Čeští aktivisté z Extinction Rebellion zahájili hladovku za klima, chtějí jednat s vládou

Dvacítka aktivistů z české pobočky hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) drží od pátku hladovku kvůli klimatické krizi, která podle nich ohrožuje schopnost lidstva se uživit. Cílem protestu je dosáhnout toho, aby bylo řešení klimatické krize prioritou vlády. Prvním požadavkem je vyhlášení stavu klimatické nouze, řekl dnes mluvčí hnutí Extinction Rebellion ČR Martin Vrba.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Andrej Babiš
doporučujeme

O svých požadavcích a závažnosti problému chtějí vyvolat celospolečenskou debatu. Sejít by se chtěli i s představiteli vlády, konkrétně s premiérem Andrejem Babišem, ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (oba ANO) a ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (za ČSSD).

Hlavními místy, kde lidé veřejně drží hladovku, jsou pražský Anděl a centrum Brna, podle organizátorů se přidávají i lidé v dalších městech. Někteří hladovkáři podle Vrby chtějí vydržet bez jídla několik dní, další neupřesnili, jak dlouho budou hladovět. Momentálně je hladovkářů 21, uvedl dnes večer Vrba. Hnutí na svém webu vyzývá, aby se lidé přidali k hladovce či solidárnímu půstu, případně přišli účastníky hladovky osobně podpořit.

Aktivisté tvrdí, že nedostatek úrody hrozí i v Česku. "Budoucí celosvětová produkce potravin je v ohrožení kvůli rostoucí teplotě, suchu, erozi půdy, bezohlednému nadměrnému rybolovu a dalším faktorům. Riskujeme ztrátu schopnosti nakrmit populaci celého světa," tvrdí. Vláda se podle nich o toto téma nezajímá a k problému mlčí. "My zatím máme to privilegium hladovět dobrovolně a snažit se přimět vlády jednat," dodal Vrba.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech s cílem upozornit na klimatickou a ekologickou krizi, často například blokují dopravu. V Praze například asi na 40 minut zastavili dopravu na magistrále u Národního muzea, rozvěsili oblečení na téměř dvacítce míst nebo protestovali při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády.

Loading...
Vstupte do diskuze (47)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poláci povolili rozšíření dolu Turów, Liberecký kraj je na nohou

29.01.2020 16:27 Poláci otevřeli cestu k plánovanému rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Před…

Pásmo dozoru kvůli ptačí chřipce se rozšířilo na Moravu

20.01.2020 17:10 Veterináři vytyčili kolem ohniska ptačí chřipky na Vysočině ochranné pásmo, spadá do něj deset…

Do Česka se vrátila ptačí chřipka

18.01.2020 19:05 Aktualizováno V Česku se po třech letech objevila ptačí chřipka. Nákaza vysoce patogenního subtypu H5N8, který…

Česko nebude zálohovat PET lahve. Je to zbytečný risk, míní Brabec

16.01.2020 13:13 Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama