České důchody jsou nízké a nedůstojné? Expert prozradil, v čem je problém

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce představit reformu důchodového systému součástí, které by mělo být zřízení takzvaného nultého pilíře. Stát by z něho vyplácel každému seniorovi zaručenou minimální penzi. Vláda chce příští rok zvýšit průměrnou starobní penzi o 900 korun, což je víc, než předpokládá zákonem upravená valorizace.

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zda je skutečně důležité zavést minimální důchody, které budou zaručené pro všechny odpověděli Michal Pícl a Jiří Nohejl.

„Myslím si, že je to podstatný krok. V rámci důchodové komise řešíme systém komplexně a je to jedno z těch opatření,“ řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus Michal Pícl,ekonomický expert ČSSD a poradce ministryně.

Vyjádřil se k tomu také Jiří Nohejl, ekonom Liberálního institutu. „Já to vidím jako krok, který by dával smysl v případě, že bychom prováděli radikální reformu penzijního systému a vyvážili poměr mezi státním průběžným systémem a systémem kapitálového spoření.“

Nohejl navrhuje kombinaci nultého pilíře a druhého pilíře. „Reforma, která by mi přišla nejoptimálnější, by byla kombinace nultého pilíře, který navrhuje ministerstvo a kombinace druhého pilíře, který byl historicky zrušen, nicméně který by poskytoval větší možnost volby v rámci systému, takže bych volil, který fond chci použít a třeba i kterou investiční strategii.“

Souhlasí, že je důležité zajistit důstojný a kvalitní život pro všechny občany. „Pokud je cílem státního pilíře pomáhat ve stáří skutečně potřebným, tak bychom se měli snažit o co nejvyšší důchody těm nejstarším, ale těm, kteří ještě mohou pracovat, bychom měli dát možnost se spíš postarat sami o sebe,“ řekl Nohejl.

Návrh ministerstva práce a sociálních věcí dělí první průběžný pilíř na nultý a první. „Nultý, který by měl vzniknout, by byl solidární, takže všichni by měli nějakou částku garantovaného důchodu. První pilíř by byl placen ze sociálního pojištění, jako je dnes, a byla by tam určitá zásluhovost,“ vysvětluje Pícl.

Pícl hovoří i o dalším návrhu ministerstva. Jde o zřízení státního penzijního připojišťovacího systému. „Stát by vstoupil na tento trh a třeba garantoval výnos 2 %, abychom vše drželi na úrovni inflace a občané neztráceli uloženou hodnotu svých peněz," vysvětluje. 

Český penzijní systém je na 8. nejnižší úrovni v rámci vydaných peněz v procentech HDP v Evropě. „Například Polsko na důchody vydá dnes to, co my budeme vydávat za 20 let. Několik dalších zemích má i vyšší výdaje v poměru k HDP. Náš problém je, že vydáváme málo na důchody a jsou nedůstojné,“ konstatuje Pícl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Ministerstvo práce navrhne zvýšení přídavků na děti lidem, kteří pracují. Dávka by se měla podle…

Rouškovné 5000 Kč podpořil sněmovní výbor beze změn, návrh lidovců zamítnut

24.09.2020 16:54 Sněmovní sociální výbor dnes podpořil vládní návrh na poskytnutí příspěvku 5000 korun všem…

Průměrný důchod má stoupnout o 839 korun. Vláda schválila návrh valorizace

22.09.2020 22:05 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh valorizace důchodů na příští rok. U průměrného starobního důchodu by…

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s…

22.09.2020 15:47 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a práce Jana Maláčová (ČSSD) se dnes nedohodly na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama