"Uhlí patří pod zem." Ekologičtí aktivisté demonstrovali před elektrárnou Prunéřov

Před elektrárnou Prunéřov II na Chomutovsku se dnes sešli aktivisté, kteří žádají co nejrychlejší konec těžby a spalování uhlí. Dvacítka členů a příznivců několika hnutí bojujících za klima rozložila před vjezdem do areálu, kde zasedala uhelná komise státu, transparenty a k nim boty reprezentující lidi, kteří si přejí ukončení provozu hnědouhelných elektráren. Následně se vydali pochodem k elektrárně Prunéřov I, kde akci před 14:00 ukončili.

Energetika
doporučujeme

Cílem protestní akce bylo podle Petra Doubravského z hnutí Fridays For Future vytvořit tlak na uhelnou komisi, aby určila co nejrychlejší cestu k ukončení spalování uhlí. "Podle nás nestačí uzavřít jednu elektrárnu a doufáme, že Prunéřov I bude jen první z řady uzavřených," řekl ČTK Doubravský. Uhelná komise jednala v areálu elektrárny Prunéřov II a poté se přesunula ke starší elektrárně Prunéřov I, jejíž provoz na konci června skončí.

Na transparenty napsali aktivisté hesla, která používají při demonstracích, jako: Dochází nám čas, Stávka za klima, Mluvme o klimatu a další. K účasti dalších lidí organizátoři akce nevyzvali. "Rozhodli jsme se nemobilizovat veřejnost kvůli současné situaci, protože nechceme riskovat přenos koronaviru. Právě ty nepřítomné lidi zde reprezentují boty a transparenty," uvedl Doubravský.

Happening za zavření všech uhelných elektráren uspořádali aktivisté z organizací Fridays For Future, Limity jsme my, Univerzity za klima, Extinction Rebellion.

Aktivisté s sebou přinesli kolo štěstí s názvy dalších elektráren v ČR. Účastníci postupně vytáčeli, kdy která ukončí provoz. Jiří Koželouh, ředitel ekologické organizace Hnutí Duha, který je členem uhelné komise, vytočil Mělník. "Je dobře, že ČEZ elektrárnu Prunéřov I uzavírá. Zároveň je nutné říci, že podobně zastaralé a plýtvavé jsou elektrárny Počerady a Chvaletice, protože, když sečteme jejich výrobu, nedostáváme se ani na celkové množství vývozu elektřiny z České republiky," řekl ČTK. Podle něj by konec těchto dvou elektráren měla doporučit uhelná komise jako první krok ke konci uhlí v ČR.

Uhelná komise připravuje tři scénáře. Nejrychlejší počítá s ukončením těžby v roce 2035, nejpomalejší v roce 2050. Doporučení postupu útlumu těžby předloží komise vládě do konce letošního roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsou podceňované, ale mohou změnit Česko. Zbaví nás větrné elektrárny uhlí?

30.06.2020 16:03 Ústav fyziky atmosféry Akademie věd ČR odhadl, že by do 20 let mohly čtvrtinu elektrické energie…

Tady by mohly být nové přehrady. MŽP souhlasí s dalšími 11 lokalitami

30.06.2020 15:47 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) souhlasilo s dalšími 11 chráněnými územími pro možnou…

Do zemědělství tečou miliardové dotace. Stát jejich efekt nesleduje,…

29.06.2020 10:23 Aktualizováno Státní Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond nesleduje důkladně přínos miliard korun…

Ropákem roku 2019 je Dostálová, Zelenou perlu má Babiš. Zde je jeho reakce

26.06.2020 15:37 Aktualizováno Antiekologickou cenu Ropák dostala za rok 2019 ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO…

Související:

Právě se děje

Další zprávy