Důchodci mohou dostat až 6 tisíc navíc, potvrdil Babiš. Bude se o tom jednat

Senioři by si slovy premiéra Andreje Babiše (ANO) mohli jednorázově přilepšit o pět až šest tisíc korun, a to buď letos nebo příští rok. O této možnosti momentálně zamýšlí jednat s šéfem resortu vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem (ČSSD).

Andrej Babiš
doporučujeme

"V rámci koronaviru jsme podporovali zaměstnance prostřednictvím zaměstnavatelů, takže těm teď chystáme zrušení superhrubé mzdy, dále OSVČ, lidi pracující na dohody i podnikatele. Důchodci také měli stres, prožívali těžkou životní situaci, tak jsme došli k názoru, že by si i oni zasloužili nějaký jednorázový příspěvek. Stejně, jako jsme to udělali v roce 2016. Tehdy dostali 1 200 korun,“ nechal se dle webu idnes.cz slyšet premiér v rozhovoru pro deník Právo. 

Babiš avizoval, že by šlo o částku pěti až šesti tisíc korun. Momentálně se jedná o o tom, kdy konkrétně se důchodci k penězům dostanou. Uvažuje se buď o letošním, případně nadcházejícím roce. 

"Chceme splnit slib, že průměrný důchod bude vyšší než 15 tisíc korun. Příští rok bychom se měli dostat na 15 351 korun. A k zákonné valorizaci, která bude 855 korun, uvažujeme o jednorázovém příspěvku ve výši pět nebo šest tisíc korun. Ten dáme buď příští, nebo možná ještě letošní rok,“ nastínil. 

Příspěvek pro důchodce není ničím novým. Už v minulosti s ním přišla ministryně financí Alena Schillerová (ANO), která by letos chtěla dát důchodcům jednorázovou platbu přes tisíc korun, a to někdy kolem vánočních svátků.

"Paní ministryně odpovídala na otázku, jestli to bude více než tisícikoruna. A ano, je pravda, že uvažujeme, zda nenavýšíme nad valorizaci, nebo dáme jednorázový příspěvek. Dohoda je na dobré cestě,“ vyjádřil se k tomu předseda vlády. 

Výsledné rozhodnutí, jak tomu s penězi pro seniory nakonec bude, by mělo padnout po pondělní schůzce mezi Babišem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

500 korun k důchodu za každé vychované dítě, navrhují lidovci. Vláda bude…

19.09.2020 12:39 Opětovnou snahu opozičních lidovců přidat rodiči k důchodu 500 korun měsíčně za každé vychované…

Neplatiči pokut za přestupky by měli přijít o část dávek, navrhuje…

11.09.2020 09:10 Chudší lidé, kteří páchají přestupky a neplatí za ně postihy, by mohli přijít o část doplatku na…

Důchody jsou neudržitelné, varuje expertka. Češi si podle ní zaslouží…

09.09.2020 09:37 Odborníci dlouhodobě volají po reformě stávajícího důchodového systému. Ta ale stále nepřichází,…

Lidovci navrhli změnu: Rouškovné jen pro lidi s nižší penzí, vdovy a vdovce

07.09.2020 12:48 Lidovci navrhují vyplatit příspěvek 5000 korun jen seniorům a seniorkám s podprůměrným důchodem,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama