Letová sezona kůrovce letos skončila. Kalamita hrozí příští rok hlavně v Libereckém kraji

Kůrovcová kalamita podle státního podniku Lesy České republiky (LČR) nyní nejvíce hrozí v Libereckém kraji. Naopak v kůrovcem velmi zasažených lesích na Moravě a Vysočině se situace mírně zlepšuje.

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

 Za první tři čtvrtletí podnik meziročně zvýšil kůrovcovou těžbu o osm procent na 7,14 milionu metrů krychlových dřeva. Proti stejnému období roku 2018 nárůst činil 85 procent. ČTK to dnes řekla mluvčí LČR Eva Jouklová. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v ČR.

Tzv. letová sezona kůrovce již skončila, další stromy kůrovec již letos nenapadne. "Při zpracování kalamity jsme výrazně postoupili takřka ve všech regionech. Například na Vysočině se díky velkému počtu zasahujících kapacit podařilo meziročně snížit množství napadeného kůrovcového dříví o více jak polovinu," uvedl generální ředitel LČR Josef Vojáček. Letos do konce září podnik na Vysočině vytěžil 1,65 milionu metrů krychlových dřeva, loni to bylo 1,7 milionu metrů krychlových.

V Libereckém kraji by měla kůrovcová kalamita eskalovat v příštím roce. Množství napadeného a dosud nezpracovaného kůrovcového dříví se v Libereckém kraji meziročně zvýšilo o stovky tisíc metrů krychlových. Pokud by se tyto stromy nezpracovaly včas, na jaře by z nich kůrovec napadl další dosud zdravé lesy. "Do konce února musíme veškeré kůrovcové dříví zpracovat a během března připravit obranná opatření pro jarní rojení," uvedl Vojáček.

Vážná je podle něj kalamita zejména na hranicích s Národním parkem České Švýcarsko. "Situaci zde komplikuje těžký terén a nedostatek zpracovatelských kapacit. Za nezbytné zde považuji především posílení vlastních provozních pracovníků a zvýšení aktivity ve vyhledávání kůrovcových stromů," uvedl Vojáček.

Účinnější boj s kůrovcem si podnik slibuje i od organizační změny, kdy by od 1. ledna mělo místo 11 krajských ředitelství vzniknout sedm oblastních ředitelství s posílenými pravomocemi. Od 1. září podnik zřídil nový Závod lesní techniky, který má vlastní kapacity na těžbu kůrovcového dříví.

Ministerstvo zemědělství: Krmiva v ČR jsou bezpečná, výrobci jich loni do…

18.06.2021 18:28 Aktualizováno Krmiva jsou v České republice podle ministerstva zemědělství (MZe) vyráběná v souladu s předpisy…

Postup inspekce při řešení otravy Bečvy byl v pořádku, tvrdí MŽP

14.06.2021 21:53 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nenašlo žádné zásadní pochybení v postupu České inspekce…

Aliance vyzvala k přípravám parametrů užitkové vody pro zajištění…

14.06.2021 16:00 V české legislativě je třeba připravit detailní parametry užitkové vody, na základě kterých bude…

Zemědělci chtějí změny nekalých praktik, změna se nestíhá projednat

31.05.2021 09:58 Členové Agrární komory ČR si přejí zákaz některých nekalých obchodních praktik, jako je například…

Polsko předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně dolu Turów

24.05.2021 21:11 Aktualizováno Polsko podle českého ministerstva životního prostředí předběžně souhlasilo s návrhem řešení ohledně…

Na pultech obchodních řetězců končí 75 procent tuzemské zeleniny

24.05.2021 13:55 Většinu produkce čerstvé zeleniny tuzemští pěstitelé dodávají obchodním řetězcům, na jejichž…

Rozbor vody z Bíliny otravu nepotvrdil, za smrtí ryb stojí něco jiného

17.05.2021 15:32 Rozbor vzorků vody z řeky Bíliny, který nechal provést městský úřad v Bílině na Teplicku, odhalily,…

V letošní zimě uhynulo méně včelstev než v předešlých letech

12.05.2021 11:05 Letošní zimu v Česku nepřežilo necelých 15 procent produkčních včelstev, úhyn je nižší než v…

Související:

Právě se děje