"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou Prunéřov

Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí. Dvacítka členů a příznivců několika hnutí bojujících za klima rozložila před vjezdem do areálu, kde zasedala uhelná komise státu, transparenty a k nim boty reprezentující lidi, kteří si přejí ukončení provozu hnědouhelných elektráren. Následně se vydali pochodem k elektrárně Prunéřov I, kde akci před 14:00 ukončili.

Energetika
doporučujeme

Cílem protestní akce bylo podle Petra Doubravského z hnutí Fridays For Future vytvořit tlak na uhelnou komisi, aby určila co nejrychlejší cestu k ukončení spalování uhlí. "Podle nás nestačí uzavřít jednu elektrárnu a doufáme, že Prunéřov I bude jen první z řady uzavřených," řekl ČTK Doubravský. Uhelná komise jednala v areálu elektrárny Prunéřov II a poté se přesunula ke starší elektrárně Prunéřov I, jejíž provoz na konci června skončí.

Na transparenty napsali aktivisté hesla, která používají při demonstracích, jako: Dochází nám čas, Stávka za klima, Mluvme o klimatu a další. K účasti dalších lidí organizátoři akce nevyzvali. "Rozhodli jsme se nemobilizovat veřejnost kvůli současné situaci, protože nechceme riskovat přenos koronaviru. Právě ty nepřítomné lidi zde reprezentují boty a transparenty," uvedl Doubravský.

Happening za zavření všech uhelných elektráren uspořádali aktivisté z organizací Fridays For Future, Limity jsme my, Univerzity za klima, Extinction Rebellion.

Aktivisté s sebou přinesli kolo štěstí s názvy dalších elektráren v ČR. Účastníci postupně vytáčeli, kdy která ukončí provoz. Jiří Koželouh, ředitel ekologické organizace Hnutí Duha, který je členem uhelné komise, vytočil Mělník. "Je dobře, že ČEZ elektrárnu Prunéřov I uzavírá. Zároveň je nutné říci, že podobně zastaralé a plýtvavé jsou elektrárny Počerady a Chvaletice, protože, když sečteme jejich výrobu, nedostáváme se ani na celkové množství vývozu elektřiny z České republiky," řekl ČTK. Podle něj by konec těchto dvou elektráren měla doporučit uhelná komise jako první krok ke konci uhlí v ČR.

Uhelná komise připravuje tři scénáře. Nejrychlejší počítá s ukončením těžby v roce 2035, nejpomalejší v roce 2050. Doporučení postupu útlumu těžby předloží komise vládě do konce letošního roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Česko podá na Polsko žalobu kvůli dolu Turów

22.02.2021 17:47 Aktualizováno Česká republika podá na přelomu února a března žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby…

Mlynáři ohlásili zdražení mouky, a to až o čtvrtinu

22.02.2021 11:37 Mlynáři ohlásili zdražování mouky o 20 až 25 procent kvůli vzrůstajícím cenám potravinářské pšenice…

Na Příbramsku někdo zřejmě otrávil 16 zvířat včetně orla

21.02.2021 13:17 U Sedlice nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku bylo nalezeno 16 mrtvých zvířat včetně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama