Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na chleba

Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů, zejména žen, problém vyžít s důchodem. Důchodkyně mají až o 2 500 korun nižší penzi než muži. Je-li vám 54 let a méně, máte vůbec jistotu, že dosáhnete důchod? To bylo téma čtvrtečního diskuzního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Máte slovo s M. Jílkovou na téma Postoj Česka k Ukrajině

Odpovědi na tyto otázky hledali Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD, Jan Skopeček, místopředseda rozpočtového výboru za ODS, Zdeněk Pernes, předseda Rady seniorů ČR, Jaroslav Vostatek, profesor a vedoucí Katedry veřejné ekonomiky VŠFS, Wilma Svobodová, penzistka z Loun a Monika Mrázová, živnostnice z Prahy.

Moderátorka Jílková se rozhodla odstartovat diskuzi dotazem na ministryni Maláčovou, zda mají občané mladší 54 let počítat s výrazně nižším důchodem. Narážela na studii, která potvrdila, že za 10-12 let bude důchodový systém v deficitu. Maláčová to vyloučila a řekla, že taková situace může nastat, pokud se nezlepší hospodářská situace. "Tento problém se dá řešit, ale mnohem sofistikovaněji než navrhuje pravice, tedy aby se důchody buď zprivatizovaly, anebo se zvýšil věk odchodu do důchodu," vysvětlila Maláčová.

Privatizace důchodů a druhý pilíř jsou hazard!

Poslanec Skopeček poukázal na reporty OECD, Evropské komise a Světové banky, které varují, že český systém je neudržitelný, a že by s tím měla vláda něco dělat. "Hází klacky pod nohy příští generaci. Chce si jenom zajistit hlasy voličů," mířil Skopeček na Maláčovou. Ta se nedala a poukázala na pravicovou politiku, která chtěla převést důchodový systém do soukromých fondů, a která v 90. letech připravila lidi o peníze. "Nechceme privatizaci důchodů a hazard s našimi důchody," řekla Maláčová a varovala také před druhým pilířem.

"ANO a ČSSD vládnou už 6 let, zrušili důchodovou reformu a nepřišly vůbec s ničím," zlobil se Skopeček. Důchodkyně Svobodová řekla, že by se neměl dál zvyšovat věk odchodu do důchodu, a vysvětlila, jak to funguje v Německu. Lidé odcházejí do důchodu v 65 a ženy dostávají finanční kompenzaci za každé vychované dítě. "Některé ženy zvládnou pracovat do 70, zatímco jiné to nezvládají," ukončila Svobodová svůj projev.

Ženy se starají o rodinu, muži jsou páni tvorstva!

Profesor Vostatek konstatoval, že odlišný věk odchodu do důchodu podle pohlaví nemá smysl, leda tak po 2. světové válce. Svobodová oponovala, že ženy mají nižší důchod, protože na stejné pozici berou méně než muži. "Ženy musejí pracovat s větším nasazením, musejí se starat o rodinu, zatímco muži jsou páni tvorstva," zlobila se Svobodová. Zároveň uvedla, že úplně nesouhlasí s otcovskou dovolenou, ale že bohužel některé matky jsou krkavčí, a tudíž je dobře, když se postarají otcové. Pokud jde ale o ženy, tak ty jsou opotřebovanější z důvodu těhotenství a porodu.

"Mezinárodní i český výzkum ukázal jasně, že ženy mají nižší výdělky, protože jsou dlouho doma s dětmi," vysvětlil Vostatek. Následoval pokřik z publika. Mladá slečna z publika se pozlobila, že matky často nemají děti, kam dát, a tudíž se nemohou vrátit do zaměstnání. "My zavádíme systém jeslí a rozšiřujeme mateřské školky. Sociální demokracie zavedla právo na umístění dvouletých dětí do školky, které ale ODS zrušila. Já prosazuji částečné úvazky," ubezpečila jí Maláčová.

Proč se nezapočítává vzdělání?!

Maláčová také vysvětlila, že ženy mají sociální roli pečovatelky. I u bezdětných starších 30 let se přeci jenom očekává, že budou jednou mít děti, a i zaměstnavatelé k nim tak často přistupují. Skopeček navrhl tuto situaci řešit částečnými úvazky. Mrázová poznamenala, že se nezapočítává vzdělání. "Holčička vyjde základní školu, jde na střední, na vysokou, má tři děti, a nic se jí nezapočítává do důchodu," zlobila se Mrázová.

"To bylo na minulého režimu. Studovat bylo v podstatě oběť. Dnes už to nemá smysl. Ať si každý studuje, ale proč by se mu to mělo počítat do důchodu?," reagoval Vostatka. Pernes si postěžoval na neutěšenou situaci českých seniorek, které berou o 17 % méně než muži. Často nedokáží zaplatit nájem a v supermarketech nakupují housky a rohlíky, případně vybírají popelnice. Následovala roztržka mezi Skopečkem a Maláčovou o navyšování důchodů. 

Je sucho a rostou ceny!

Svobodová paradoxně nesouhlasila s Maláčovou, která chce navyšovat důchody všem ženám. Ona by byla pro Skopečkův koncept, tedy až po 25 letech po odchodu do důchodu. "Jedná se o ženy, kterým už zvoní umíráček," řekla Svobodová. Mrázová poukázala na zvyšování životních nákladů, které rostou neúměrně s důchody. To Pernes vyloučil. "Na současnou inflaci zvyšování důchodů stačí," vysvětlil Pernes. 

"Je sucho. Rostou ceny. Babičky si vůbec neuvědomují druhou stranu mince. Dostanou peníze navíc, ale náklady se jim zvýší, a oni často nezaplatí ani za pobyt v domově důchodců," upozorňovala Svobodová. Maláčová řekla, že udělá maxim pro to, aby se nic takového nestala, ač jí k tomu Poslanecká sněmovna tlačí. Dále se mluvilo o větší zásluhovosti a o vícepilířových systémech. Jílková poukázala na to, že se zejména druhý pilíř neosvědčil. Skopeček si pořád stál za tím, že současný systém je neudržitelný.

Nechte mě domluvit! Mluvíte jenom vy!

"Hazardujete s našimi důchody!," zlobila se Maláčová. "Ne hazardujete vy," oponoval Skopeček. "Nechte mě domluvit," nedala se Maláčová. "Mluvíte jenom vy," reagoval Skopeček. Následoval pokřik z publika. Posléze předala Jílková mikrofon pánovi z publika. Ten řekl, že za socialismu bylo o všechny postaráno, a každý musel pracovat a platit daně. "Ale no tak! Moje babička brala 500 korun," zasáhla Jílková. Diskutující si ještě postěžoval na to, že spousta lidí pracuje načerno, a neplatí daně. 

V blížícím se závěru se začali dostávat ke slovu další lidé z publika. Pán si postěžoval, že řada seniorek dá 90 % svého důchodu na bydlení. "Je tragédie, když vysokoškolsky vzdělaná žena, které je 80 roků, žije v chatce na zahrádce, kde není ani topení," zlobil se. Jiný diskutující si postěžoval, že se o průběžném systému málo veřejně mluví. Mladý muž se zlobil, že vůbec nic neví. "Počítat mohu leda s tím, že nedostanu nic," řekl. Jílková oznámila konec a téma příštího týdne, jímž bude ústavní žaloba proti prezidentu Zemanovi.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Důchody zřejmě čekají změny, polepší si lidé s nízkými penzemi

22.09.2022 12:59 Způsob valorizace penzí by se mohl brzy změnit, a to i kvůli vysoké inflaci. Úpravy by se měly…

Od ledna se zvednou přídavky na děti i životní a existenční minimum

22.09.2022 12:07 Aktualizováno Životní a existenční minimum se od ledna zvýší. Dohodla se na tom vládní koalice. Vyčká ještě na…

Důchody od ledna zřejmě porostou o v průměru 825 korun

19.09.2022 12:01 Aktualizováno Průměrný starobní důchod by se měl od ledna zvýšit o 825 korun. Solidární část všech starobních,…

Strop pro výpočet dávek na bydlení by se mohl od října zvednout až o 4500…

13.09.2022 16:41 Takzvané normativní náklady, které představují strop pro výpočet dávek na bydlení, by se mohly od…

Jurečka: Jednorázový příspěvek 5000 korun dostalo zatím 476.800 dětí

01.09.2022 15:11 Jednorázový příspěvek 5000 korun dostalo zatím 476.800 dětí. Stát na dávku dosud vydal 2,38…

Pěstouni by mohli od října začít dostávat víc peněz od státu

27.08.2022 12:19 Pěstouni by mohli od října začít dostávat víc peněz od státu. Příspěvek při převzetí dítěte by se…

Rodiny v nouzi mohou získat od státu peníze na školní vybavení a pomůcky

25.08.2022 15:17 Rodiny v nouzi mohou získat od státu peníze na školní vybavení a pomůcky pro děti. Požádat mohou o…

Zhruba 30 procent příjemců má krácený příspěvek na bydlení

24.08.2022 19:40 Zhruba 30 procent příjemců má nyní krácený příspěvek na bydlení. Normativní náklady neboli strop…

Ve využívání sociálních dávek brání podle Pekarové Adamové potřebným často…

23.08.2022 16:55 Ve využívání sociálních dávek brání potřebným v Česku často předsudky a zažité mylné představy, že…

Související:

Právě se děje

reklama