Fiala se ohradil proti kritice Pavla, Vysvětluje zvýšení daní z nemovitostí

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na sněmu Svazu měst a obcí ČR (SMO) odmítl kritiku starostů, že vláda při rozhodování o rušení poštovních poboček málo komunikovala se samosprávami. Kabinet podle Fialy učinil rozhodnutí o počtu rušených poboček a na České poště poté bylo, aby s obcemi projednala jejich připomínky a případně je zohlednila. Komunikaci vlády ve čtvrtek na sněmu na příkladu rušení poštovních poboček kritizoval i prezident Petr Pavel, podle kterého není správné, že se reformy plánují z centra bez seznámení se s pohledem dotčených obcí.

Podle Fialy o redukci poboček České pošty musela kvůli špatnému stavu jejího hospodaření rozhodnout vláda. "Nerozhodovala o těch konkrétních (pobočkách), to byl odborný názor managementu České pošty. Ve chvíli, kdy se mluvilo o konkrétních pobočkách, tak byli dotazováni starostové, a my jsme je k tomu i vyzvali," uvedl Fiala.

Mnozí starostové své připomínky k plánu zrušit poštovní pobočky podle Fialy vznesli. "Odpovědnost vlády je rozhodnout o tom, že zrušíme 300 poboček. To prostě je úkol vlády a tam by tomu žádná předcházející debata nepomohla," řekl Fiala, podle kterého byla posléze zahájena debata se starosty a na základě jejich argumentů byly na seznamu poboček určených ke zrušení provedeny některé změny.

Fiala řekl, že se zástupci měst a obcí se naposledy sešel v závěru loňského roku. S nově zvoleným vedením SMO se chce co nejdříve sejít. "Budeme hledat formy pravidelné komunikace," uvedl Fiala. Předseda SMO František Lukl premiérovu vstřícnost ocenil. Starostové se podle něj chtějí na nutné konsolidaci veřejných financí podílet jako partneři.

Na dvoudenním sněmu SMO v Olomouci delegáti diskutovali o financování samospráv i o vládním úsporném balíčku. Svaz odmítl návrh vládní koalice na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky a sdílení jejího výnosu se státem, pokládá to za krok špatným směrem.

SMO je nevládní organizací sdružující přes 2800 měst a obcí, v nichž žije 8,5 milionu obyvatel České republiky.

Fiala: Návrh zákona o přeměnách společností je obecný, netýká se konkrétní firmy

Návrh zákona o přeměnách obchodních společností je podle premiéra Petra Fialy (ODS) obecnou úpravou. Není zacílen na konkrétní firmu, vztahuje se na všechny obchodní společnosti, řekl dnes ČTK Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Zároveň ale podotkl, že vláda se netají snahou posílit kontrolu nad energetickou infrastrukturou. Fiala tak komentoval situaci, kdy akcie společnosti ČEZ se po zprávách o návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který ve středu schválila vláda, na burze výrazně propadly. Pokles akcií ČEZ je podle analytiků reakcí právě na tento vládní návrh zákona.

"Vládní návrh zákona vlastně nemá konkrétní směřování. Je to obecná úprava, která se týká všech společností daného typu. A je to obecná úprava, která vlastně srovnává tu situaci u nás se situací ve zbytku Evropy," uvedl dnes Fiala. Podle vládního návrhu by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Pro její usnášeníschopnost by navíc stačilo jen zastoupení dvou třetin základního kapitálu. Podle Fialy to jsou hranice běžně používané v Evropě. "To, co bylo u nás dosud, je v Evropě naprosto neobvyklé a vlastně ojedinělé. Čili je to obecný předpis, který se obecně vztahuje na všechny a ne pouze na jednu společnost," dodal.

Vláda má podle premiéra ambici posílit kontrolu státu nad energetickou infrastrukturou, což se ukázalo být důležité v době nedávné energetické krize. "Převzali jsme vládu ve chvíli, kdy byl stát energeticky nezabezpečen," řekl Fiala, podle kterého se jeho vládě po výpadku dodávek z Ruska postupně podařilo zajistit náhradní dodávky plynu a ropy. Dodal, že stát musí zajistit dostatek energie za přijatelné ceny. Zmínil například dostavbu JE Dukovany.

Akcie energetické společnosti ČEZ na pražské burze dnes dopoledne pokračovaly v prudkém poklesu. Krátce po 11:00 ztrácely víc než pět procent a jejich cena se po dvou měsících dostala pod 1000 korun. Dolů tak táhnou celou burzu, index PX byl necelou hodinu před polednem proti čtvrtečnímu závěru níže o 0,73 procenta na 1306,65 bodu. Před 14:00 se propad akcií ČEZ zmírnil, když oslabovaly o zhruba tři procenta a pohybovaly se kolem 1011 Kč.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. O rozdělení firmy v minulosti mluvil Fiala jako o jedné z možností restrukturalizace podniku cílené k tomu, aby stát získal kontrolu nad energetickou infrastrukturou.

Fiala: Zvýšení daně z nemovitosti a její dělba se státem nesníží příjmy obcí

Chystané zvýšení daně z nemovitosti a sdílení části jejího výnosu se státem, které je součástí konsolidačního balíčku vlády, podle premiéra Petra Fialy (ODS) nesníží příjmy měst a obcí z této daně. "Budou (příjmy obcí z daně nemovitosti) stejné jako dosud," řekl dnes Fiala na sněmu Svazu měst a obcí ČR v Olomouci. Stát podle něj dosud tuto daň spravoval a měl s tím pouze náklady. Výši daně z nemovitosti nyní podle svých potřeb určují samosprávy pomocí koeficientu. SMO se záměrem vlády nesouhlasí. Podle svazu by na tuto změnu doplatily obce.

Obce mohou zvýšit daň z nemovitosti pomocí místního koeficientu v rozmezí 1,1 až pět, kterým se násobí základní sazba stanovená podle počtu obyvatel. Sazba daně z nemovitosti se podle návrhu ministerstva financí má od příštího roku zvýšit dvojnásobně. Dodatečný výnos nad rámec dosavadní daně půjde po jejím zvýšení od příštího roku i do státního rozpočtu. Zvýšení příští rok vynese devět miliard korun.

"Chápu, že z vašeho pohledu je významnou položkou zvýšení daně z nemovitosti, která se nově bude dělit mezi obce a stát. Zatímco stát dosud daň (z nemovitosti) spravoval a měl s tím nějaké náklady, tak veškeré příjmy šly obcím. Nově zaváděný státní koeficient bude příjmem státu. Co je ale důležité, na příjmech obcí se tímto vůbec nic nezmění. Příjem obcí bude stejný jako dosud," uvedl Fiala, podle kterého vláda neuvažuje o přehodnocení plánu zvýšit daň z nemovitosti.

Stát chce podle premiéra ozdravit veřejné finance hlavně pomocí redukce výdajů státního rozpočtu. Konsolidační balíček se však neobejde ani bez některých úprav na jeho příjmové stránce, mezi které patří zvýšení daně z nemovitosti. Majetkové daně jsou v ČR podle Fialy druhé nejnižší ze všech členských zemí OECD. "I po tomto zvýšení daně z nemovitosti budeme mezi státy, které mají nejnižší majetkové daně," podotkl Fiala. Zvýšení daně z nemovitosti vládě podle něj doporučili i nezávislí ekonomové a odborníci z Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Města a obce záměr vlády ale kritizují. Podle SMO nesou obce náklady spojené se zajišťováním základních služeb, které s užitím nemovitých věcí bezprostředně souvisejí. "Odčerpání části výnosu daně z nemovitých věcí by zcela zásadním způsobem narušilo základní principy, na kterých je od 90. let minulého století založeno rozpočtové určení daní," usnesli se delegáti sněmu SMO.

Předseda finanční komise SMO a senátor Vladislav Vilímec (ODS) upozornil na to, že místní koeficient zvyšující základní sazbu daně z nemovitosti v uplynulých letech zavedla pouze třetina měst a obcí. Podle předsedy SMO Františka Lukla zamýšlené zvýšení daně z nemovitosti pro stát sváže městům a obcím ruce při rozhodování o zvýšení svého koeficientu, protože by to už mohla být velká zátěž pro majitele nemovitostí. Mnohá města o tom přitom kvůli vysoké inflaci uvažují.

SMO je nevládní organizací sdružující přes 2800 měst a obcí, v nichž žije 8,5 milionu obyvatel České republiky.

Související

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Česká pošta Daně

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

včera

Čaputová jako první slovenská prezidentka provedla zemi velkými krizemi

Slovensko dnes zažívá střídání stráží v prezidentském paláci. Po pěti letech končí na pozici hlavy státu Zuzana Čaputová, která byla první prezidentkou v historii země. Provedla ji velkými krizemi, mandát se rozhodla neobhajovat. Ve funkci ji nahradí Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy