Fialova vláda brzy představí upravený program, důchodové změny odhalí v dubnu

Úpravu svého programového prohlášení schválí vláda na přelomu února a března, řekl dnes ve svém pořadu Otázky a odpovědi z Kramářovy vily premiér Petr Fiala (ODS). V dubnu by mělo být podle předsedy vlády jasno, kde bude kabinet hledat úspory ve státním rozpočtu, ale také by měly být veřejnosti známé základní parametry chystané důchodové reformy po projednání ve vládní pětikoalici.

Programové prohlášení, úsporná opatření a důchodová reforma jsou podle Fialy tři velké okruhy, na kterých nyní kabinet pracuje. První je na řadě revize programu, při které se vyhodnotí realističnost všech cílů, jejich harmonogram a zhodnotí se, co se dosud povedlo. "Úprava programového prohlášení bude schválena na přelomu února a března," uvedl Fiala.

Vláda usiluje o snížení schodku státního rozpočtu pro příští rok o 70 miliard korun. Na úsporných opatřeních ministři intenzivně pracují s experty, řekl Fiala. "Předpokládám, že v průběhu dubna by mělo být jasné, kterým směrem půjdeme," doplnil. Podobně jako v posledních dnech zdůrazňoval, že žádná rozhodnutí zatím nepadla, návrhy zmiňované v médiích dosud nejsou projednané a schválené koalicí.

Podle Fialy platí, že kabinet nechce zvýšit celkové daňové zatížení občanů. "Ale přemýšlíme nad tím, zda je daňový systém optimálně nastaven, zda ho nelze někde zjednodušit. Zda třeba u spotřební daně nemůžeme dospět ještě k spravedlivějšímu principu," uvedl.

Důchodová reforma má podle Fialy zásadní význam, pokud chce stát zajistit, aby i lidé mladší 40 let měli šanci na důstojnou penzi. "Měla se udělat už před řadou let. Že k tomu předchozí vlády nepřistoupily, považuji za velkou chybu," řekl. Základní parametry důchodové reformy by po projednání koalicí měla podle Fialy znát veřejnost v dubnu. "Pokládám za nutné, abychom se snažili dosáhnout i shody s opozicí, aby lidé měli jistotu, že ty věci budou platit v příštích desetiletích," uvedl.

Všechny dosud zveřejněné úvahy jsou návrhy, analýzy či doporučení bez politického schválení, zdůraznil. "Snažíme se přijít s co nejlepším řešením, které zachovává to, co nazývám mezigenerační solidaritou, má rozumný sociální rozměr, ale také je to rozpočtově odpovědné," dodal. Věk pro odchod do důchodu je jen jedním z parametrů, které se musí poskládat dohromady.

Navýšení věku do důchodu se může dotknout nejdříve lidí, kteří půjdou do důchodu kolem roku 2040. "Nezměníme věk odchodu do důchodu tam, kde už je nastaven. To znamená, že do roku 2030 se postupně zvyšuje věk odchodu do důchodu až na hranici 65 let pro všechny," konstatoval premiér.

Související

Petr Fiala (ODS)

Fiala vnímá organizátory jako podporovatele Kremlu. Protest nic nevyřeší, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství. 

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Vláda ČR důchody

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Dálniční známka 2024: Do příštího pátku je levnější. Kupka varuje před neoficiálními prodejci

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) varoval řidiče před neoficiálními weby, které prodávají dálniční známky. Roční kupon je přitom ještě posledních několik dní k mání za nižší cenu. Od března zdraží, v platnost vstoupí i další změny.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy