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama