MŽP: Zájem o Novou zelenou úsporám je navzdory koronaviru vyšší

Zájem o peníze z programu Nová zelená úsporám je v posledních měsících navzdory opatřením proti šíření koronaviru vyšší než v loňském roce. Na dnešní on-line konferenci to uvedl náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. Konkrétní čísla však neuvedl.

MŽP je podle náměstka připraveno na to, že od příštího programového období pro čerpání evropských dotací převezme agendu od ministerstva pro místní rozvoj (MMR). "Aktivita žadatelů byla v období zhruba od března do konce dubna možná překvapivě vyšší než v předchozích měsících. Jak o zateplování a renovaci, tak o nové stavby v pasivním standardu nebo výměnu zdrojů, jako například tepelných čerpadel, fotovoltaických nebo rekuperačních systémů," uvedl Kříž.

Ministerstvo životního prostředí už v polovině května uvedlo, že v Česku navzdory dopadům šíření koronaviru roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Letos do konce dubna jejich počet proti stejnému období loňského roku vzrostl z 954 na 1792, celková požadovaná částka z 100,3 na 223,8 milionu korun. Mezi lídry trhu patří společnost S-Power Energies. Jednatel firmy Jaroslav Šuvarský tehdy uvedl, že situace kolem koronaviru zájmu překvapivě i pomohla, protože řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty.

Do konce loňského roku ministerstvo životního prostředí (MŽP) z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) proplatilo 33.654 žádostí částkou 6,81 miliardy korun. Aktivních žádostí, tedy schválených žádostí v různém stupni administrace, bylo 42.437 za 11,25 miliardy korun. Celkové zdroje programu pro období 2014 až 2021 MŽP odhaduje na 17,2 miliardy korun, téměř o deset miliard korun méně proti původním předpokladům.

Z programu mohou lidé čerpat peníze na projekty snižování energetické náročnosti rodinných a bytových domů, výstavbu nových rodinných a bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a pořízení obnovitelných zdrojů energie do budov. NZÚ využívá peníze z výnosů z aukcí emisních povolenek, k dalším zdrojům mohou patřit veřejné a jiné prostředky.

Loni do programu dorazilo 12.898 žádostí za 3,26 miliardy korun. Aktivních bylo 10.745 s požadovanou výší podpory za téměř 2,7 miliardy korun. Úřad proplatil 9088 žádostí částkou 2,05 miliardy korun. V roce 2018 přišlo 9909 žádostí za více než 3,5 miliardy korun, proplacení se týkalo 7532 žádostí, a to obnosem 1,76 miliardy korun.

Program Nová zelená úsporám je dosud určen pouze pro žadatele z Prahy. Pro ostatní regiony ho v programovém období 2014 až 2020 pro čerpání evropských dotací spravuje MMR z Integrovaného regionálního operačního programu. Od příštího programového období bude MŽP spravovat Novou zelenou úsporám pro celou zemi.

"Mělo by to být zhruba od poloviny příštího roku. Ve všech programech bychom chtěli být kontinuální a předvídatelní. Jsme připraveni agendu převzít tak, aby tam nevznikla nějaká časová mezera. Program je podle nás nastavený dobře, nehodláme na něm nic zásadního měnit," dodal Kříž.

Související

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

Více souvisejících

Ministerstvo životního prostředí zelená úsporám Ministerstvo financí solární energie

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy