Fiala vyhodnotil projekt Restart Česka: Zbavili jsme se závislosti na Rusku

Na konferenci Česko na křižovatce 2, které se zúčastnili politici a podnikatelé, byl představen plán na zlepšení země v oblastech jako vzdělání, bydlení a rozvoj dopravní a energetické infrastruktury.

Premiér Petr Fiala (ODS) spolu se zástupci Hospodářské komory a Svazu průmyslu a obchodu hodnotili dosavadní pokroky projektu Restart Česka. Fiala uvedl, že v rámci tohoto projektu "bylo uděláno obrovské množství práce".

"Před rokem jsem představil vizi Restart Česka. Udělali jsme obrovský kus práce. Výrazně jsme pokročili v energetice. Jsme dnes v mnoha ohledech energeticky nezávislí. Zbavili jsme se závislosti na Rusku a zajistili dostatek plynu. Máme dostatek energie díky LNG terminálům a rozšíření ropovodu TAL plus. Výrazně jsme pokročili v tendru na dostavbu Dukovan a zvýšili kapacitu energie z obnovitelných zdrojů," řekl Fiala na tiskové konferenci.

Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik jaderných bloků se v Česku bude stavět na základě současného tendru. Fiala to oznámil na konferenci Česko na křižovatce II. V současném tendru podaly nabídky francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP na výstavbu jednoho až čtyř bloků.

Plánuje se, že jeden nový jaderný blok vznikne v Dukovanech, a při větší výstavbě až dva v Dukovanech a dva v Temelíně. Nabídky byly podány na konci dubna a nyní je posuzuje energetická společnost ČEZ. 

Fiala označil tento jaderný tendr za "projekt století". Jeden blok v Dukovanech by měl pokrýt roční výrobu devíti terawatthodin (TWh) elektřiny, což odpovídá desetině současné tuzemské spotřeby. Vláda vyzvala uchazeče, aby podali závazné nabídky na čtyři bloky, což by mohlo přinést úspory až 25 procent. 

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Energetika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy