Ekonomové prozradili, jak se mít v důchodu dobře. Lidem se to líbit nebude

Vyžít se současnou výší důchodů je navzdory neustálému zvyšování těžké. Lidé by si proto měli spořit a nespoléhat pouze na stát. Kolik by ale měli mít do důchodu našetřeno? Překvapivě nestačí ani milion korun.

Důchodce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Odborníci tvrdí, že Češi své výdaje ve stáří podceňují. Většina z nich se podle průzkumu ING Bank domnívá, že že jim na jejich potřeby bude stačit částka mezi 15 tisíci až 20 tisíci korunami měsíčně.

Je ale třeba si uvědomit, že výše důchodů u většiny z nich této výše nedosáhne. Tedy alespoň u lidí ve věku 50 až 65 let, mezi kterými byl průzkum realizován.

Průměrný důchod je totiž stále nižší, a ačkoliv roste, rostou i výdaje. Může se tedy stát, že za 15 let budou důchody v průměru dosahovat například 20 tisíc korun, nákladě ale budou také diametrálně odlišné od těch současných.

Lidé by si proto měli spořit, aby v důchodu vyžili. Kolik by ale měli našetřit? Podle odborníků je i milion korun málo. Měli by mít nejméně 1,5 milionu korun, aby ve stáří dosáhli na takovou částku, jakou by rádi měli.

Je také třeba si uvědomit další faktory. Nikdo z nás neví, jak dlouho bude důchod pobírat. Může to být 20 let, ale i 40. Navíc diametrálně vzrostou i náklady na zdravotní potřeby, neboť se zvyšujícím se věkem zdravotních problémů přibývá.

Na to lidé podle expertů mnohdy nemyslí, než vše ale za ně uhradí pojišťovny. A i jen částka například za brýle se může vyšplhat hravě i na 10 000 korun. nemluvě o dalších pomůckách, které jsou mnohdy i dražší.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příjemci některých dávek musí od července opět dokládat úřadu práce příjmy

16.06.2021 11:52 Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči,…

Přechodných pěstounů ubylo, loni jich bylo nejméně za pět let

15.06.2021 17:19 V Česku ubylo přechodných pěstounů pro děti v nouzi. Na konci loňska jich bylo 732. Je to nejnižší…

Růst penzí nad valorizaci navýší výdaje o 100 miliard korun

13.06.2021 16:40 Růst penzí nad zákonnou valorizaci z posledních let znamená pro příští rok navýšení výdajů na…

Lidí s exekucí na důchod ubývá, v březnu jich bylo přes 72 tisíc

12.06.2021 07:51 V posledních dvou letech v Česku ubývá lidí s exekucí na starobní, invalidní či pozůstalostní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama